מחדל מסוכן
אזור תעשייה אחד, 200 תאונות דרכים

200 תאונות דרכים אירעו בשנים האחרונות בשל איזור תעשייה פיראטי בשומרון - והמדינה לא הורסת אותו. ראש המועצה דגן: "זלזול בחיי אדם"

עדו בן פורת , כ"ג בחשון תשע"ט

סכנת חיים
סכנת חיים
צילום: רגבים

כ-200 תאונות דרכים נגרמו ב-4 השנים האחרונות בשל איזור תעשייה פיראטי שהולך ומתרחב סמוך לצומת יקיר בשומרון - אולם המדינה נמנעת מלאכוף את החוק ולהרוס את המבנים.

מועצה אזורית שומרון ותנועת רגבים פנו פעם אחר פעם למנהל האזרחי בבקשה לעצור את הבניה ולהרוס את המבנים המסכנים הן את הנוסעים הערבים והן את היהודים.

בתי העסק פועלים ללא היתר בניה וללא רישוי עסק. המתחם נמצא במרחק מטרים ספורים מהכביש הסואן, המשרת עשרות יישובים יהודים וערבים בשומרון.

חלק מהמבנים הוקמו על אדמות מדינה ובתחומי תב"ע בתוקף של הכביש, והם מונעים למעשה את הרחבת הכביש המתוכננת על פי תכנית האב לתחבורה, המבקשת להפחית את עומסי התנועה הכבדים במקום.

תנועת רגבים עתרה לבג"ץ נגד משרד הביטחון והמנהל האזרחי, שנמנעים מפעולות אכיפה משמעתיות כנגד איזור התעשיה הבלתי חוקי, הגורם מדי יום לסכנת חיים. על פי הסכמי אוסלו, הסמכות לרישוי עסקים פלסטיניים בשטחי C הועברה לידי הרשות הפלסטינית, אך למדינת ישראל נותרת הסמכות להפעיל את הכוחות והאחריות ביחס לביטחון פנים והסדר הציבורי.

אף אילו רצתה הרשות הפלסטינית לתת רישיונות להפעלת בתי העסק, הרי שלא יכלה לעשות כן לאור סמיכות בתי העסק הבלתי חוקיים לתוואי הכביש, על כל ההשלכות הבטיחותיות הנובעות מכך וההשלכות התכנוניות (צו איסור בניה, תכניות בתוקף ועוד).

העתירה הוגשה לאחר פניות חוזרות ונשנות בדרישה למנוע את פעילות המתחם ולסגור את הגישה אליו באמצעות גדרות בטיחות.

לעתירה צורפה חוות דעת מומחה שהגיש נצ"מ בדימוס אודי אפרת, לשעבר ראש מחלקת התנועה במשטרת ישראל אפרת חושף כי על פי נתוני מוקד מועצה אזורית שומרון הפועל בחסות ובשת"פ עם משטרת ישראל וצה"ל, התרחשו במרחב הצומת בארבע השנים האחרונות, קרוב ל200 תאונות דרכים אשר כ-60% מהן כללו נפגעים.

"חלק ניכר מבעיות הבטיחות החמורות ותאונות הדרכים המתרחשות בקטע כביש זה מושפעות באופן ישיר מתנועת רכבים מהעסקים הממוקמים בסמוך לכביש, כאשר הגישה אליהם נעשית תוך סיכון בטיחותי חמור ושלא על פי החוק ותקנות התחבורה", מציין נצ"מ אפרת.

נתונים: תנועת רגבים

בכתב העתירה מפרטים עורכי הדין אבי סגל ויעל סינמון מתנועת רגבים, כיצד המנהל האזרחי "מתפרק הלכה למעשה מחובתו לאכוף את החוק באזור זה ולשמר את הסדר הציבורי וביטחון הפנים באזור". רגבים מבקשת מבג"ץ להוציא צו ארעי שיאסור את השימוש בבתי העסק, עד להכרעה בעתירה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן מתריע כי מדובר במפגע שיש לטפל בו באופן מיידי. "הבניה הבלתי מוסדרת והפעלת עסקים לא מורשים בסמוך לכבישים הראשיים פוגעת בביטחון המשתמשים בדרך, כל יום שבו בתי העסק נשארים על תילם, ואינם מוזזים, מהווים זלזול בוטה של הרשויות בחיי אדם. אני קורא לרשויות שלא להקל ראש בדבר ולפעול בהקדם. לא ייתכן שבנייה בלתי חוקית, המסכנת חיים תשאר על תילה באופן הזה".

תגובת המנהל האזרחי טרם התקבלה