בחירות אמצע הקדנציה: האמריקאים נוהרים לקלפיות

בחירות אמצע קדנציה לא הוציאו עד כה את האמריקאים בהמוניהם לקלפיות, וגם לא נשיאי עבר לקמפיין. הפעם זה שונה: רוחה של אמריקה על הכף

שמעון כהן , כ"ז בחשון תשע"ט

מטיל את כל כובד משקלו. טראמפ
מטיל את כל כובד משקלו. טראמפ
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ד"ר הדס כהן מהמחלקה ליחסים בין לאומיים ומכון לייפר באוניברסיטה העברית, מומחית לארה"ב, מתייחסת למניע המוציא גם את טראמפ וגם את אובמה מגדרם על מנת להוביל את מפלגותיהם, הרפובליקנית והדמוקרטית, לניצחון בבחירות אמצע הקדנציה.

"באופן היסטורי המפלגה שזכתה בנשיאות היא לא זו שזוכה ברוב בבחירות אמצע הקדנציה, בעיקר לא בבית הנבחרים", מציינת ד"ר כהן אך מוסיפה כי טראמפ באישיותו ובהתנהלותו הצליח להפר כמעט כל חוק וכלל בהיסטוריה של הבחירות בארה"ב, כך שהדברים שהיו טובים לנשיאים אחרים ולקדנציות אחרות כלל אינם בטוחים לגבי טראמפ והמערכת הנוכחית.

ההתגייסות הטוטאלית של טראמפ למערכת הבחירות הנוכחית, הריצה בין מוקדי בחירה פוטנציאליים והניסיונות לשכנע את מצביעיו לצאת אל הקלפיות, נובע, כך מערכיה ד"ר כהן, מהבנה שלו את הקריטיות שבתוצאות המעירכה הנוכחית. "אם הדמוקרטים יהיו רוב הם שימלאו את הועדות ויוכלו לזמן עדויות וחקירות על הקשר עם הרוסים והטענות לשחיתות". מהלך כזה, היא מסבירה, יכול בהחלט להוביל גם לראשית מהלך של הדחת נשיא.

משום כך "הוא מקדיש את כל חודש האחרון לדיבור מול מצביעים שיתמכו במועמדים. הוא עושה כמיטב יכולתו לשכנע את הרפובליקנים להצביע ואומר שיחשבו שהוא זה שנמצא על הטיקט, הבחירות הן הבעת אמון בו. ניתן לראות גם את הצילומים של קראוון מהגרים הדרום אמריקאים שהולכים בשאיפה להגיע לארה"ב. טראמפ הביא צבא של 15,000 לוחמים כדי להוכיח למצביעיו שהוא חזק בענייני הגירה. הוא יודע שכישלון יכול לעלות לו במשרה ואפילו להביא אותו לכדי העמדה לדין".

מנגד גם התגייסותו של הנשיא לשעבר, ברק אובמה, שיצא מהספרייה, הוריד חליפה ויצא להלהיב את ההמונים בכיכרות, גם התנהלות זו אינה אופיינית לנשיאי עבר, אך מאחר והתחושה במחנה הדמוקרטי היא של מערכת בחירות קריטית גם כאן נשברים כללים מהעבר. "הדמוקרטים מרגישים שהרוח הדמוקרטית של אמריקה תאבד אם יהיה רוב רפובליקני והם מורידים כפפות. שני הצדדים מרגישים שזו העת ליציאה לצאת ולבחור".

ומה באשר להשלכות על הבחירות הכלליות? ד"ר כהן נזהרת מלהתנבא. "טראמפ הוא נשיא שחורג מכל כלל, מפתיע וקשה לניבוי. היום החזירו את הסנקציות על איראן ולא ניתן לשער את ההשלכות, אם מחירי הנפט יעלו וכו'", היא מציגה רק דוגמא אחת למשתנה שיכול להשפיע לכאן או לכאן על תוצאות הבחירות בעוד שנתיים הרבה יותר מהרכב כזה או אחר של הקונגרס.