דיון סוער בכנסת: כמה זמן לוקח להרוס בית?

משפחות שכולות מחו על הסחבת בהריסת בתי המחבלים. נציג המל"ל: "יש שינוי מדיניות מוחלט של הממשלה - הריסת בתים בזמן הקצר ביותר".

חזקי ברוך , כ"ב בחשון תשע"ט

הריסת בית מחבל
הריסת בית מחבל
צילום: דובר צה"ל

דיון סוער בכנסת: כמה זמן לוקח להרוס בית?

ועדת החוץ והביטחון של הכנסת דנה הבוקר (רביעי) בנושא הריסת בתי מחבלים וגירוש מחבלים לצורך יצירת הרתעה.

מאז חידוש פיגועי הדקירות והדריסות ב-2014, הורה הדרג המדיני לחדש את הריסת בתי המחבלים שביצעו את הפיגועים, על פי סעיף 119 בתקנות שעת חירום שנחקקו עוד בימי המנדט הבריטי.

בפועל, כך לפי נתונים של 'המוקד להגנת הפרט', נהרסו או נאטמו רק 54 בתים, המהווים כ-30 אחוז בלבד מסך הבתים שהיו מועמדים להריסה.

מתברר כי בתים של מחבלים אשר 'לא הצליחו' בביצוע הפיגוע, כלל לא נהרסו, זאת למרות שהריסת הבתים מוגדרת כצעד הרתעתי, ולא כצעד עונשי – הקשור לתוצאת הפיגוע.

נציג המל''ל תא''ל במיל' רוני פלד סיפר לחברי הכנסת כי ''בשלוש השנים האחרונות יש שינוי מדיניות מוחלט של הממשלה. חזרה להריסת בתים, מה שלא היה כבר כמה שנים טובות. המדיניות הזו מובלת בצורה מאוד ברורה על ידי ראש הממשלה והקבינט.

''המטרה היא ליישם את המדיניות בזמן הקצר ביותר שניתן ויש מאמץ של כל הגופים לעמוד בו. יש נוהל סדור וסגור שמגדיר כמה זמן ייקח כל שלב. הזמן האפקטיבי הוא שבועיים כמינימום שקשה לעמוד בו'', ציין פלד.

המשפחות השכולות: שמענו מספיק דיבורים רוצים מעשים

יועמ"ש איו"ש אייל טולדנו אמר בדיון כי "ממוצע משך הזמן הנדרש להריסת בית מחבל הוא חודשיים".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר כי ''הריסת בתי משפחות מחבלים רוצחים והגליית בני משפחתם ממקום מגוריהם, אלו כלים שהוכחו כמרתיעים מאוד, מצמצמים פיגועים נוספים ומצילים חיים.

''על שני כלי הרתעה אלו דנה הבוקר ועדת החוץ והביטחון. על שני כלי הרתעה אלו, הגשתי חוקים שלצערי אינם מקודמים בוועדת השרים לחקיקה. נמשיך לפעול לקידום כלי הרתעה אלו למען הצלת חיים בישראל", הוסיף.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) כתב בחשבון הטוויטר שלו, ''‏יושב עכשיו בדיון על אי הריסת בתי מחבלים בוועדת החוץ והביטחון. מולי משפחות שכולות רבות ואני מתבייש בעצם קיומו של הדיון.

''התנהלות מערכת המשפט והביטחון בעניין היא מבישה ולא הגיונית והגמגום של הדרג המדיני מביש אף הוא. אנחנו חייבים לעשות הכל כדי למנוע ממשפחות נוספות להצטרף למעגל הזה", הדגיש סמוטריץ'.

ח"כ שולי מועלם רפאלי(הבית היהודי) אמרה כי "איך גוף משמעותי במדינת ישראל שאומר שהרס בתי מחבלים יוצר הרתעה לא מקשיבים לו. כמה חודשים זה לא חריג להרוס בית?! אנחנו מעודדים טרור. התעלמנו מבניית הבית של לוברסקי פעם ראשונה ועכשיו הגיעה הפעם השנייה. הדיון פה הוא על השאלה הקיומית של מדינת ישראל. השאלה אם אנחנו מרתיעים טרור או לא".

ח"כ אורן חזן (הליכוד) האשים כי "בממשלה לא מרגישים שהנרצחים הם בשר מבשרם. אני נלחם על הדברים האלה כל השנים. אם אני צריך לבחור בין הרס הדמוקרטיה הישראלית או הרס העם היהודי אני בוחר בהרס הדמוקרטיה. אתם יושבים ובוחרים פה כותרות לתקשורת. אנחנו המחוקקים נקבע את סדר היום. בואו נתקדם בחקיקה. למה הדיון הבא צריך להיות חסוי?! למה אין לנו אומץ להגיד לעם ישראל את האמת?!".

אריק לוברסקי, אחיו של לוחם דובדבן רונן לוברמן הי"ד, סיפר בדיון "המשפחה של הרוצח שלנו הם חמישה רוצחים ועוד אחד שנמצא בבית המשפט. הבניין נהרס בשנת ה-90' ונבנה מחדש בשנת 96'. גם עכשיו כשהצבא בה להרוס רצו להרוס שתי קומות בלבד. הוא נבנה שוב מהר מאוד''.

בת אל קולמן סיפרה על גיסה שנרצח והקריאה שיר ציני "שהילל את המחבל". היא ציינה כי "אנחנו שומעים את השירים שלהם, אנחנו מבינים שיש להם שאיפות רצחניות. הדם שלי בעבע. צה"ל מאפשר לבן אדם הזה למצוא עבודה. משפחת המחבל מקבלת קצבה של שהידים ובצה''ל אומרים שהוא היה בכלל חולה נופש?

''אני רוצה להבין למה צה"ל פוגש עורכי דין של מחבלים ולא עורכי דין של משפחות שכולות? למה הצבא מחליט על דעת עצמו שהוא חולה נפש? התחושה הזו מראה שאין מדיניות. יש זלזול בערך חיי אדם. איבדנו לנו את היקר מכל. תעשו כל מה שאתם יכולים כדי שלא יהיו עוד משפחות שכולות", דרשה.

מרים פולד, אלמנתו של ארי ז"ל שנרצח לפני כ-6 שבועות בצומת גוש עציון, אמרה ''אני אלמנה כי שום דבר לא מרתיע את הרוצחים האלה. עבר חודש וחצי מאז הרצח ועדיין בית המחבל עומד על תילו. נדרשות פעולות הרתעה נוספות. אני מבקשת, תהרסו את הבתים".