המבחן של טראמפ

ראש התכנית ללימודי ארה"ב באוניברסיטת חיפה אומר כי הפסד של הרפובליקנים בסנאט ובקונגרס עלול להוביל למהלכי הדחה לנשיא.

שמעון כהן , כ"ז בחשון תשע"ט

טראמפ. צריך לגייס קולות עד הרגע האחרון
טראמפ. צריך לגייס קולות עד הרגע האחרון
צילום: רויטרס

האמריקאים יוצאים לקלפיות לבחירות חצי הקדנציה ועל פי ההערכות והסקרים כוחם של הרפובליקנים צפוי להיחלש.

על הבחירות, משמעותן, הסיבות להן וההשלכות על יכולותיו של הנשיא האמריקאי, טראמפ, להמשיך במדיניותו, שוחחנו עם ד"ר אלי קוק, ראש התכנית ללימודי ארה"ב באוניברסיטת חיפה

את השיחה עם ד"ר קוק פתחנו בבקשה להפוך את המורכבות של הפוליטיקה האמריקאית, על צמד בתי הקונגרס שלה, מעט ידידותית יותר למשתמש הישראלי. ד"ר קוק מסביר כי על פי הצפי וההערכות אכן מבין שני בתי הקונגרס בית הנבחרים צפוי לעבור לידי הדמוקרטים בעוד הסנאט יישאר רפובליקני.

"ההערכות לגבי הסנאט מבוססות על כך שרק שליש ממנו עומד לבחירה במערכת הנוכחית, לאחר שבכל שנתיים שליש אחר של סנאט עומד לבחירה, והפעם מרבית המועמדים מהסנאט לבחירה הם אדומים, קרי דמוקרטים ולמפלגה הדמוקרטית יהיה קשה לשחזר את אחיזתה בשליש זה של מקומות", אומר ד"ר קוק.

לדבריו, "בהנחה שטראמפ יאבד את הרוב הרפובליקני, מה שכלל לא בטוח לאור כישלונותיהם הצורבים של הסקרים במערכות הבחירות השונות בארה"ב ובמקומות אחרים בעולם, הדבר יחליש מאוד את מעמדו של טראמפ שייאלץ לקיים שיתופי פעולה חקיקתיים עם הדמוקרטיים לאחר שיאבד את השליטה המוחלטת על הממשלה האמריקאית".

ד"ר קוק מעיר כי במידה ויתרחש מהלך מפתיע וטראמפ יאבד גם את הסנאט לטובת הדמוקרטים יתכן ונתחיל לשמוע על רעיונות של הדחה, ובמידה ודו"ח מולר העוסק בהתערבות הרוסית בבחירות ייצא בחודשים הקרובים, הדבר עשוי להוות רוח גבית לדרישת הדחה שכזו.

על כל אלה מוסיף ד"ר קוק ומציין כי קיימות גם הערכות לפיהן טראמפ יזכה לא רק בסנאט אלא גם בבית הנבחרים. "שלוש קבוצות יקבעו את גורל הבחירות ולא תמיד ניתן לשער את מאפייני הצבעתן של הקבוצות הללו. הקבוצה הראשונה היא הנשים מהמעמד נמוך שלא ברור יחסן לטראמפ, הקבוצה השנייה היא נשים בוגרות אקדמיה במעמד בינוני עד גבוה 'שאינן סובלות את טראמפ בגלל היחס לנשים' והקבוצה השלישית היא שחורים וצעירים שעד כה לא הראו התעניינות מיוחדת בבחירות אמצע הקדנציה כמו הדור המבוגר יותר".

על עצם השיטה האמריקאית המקיימת את בחירות אמצע הקדנציה, ולמעשה מעסיקה את הנבחרים בבחירות הבאות כמעט מיד עם היבחרם, אומר ד"ר קוק כי יש בה בעייתיות מסוימת כאשר אינה מאפשרת למחוקקים לעסוק בחקיקה וכבר ביום שאחרי הבחירה הם מתחילים להרים טלפונים לאיסוף כסף לבחירה הבאה שלהם, אך הוא מציין כי מאחר וזו השיטה כבר מאתיים שנה היא לא צפויה להשתנות בקרוב.

בניגוד לבחירות אמצע קדנציה בעבר, שהתאפיינו בכ-37 אחוזי הצבעה, הבחירות הנוכחיות, לפחות על פי הסקרים, צפויות להוציא את האמריקאים לקלפיות בהיקפים משמעותיים הרבה יותר. להערכתו של ד"ר קוק במידה ואכן צודקים הסקרים הרי שהדבר לכאורה טוב לדמוקרטים, ועם זאת לא ניתן לקבוע דברים בוודאות שכן יתכן והמתגייסים לצאת לבחירות הם דווקא תומכי טראמפ הנזעקים להגן על מעמדו ושלטונו של הנשיא שבחרו.

בשולי הדברים מעיר קוק כי יתכן ואובדן הרוב בבית הנבחרים והקושי שבעקבותיו בחקיקה פנימית יפנה את מרצו של הנשיא האמריקאי אל הזירה הבינלאומית, ואולי הדבר יוביל גם לפעילות מדינית מואצת במזרח התיכון, מה שישליך על ישראל באופן די ישיר.

ומה ההשפעה של התוצאות באמצע הקדנציה על הבחירות הכלליות הבאות? לא בטוח שיש השפעה כזו כלל ועיקר. "אובמה וקלינטון נחלשו ונשארו לקדנציה נוספת", מזכיר ד"ר קוק.