ילד מתעורר משינה אל ליל הבדולח

במלאת 80 שנה ל'ליל הבדולח' מספר מנחם בן ישר, אז בן 13, על הלילה ששינה את פני אירופה והפנים בקרב היהודים את תודעת החרב המתהדקת.

שמעון כהן , כ"ז בחשון תשע"ט

בית כנסת בוער לאחר ליל הבדולח
בית כנסת בוער לאחר ליל הבדולח
צילום: ארכיון התצלומים יד ושם

ליל השינוי הגדול. בן ישר

ביום חמישי הקרוב יתקיים ב'יד ושם' אירע לציון 80 שנה לפוגרום "ליל הבדולח" ביוזמתו של ארגון יוצאי מרכז אירופה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנחם בן ישר, תושב משואות יצחק, מי שהיה באותם ימים בן 13 וחווה את צעדיה הראשונים של השמדת יהודי אירופה.

אל שאון ההרס שבחוץ התעוררה משפחתו של מנחם משינה. "ישנו והיה לאמא שלי חנות מכולת בקומה הראשונה עבור הקהילה היהודית שומרת הכשרות. באמצע הלילה שמענו רעש. עמדו שם אנשי SS או SR עם המדים שלהם ושברו הכול. עד כמה שזכור לי החנות הזו הייתה מחוברת בדלת לדירה שלנו, אז בתושייתם ההורים שמו ארון על הדלת מבפנים כדי למנוע את הכניסה מהחנות לדירה".

"הנאצים לא התכוונו להרוס בתים אלא חנויות ובתי כנסת", מוסיף בן ישר ומספר. "אבא שלנו פחד שיקחו אותו במה שהיה נקרא אז 'מעצר לשם הגנה'. יהודים נלקחו מהבתים, נעצרו והועברו למחנות ריכוז ששם התנאים היו מאוד קשים. מי שלא היה עם כושר גופני גם מתו שם". כדי למלט את עצמו ממעצר שכזה "הוא עלה לדירה מעלינו ששם התגוררו שתי זקנות אלמנות יהודיות ושם נשאר כמה זמן. כשבאו לדירה שלנו לחפש אותו אנשי המשטרה או ה-SS אמרנו להם שאנחנו לא יודעים איפה הוא והוא נעלם".

על השאלה עד כמה היה ברור ליהודים שלילה זה דרמטי ולמעשה מהווה נקודת מפנה ביחס אליהם, משיב בן ישר בחיוב ואומר: "עד אז חשבו שיש אמנם הגבלות מהמשטר אבל יהיה אפשר לחיות עם זה עד שהמשטר ישתנה. מאותו רגע הבינו שזה ממש פוגרום והתנפלו על השגרירויות כדי לקבל אשרות יציאה, אבל העולם לא שש לקבל יהודים".

באשר ליחסו של העולם למצוקתם הגוברת של היהודים הוא מציין כי באותם ימים התכנסה ועידה בינלאומית שביקשה להביא לחלוקת מכסות של יהודים מגרמניה בין הארצות השונות, "שיקבלו מכסות שונות של יהודים מגרמניה אבל ההיענות הייתה חלשה מאוד".

באשר למשפחתו שלו מספר בן ישר: "לאימא שלי היה אח בארץ. היא ביקשה שידאגו לנו מהארץ לסרטיפיקט ואכן כמה חודשים אחר כך עלינו לארץ".

דוד בועז, יו"ר נשיאות ארגון יוצאי מרכז אירופה העומד מאחורי אירוע ה-80 ל'ליל הבדולח': "אנו מציינים החודש מלאת שמונים שנה לפוגרום נובמבר (9 בנובמבר 1938), סידרה של פרעות ובהם הרס ושריפת בתי הכנסת, בזיזת חנויות של יהודים, מסע רציחות וכליאה של עשרות אלפים במחנות ריכוז. 'ליל הבדולח' קראו לו הנאצים. השנה כבכל שנה נתכנס ביד ושם לעצרת זיכרון ולימוד, לבל נשכח את המאורעות ולבל ניתן יד להשכחתם. מורשת אינה רק התרפקות נוסטלגית על העבר, אלא לימוד הלקחים לעתיד".