החזרה בתשובה היא רק תירוץ-ביקורת סרט

כוכבי 'סיפור אמיתי' הם אומנם חוזרים בתשובה, אבל זו רק המסגרת לסיפור שנוגע באופן עמוק בקיצוניות שסוחפת את החברה הישראלית

יוסף ארנפלד , כ"ג בחשון תשע"ט

הליהוק של נתן גושן מבריק. 'סיפור אחר'
הליהוק של נתן גושן מבריק. 'סיפור אחר'
צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אם מתעלמים רגע מהציפיות המגזריות כלפי סרט שעוסק בחזרה בתשובה, מוצאים ב'סיפור אחר' נקודה שרגישה כמעט אצל כל הורה.

הסרט מגדיר מחדש יחסי הורים וילדים, כפי שהיטיב להגדיר זאת סבה של ענת (ששון גבאי): כשנולד ילד, נולדים בעצם שני ילדים. האחד הוא הילד שההורה מדמיין, והשני הוא הילד בעצמו עם השאיפות האישיות שלו. בשלב מסוים צריך להחליט באיזה ילד בוחרים. בשביל ההורה שהילד שלו בוחר בחירה אחרת מהדרך שבה חינך, זה נראה כאסון טראגי, לפעמים זה אפילו קצת מערער את חייו. אבל מצד האמת, לכל אחד יש סיפור אחר. וזוהי בעצם תמצית התובנה החזקה של הסרט.

'סיפור אחר', סרטו החדש של הבמאי הישראלי המצליח אבי נשר (שעולה לאקרנים בצל האבל הכבד על מותו הטראגי של בנו ארי), מנפץ מוסכמות וחודר אל תוך נבכי הנפש. אחרי שנתיים של חברות, ענת (ג'וי ריגר) ושחר (נתן גושן) חוזרים בתשובה ועומדים להינשא. שחר, שעוד לפני שחזר בתשובה היה זמר, לומד בישיבה וממשיך להופיע כזמר בפני קהל חילוני, וענת לומדת בסמינר חרדי. טלי עבאדי (מיה דגן), אמה של ענת, מתנגדת בתוקף לנישואיהם ועושה הכול כדי לבטל אותם, כשהיא אינה בוחלת באמצעים. לשם כך היא מגייסת את חמיה לשעבר, שלמה (ששון גבאי), ואף מחזירה ארצה את הגרוש שלה יהונתן (יובל סגל). במקביל, רמי ושׂרי - זוג ירושלמי והורים לילד בן חמש, רוצים להתגרש עקב הצטרפות האם לכת פגאנית שעובדת את האשרה, ומנהלים מאבק על משמורת ילדם איזי. כמובן שדרכן של שתי המשפחות נפגשת, אלא מה?

הליהוק של הזמר והיוצר נתן גושן לתפקיד הוא מבריק ללא ספק. השירים המקוריים שהוא כתב לתסריט מחליקים לתוך העלילה בצורה טבעית ומקבעים את הסרט, זמן רב אחרי שמסיימים לצפות בו. עוד ליהוק מוצלח שהוסיף לא מעט פלפל לעלילה המורכבת הוא ששון גבאי בתפקיד הסבא. עם ההומור היידישאי שלו הוא מצליח לרכך הרבה מהעוינות באוויר ולהפיג את המתח בין הדמויות.

על אף הרושם שעולה מהטריילר שהעלילה מתמקדת בסיפור החזרה בתשובה, מתברר כי מדובר בסיפור מסגרת בלבד, שבו החזרה בתשובה היא רק התירוץ. הרצון של בני המשפחה למנוע את החתונה בכל מחיר נובע ממניעים עמוקים הרבה יותר, מה שמעלה סימני שאלה נוקבים על מקומם של הבודדים בחברה הישראלית כיום. כל הנשמות הטובות שמנסות להפר את השמחה הם בעצם אנשים גלמודים שמחפשים חום ואהבה וקצת התבלבלו בדרך.

זהו כמובן נושא חשוב מאין כמוהו בדור מלא חברים וירטואליים אך נטול חברי אמת, ועדיין יש פה החמצה של הפוטנציאל. מסרט שעוסק בהתמודדות עם חזרה בתשובה, הייתי מצפה שייגע קצת יותר בעומק של התהליכים שעברו בני הזוג. במקום זה התהליך שטחי למדי ובעיקר מלא סיסמאות רדודות. הניצוץ בעיניים של החוזר בתשובה היה חסר. מאידך, ההורים המודאגים והסבא לא מצליחים להסביר אפילו לעצמם מה בדיוק מפחיד אותם בחתונה הזאת ובאורח חיים של הזוג הצעיר, עד כדי מלחמת חורמה. באותה מידה גם ענת לא מצליחה להסביר להוריה מה בדיוק הוביל אותה אל דרכה החדשה.

בדרך לשם צפה בצורה עוצמתית נקודת האמת והשקר במכלול החיים של זוגיות והורות. הקיצוניות שסוחפת היום את החברה הישראלית בשם האמת כביכול, מובילה את גיבורי הסרט אל הקצה הרחוק שאחריתו מי ישורנה. נקודה שגם הם מבינים בסופו של דבר. אם כי צריך לומר שמה שנכון בשלום בית בין בני זוג, לא תמיד נכון בחינוך ילדים ובקרבת אלוקים.

'סיפור אחר' הוא סרט מוצלח, זורם ומטלטל שיפתח לכם מחדש את הקלפים בבית, לא משנה מי אתם. אבל לפני שאתם ממהרים לרוץ לראות אותו, כדאי לקחת בחשבון שפרט לעובדה שלא כל השחקניות לבושות כמנהג בית יעקב הצנועות והחסודות, ישנן כמה סצנות בודדות שיגרמו לצופה הדתי לנוע באי נוחות על מושבו, וחבל. היה אפשר לוותר עליהן בקלות.