הצעת חוק החיסונים - לוועדת השרים

הצעת חוק החיסונים של יו״ר סיעת המחנה הציוני יואל חסון ויו״ר סיעת הבית היהודי שולי מועלם רפאלי תעלה מחר לוועדת שרים לחקיקה.

חזקי ברוך , כ"ה בחשון תשע"ט

ח"כ מועלם רפאלי
ח"כ מועלם רפאלי
צילום: חזקי ברוך

הצעת "חוק החיסונים" של ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) ושולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי) צפויה לעלות מחר לוועדת שרים לחקיקה, ואם תקבל את תמיכת הממשלה תועלה להצבעה במליאה כבר בשבוע הקרוב.

הצעת החוק, שנוסחה בסיוע עמותת "מדעת" ונתמכת על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים, מגדירה לראשונה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובעת דרכי טיפול ב"סרבני החיסונים".

לפי ההצעה, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - ההורים יזומנו למפגש הסברה מיוחד שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב. הורה שיתעלם מכך יהיה חשוף לסנקציה כלכלית בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד 2,000 ₪.

בנוסף ההצעה נותנת כלים בידי משרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלות, ויפורסם דו"ח שנתי על שיעורי ההתחסנות בארץ לפי יישובים ומוסדות חינוך.

יו״ר סיעת המחנה הציוני ומרכז האופוזיציה יואל חסון אמר ״משרד הבריאות שם פלסטר על הפצע המדמם הזה, אבל זה לא מספיק. בנושא כזה חייבים מדיניות חיסונים לאומית שמגדירה עקרונות ומטרות, שמטפלת מערכתית בסרבנות חיסונים, ושמאזנת בין שמירה על בריאות הציבור לבין חופש הפרט. בקיצור, צריך חקיקה, כמו בכל מדינה מתקדמת שעוסקת גם בחיים עצמם.״

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי הוסיפה "ילדים לא מחוסנים חשופים להידבקות במחלות שונות וקשות, בנוסף הם עשויים להדביק את הסביבה ולהביא להתפרצות של מחלות מדבקות, שעלולת להסתיים במוות כפי שאירע בסוף השבוע . האחריות על חיסון הילדים היא על ההורים . על כן אני קוראת לשרים לאשר את הצעת החוק היוצרת התערבות הדרגתית של המדינה , ומאפשרת סנקציה כלכלית מידתית על הורים המסרבים לחסן את ילדיהם".