פעיל ש"ס יפצה את ברוך מרזל ב-18 אלף שקל

בית משפט השלום בירושלים קבע כי בכיר בש"ס יהודה אבידן יפצה את ברוך מרזל מראשי עוצמה יהודית ב-18,000 שקל.

ערוץ 7 , כ"א בחשון תשע"ט

ברוך מרזל
ברוך מרזל
צילום: אלירן אהרון

בית משפט השלום בירושלים קבע היום (שלישי) כי פעיל ש"ס יהודה אבידן יפצה בסכום של 18,000 שקל את פעיל הימין איש חברון ברוך מרזל לאחר שאבידן טעם שמרזל רדף את מרן הרב עובדיה יוסף בשידור ברדיו קול חי.

ערב הבחירות האחרונות לכנסת התראיינו מרזל ואבידן בתכנית המהדורה המרכזית ברדיו קול חי זאת כאשר מרזל מתמודד במסגרת סיעת יחד עם אלי ישי. אבידן טען בריאיון כי מרזל והמחנה שלו רדפו את הרב עובדיה זצ"ל - גם לאחר שמרזל הודיע לו כי הוא משקר ושיגיש נגדו תביעה סרב אבידן להתנצל והוסיף ושירבב לקראת סוף הראיון גם את שמותיהם של בן ארי ובן גביר.

בעקבות דבריו של אבידן הגישו ברוך מרזל, עו"ד איתמר בן גביר וד"ר מיכאל בן ארי תביעת לשון הרע נגד אבידן. בתביעה נטען כי אבידן הוציא לשון הרע וכי השלושה מעולם לא רדפו את הרב עובדיה ותמיד כיבדו אותו. בדיון הסתבר כי אבידן חזר בו מהטענות שמרזל או בן גביר או בן ארי הפגינו מול ביתו של הרב עובדיה והוסכם בין הצדדים כי השלושה הפגינו מול שרי שס אך מעולם לא נגד הרב.

כאמור, היום הורה השופט ד"ר אוהד גורדון כי אבידן יפצה את מרזל ב-18,000 שקלים. השופט קבע כי במהלך הדיונים גם אבידן עצמו הודה שמרזל לא רדף את הרב עובדיה זצ"ל, "נוכח התרשמותי מעדות התובע 1 (מרזל) כעדות מהימנה, אני מקבל את הטענה בדבר תפיסתו. הדגש, לענייננו, הוא בהצגת עמדה ערכית של התובע 1 המתנגדת למחאות שכוונו אל הרב יוסף ז"ל, ושעליהן בוססה טענת 'הרדיפה' שהציג הנתבע, וזאת להבדיל מתמיכתו במחאות שכוונו אל שרי ש"ס. בהינתן עמדה זו והעדר מחלוקת אודותיה בידי הנתבע, מועצם הקושי לקבל את העמדה הנוגדת שהציג הנתבע, לפיה המחאות בפני השרים 'שקולות" לרדיפה של הרב יוסף ז"ל".

יצוין כי בית המשפט דחה את תביעתם של בן גביר ושל בן ארי משום שלטענת השופט לא ניתן היה להבין מדבריו של אבידן כי הם אלו שרדפו אחר הרב עובדיה זצ"ל.

ברוך מרזל מסר בתגובה, "אני שמח שבית המשפט קיבל היום את כל טענותיי. אני התנגדתי בזמנו להפגנות מול ביתו של מרן הרב עובדיה זצ"ל והניסיון הפסול של אבידן לייחס לי רדיפה של מרן הרב עובדיה זצ"ל נעשה אך ורק בשביל לפגוע בי בבחירות לכנסת". מרזל הוסיף, "חבל שאבידן לא התנצל ברגע הראשון ואילץ אותי לפנות לבית המשפט שקבע בפירוש: לא היו דברים מעולם".

עו"ד איתמר בן גביר הוסיף, "היום לימדנו את אבידן פרק בהלכות לשון הרע. ידע כל פוליטיקאי שאם ישמיץ אותנו ויכפיש אותנו הוא יצטרך לשלם, מותר לחלוק על דעותינו אך לא נוותר למי שמפיץ שקרים".

עורך דינו של יהודה אבידן, עורך הדין אביעד אושרי, מסר בתגובה להחלטת בית המשפט "אין ספק שבית המשפט אמר את דברו כאשר דחה את תביעותיהם של עוה"ד איתמר בן גביר וד"ר מיכאל בן ארי ואף חייב אותם בהוצאות משפט בגין ניהול הליך סרק ובזבוז זמן שיפוטי יקר"

"גם הסכום שחויב מרשי מר אבידן לשלם למר ברוך מרזל ע"ס של 13,000 ש"ח בלבד, כשמסתכלים על סכום התביעה שעמדה ע"ס של 400,000 ש"ח אין ספק שמדובר בסכום שולי וזניח המדבר בעד עצמו.
יחד עם זאת, אני סבור שביהמ"ש שגה בכך שחייב את מרשי ולו בשקל אחד, שכן גם חיוב בסכום זניח יש בו בכדי להוות פגיעה אנושה בחופש הביטוי בספירה הציבורית. אי לכך, בכוונתי ללמוד את פסה"ד וכבר בימים הקרובים להגיש ערעור על החלטת ביהמ"ש".