1334 חולי חצבת בישראל
תוגבל כניסת לא-מחוסנים לבתי החולים

משרד הבריאות פרסם שורת צעדים למניעת התפרצות החצבת. בין היתר תיבחן הגבלה על כניסת לא מחוסנים למוסדות חינוך.

עדו בן פורת , כ"ו בחשון תשע"ט

חצבת
חצבת
צילום: ISTOCK

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, קיים שיחות היוועצות רבות עם מומחים שונים בנושא התפרצות החצבת בירושלים, במטרה לגבש צעדים אינטנסיביים לבלימת ההתפרצות המקומית בעיר ירושלים ולהגדיל את החיסון לאוכלוסייה.

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שמתעדכן באופן שוטף בנושא החצבת אמר כי הוא תומך בקידום חקיקה שתאפשר כלים נוספים למשרד על מנת להבטיח כיסוי חיסוני מיטבי. ליצמן הוסיף כי המשרד מעניק את כל המשאבים הכספיים למגר את התפרצות המחלה.

נכון להיום (רביעי) ישנם 1334 חולי חצבת בישראל, ומשרד הבריאות החליט על שורת צעדים לבלימת ההתפרצות: יימשך מבצע החיסון למניעת חצבת בירושלים הכולל פתיחת תחנות טיפת חלב החל מהשעה 08:00 בבוקר ועד 20:00 בערב, כמו כן, ביום שישי התחנות יהיו פתוחות משעה 08:00 -12:00 למשך השבועיים הקרובים.

בנוסף, יתוגברו ניידות ייעודיות לחיסון האוכלוסייה של חברת "נטלי", ויתווספו תקני אחיות במחוז ירושלים,

משרד הבריאות מתכנן להטיל הגבלות על כניסת מבקרים לא מחוסנים למחלקות רגישות בבתי החולים, כגון: פגיות, טיפול נמרץ, אונקולוגיה והמטו-אונקולוגיה.

המשרד ייבחן אפשרות לבצע הגבלה על כניסות למוסדות חינוך למי שאינו מחוסן ועלול לסכן את האוכלוסייה. בנוסף תיבחן הקדמת חיסון למניעת חצבת מגיל גיל 9 חודשים עם גורמי המקצוע הנוגעים בדבר.

משה בר סימן טוב
צילום: פלאש 90

מוקדם יותר התגלתה חצבת אצל מורה בבית הספר היסודי רימונים באשדוד, בשנות ה-40 לחייה. במקביל נודע כי שתי תלמידות כיתה י"ב בקצרין חלו במחלה לאחר שלא חוסנו נגדה.

בסוף השבוע שעבר מתה תינוקת בת שנה וחצי משכונת מאה שערים בירושלים לאחר שחלתה בחצבת. היא פונתה לבית החולים שערי צדק תוך כדי החייאה.

משפחתה של התינוקת, המשתייכת לפלג החרדי-קיצוני נטורי קרתא לא חיסנה את כל ילדיה נגד המחלה. זה היה מקרה המוות הראשון בישראל מחצבת מאז 2003.