אדריכל הניצחון

אסף פאסי שפעל מאחורי הקלעים כדי להביא ניצחון לעליזה בלוך מספר על העבודה עם ראש העיר החדשה של בית שמש. "הקמפיין הכי מתוק שלי".

חזקי ברוך , כ"ג בחשון תשע"ט

אסף פאסי
אסף פאסי
צילום: חזקי ברוך

אסף פאסי, מבעלי חברת הדיגיטל ''פאסי.קראוס'', פעל מאחורי הקלעים בחצי שנה האחרונה כדי להביא לניצחונה של ד''ר עליזה בלוך בבחירות לראשות העיר בית שמש.

פאסי גאה בקמפיין שהובילה בלוך, שלא כלל השמצות ועלבונות נגד היריב העיקרי שלה - ראש העיר בית שמש, משה אבוטבול, שמכהן בתפקיד כבר עשר שנים.

"אנחנו עייפים אבל מאוד מרוצים שהצלחנו לעשות פה משהו שהוא הרבה מעבר לבית שמש, אנחנו מקווים מאוד שהוא 'ידביק' מקומות נוספים: לתת תקווה שאפשר לבנות דברים בצורה אחרת", אומר פאסי לערוץ 7 אחרי כמה ימים עמוסים ללא שינה.

איך נטעתם את התקווה בקרב תושבי בית שמש?

"בהתחלה זה היה קשה כי יש חוסר אמון. מערכת הבחירות הקודמת בעיר הייתה מערכת של אנטי, אחד נגד השני, לרצות להפיל את השני. כשמחליטים לא לפנות לצדדים אלא כל אחד מסתכל על עצמו ועובד על עצמו ובאמת אנחנו מחפשים מה הדברים האמיתיים שאנחנו צריכים לתקן, אז מצליחים לעשות משהו אחר, ומבחינתי זאת התורה.

מה הייתה האסטרטגיה? איך מנצחים את המספרים שמצביעים על רוב חרדי בבית שמש?

"האסטרטגיה הייתה שלא מסתכלים על מגזרים. עניין החרדים, חילונים וכל הדברים האלה - שמנו אותם בצד כי זה לא באמת מה שמשנה וזה לא מה שחשוב. מה שחשוב בסופו של דבר בעיר זה איך אני בונה אותה בצורה נכונה. איך אני נותן תשתיות ושירותים לאנשים שצריכים אותם. איך אני מצליח לדאוג לצרכים של התושב כי הוא תושב. העובדה שהתושב הוא חרדי או דתי או חילוני לא מורידה מהיותו בן אדם.

"כולנו, בסופו של דבר, למרות כל המאבקים שלנו, למרות המחשבות שלנו, יש לנו צרכים בסיסיים ואנושיים ואם אנחנו מתרכזים בדבר הזה, אנחנו מצליחים לבנות חברה טובה יותר. הרבה פעמים אנחנו שמים את הבעיה במוקד ולא את הפתרון".

חגיגות הניצחון בבית שמש
Photo by Yaakov Lederman/Flash90

פאסי מספר על אחת ההחלטות שהתקבלו במטה וממחישה את אופן ניהול מסע הבחירות: "קיבלנו החלטה אסטרטגית לא לשים תמונה של עליזה בשכונות החרדיות. למה? לא כי פחדנו ולא כי מישהו איים עלינו. אלא כי לא רצינו להכניס אצבע בעין של אף אחד.

''קשה להם עם תמונות נשים בשכונות החרדיות? אז לא נשים תמונות נשים בשכונות החרדיות. אין לי עניין לחנך את הציבור השני. אני לא אשנה אותם בזה שאני אשתולל עליהם. יש להם עמדה אחרת, אני יכול להסכים איתה ואני יכול גם ממש לא להסכים איתה אבל בסופו של דבר זה לא עניין הקמפיין. העניין הוא האם אני בונה פה עיר כמו שהאזרחים רוצים שהיא תהיה, או האם אני מתעסק במאבקים שוליים''.

כשאתה מסתכל על פילוח ההצבעה אתה רואה שחרדים הצביעו לכם?

''חרדים הצביעו לנו באלפים ממש. הסיפור של החרדים כדאי לספר. זו האוכלוסייה הכי מרתקת בישראל והיא משתנה ומתפתחת בקצב שאנחנו לא מכירים. ובכלל הדיבור על 'חרדים' הוא כל כך לא אמיתי ונכון. יש כל כך הרבה מגזרים בתוך המגזר החרדי. נשים חרדיות זו אוכלוסייה שמתקדמת בקצב מטורף ואני חושב שבהרבה מאוד דברים, אם יש פמיניזם אז זה במגזר החרדי. אם יש נשים שלוקחות פיקוד אלו דווקא חרדיות. יש שם שינויים עצומים''.

העובדה שמפלגת של הבית היהודי לא תמכה בכם באופן רשמי, פגעה במקפיין?

''לא. אנחנו ידענו שיש לנו מטרה והיא העיר בית שמש והיה לנו מאוד נח לא ללכת עם מפלגה וזו הייתה גם החלטה. לאט לאט מפלגות ראו את האמת והצטרפו. כל אחד עם האמת שלו הצטרף לאמירה כוללת שאומרת: רוצים בית שמש טובה יותר.

"אני אגלה לך סוד, גם חרדים הצטרפו מתוך המקום הזה וגם מפלגות חרדיות. יש כאלה שאמרו את זה בגלוי ויש כאלה שאמרו את זה בשקט אבל בסופו של דבר הרבה מאוד אנשים אמרו 'אנחנו רוצים שינוי בעיר הזאת'".

באיזה רגע אתה מבין שהלקוחה שלך, ד"ר עליזה בלוך, היא ראש העיר הבא של בית שמש?

''האמת שכשהסתובבתי איתה בעיר. זה מדהים - היא פשוט לא עוזבת בן אדם ומכריחה אותה להצביע. עוברת אדם אדם ואומרת לו: אתה בא להצביע. אני חושב שהיא עברה בארבעה חודשים האחרונים לפחות פעם אחת על כל אחד מ-65 אלף בעלי זכות ההצבעה בעיר. זה פשוט מדהים. כשראיתי את הרצון ואת האמת שנובעת לא מתוך רצון לתפקיד אלא מתוך רצון לתקן, האמנתי''.

הניצחון יותר מתוק בגלל שהוא בא מקולות החיילים?

''מצד אחד הייתי יותר שמח שזה ייגמר לפני יומיים ואני לא אצטרך להיות עד עכשיו במצב הזה, אבל מצד שני זה משהו שזוכרים ולוקחים לכל החיים. עשיתי ברוך ה' הרבה קמפיינים וזה הכי מתוק שלי''.