זה ההסכם המתגבש בין ישראל לחמאס

מצרים מנסה להשיג הסכם בשלבים לקראת הסכם הסדרה בין ישראל לחמאס שיביא גם להגדלת אספקת החשמל לעזה.

דלית הלוי , כ"ו בחשון תשע"ט

עזה
עזה
Flash 90

העיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון מדווח כי בפגישתו של נשיא מצרים עבד אל-פתאח אל-סיסי עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן סוכם על המשך ההתייעצויות והתיאום בין הצדדים על רקע המגעים להסדרה ברצועת עזה.

בהקשר זה מדווח אל-חיאת, כי הרש"פ הסכימה בפעם הראשונה לתמוך במאמצי מצרים להגיע להסכם הסדרה ברצועת עזה שיתממש בשני שלבים בפרק זמן של שישה חודשים.

במסגרת ההסכם יורחקו תהלוכות השיבה ל-400 מטר מגדר הגבול ויושמש מעבר ימי בטוח בין רצועת עזה לקפריסין לאחר רגיעה בשטח והסכם פיוס לאומי פנים פלסטיני.

מקורות פלסטינים בכירים מסרו לעיתון, כי מצרים מנסה להגיע ל"שקט" (הודוא) ולא ל"רגיעה" (תהדיאה) או ל"הפסקת אש" (הודנה), וזאת כשלב ראשון זמני וקצר לפני עריכת פיוס פנים פלסטיני שיאפשר הגעה להסכם על רגיעה.

מאמץ התיווך המצרי מתמקד בשיפור תנאי החיים ברצועת עזה, ובין היתר בתחומי אספקת החשמל והמים, שירותי הבריאות, הגדלת שטח הדיג, יצירת מקומות עבודה, הקלות במעבר רפיח והפסקת האופי האלים של תהלוכות השיבה.

עוד מסרו הגורמים הפלסטינים, כי השלב הראשון ה"שקט" ייארך שבועיים והשלב השני שישה חודשים. בשלב הראשון יועבר דלק לתחנת הכוח ברצועת עזה, ישראל תמשיך לספק 120 מגהווט לרצועה גם אם הרשות הפלסטינית לא תשלם עבור צריכת החשמל, יועברו משכורות לעובדי המגזר הציבורי, ויורחב אזור הדיג ל-12 מייל ימי.

בתמורה הפלסטינים יפסיקו את שיגור בלוני התבערה ואת הניסיונות לחדור את הגבול או להרוס את גדר הגבול.

בשלב בשני תוגדל אספקת החשמל מישראל ל-150 מגהווט, יורחב אזור הדיג ל-20 מייל לימי, יוגדל היקף היבוא והיצוא, ייפתח מעבר ימי לקפריסין ויבוצעו פרויקטים שיספקו מקומות עבודה זמניים. במקביל, יורחקו המפגינים למרחק של 400 מטר מהגבול.