ההסתה הפלסטינית: תחרות של הקצנה

במשרד לעניינים אסטרטגים ממשיכים במעקב אחרי התגברות ההסתה הפלשתינית תחת שרביטו של אבו מאזן. דו"ח נוסף מציג נתונים מטרידים.

שמעון כהן , כ"ז בחשון תשע"ט

הסתה בגלוי. עבאס
הסתה בגלוי. עבאס
צילום: STR, פלאש 90

ההסתה הפלשתינית אינה יורדת מעל סדר היום ומדו"ח שהפיק המשרד לנושאים אסטראטגיים בימים האחרונים ניכרת עליה בהיקף ההסתה הזו. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ראש תחום זירה ערבית במשרד לנושאים אסטראטגיים, עדו מזרחי, על הדו"ח ומשמעויותיו.

הדו"ח האחרון המלמד על עליה בהיקף ההסתה הפלשתינית מתבסס על תקופת ספטמבר אוקטובר, תקופה שבה אירעו מספר פיגועים בגוש עציון ובשומרון והוא כולל בתוכו בין השאר התייחסות של החמאס והפתח' לפיגועים הללו.

מזרחי מציין כי ההסתה הממסדית ברש"פ כוללת חיבוק ממסדי למפגעים וההצהרות המעידות על כך מגיעות החל מצמרת הפירמידה, קרי אבו מאזן עצמו.

ההסתה כוללת, כמו בשנים עברו, את ספרי הלימוד של מערכת החינוך הפלשתינית, ומזרחי מעיר כי כעת מדובר בספרי לימוד שיצאו כולם תחת פיקוחו ובתקופתו של אבו מאזן, וזאת בניגוד לתקופות עבר בהן נטען כי חלק מהספרים שייכים לעידן ערפאת. כמו כן בהתבטאויות המופיעות בספרים אודות 'הכובש הציוני' חלה החרפה באופי הביטויים.

ההסתה הנוכחית ברש"פ כוללת את הצהרותיו הנחרצות של אבו מאזן אודות מחויבותו האישית למחבלים השהידים והתחייבותו לפיה גם אם יישאר שקל אחרון הרי שהוא יינתן בראש ובראשונה לשהידים ובני משפחותיהם, ורק לאחר מכן לשאר האוכלוסייה הפלשתינית. כמו כן כוללת הסתה זו מאמצי דה-לגיטימציה של ישראל והצגתה כמתעללת בילדים פלשתינים בעזה וביו"ש, עוצרת ומענה אותם. קיים פוקוס מיוחד לנושא הילדים, אומר מזרחי.

לשאלתנו מבהיר מזרחי כי ההסתה מתחלקת לשני אפיקים במעין "חלוקת עבודה" בין האפיק הפנימי לאפיק החיצוני-בינלאומי: חלק ניכר מההסתה מופנה פנימה כלפי הפלשתינים עצמם על מנת להטמיע בהם יחס לישראל, וזאת במקביל למאמצי הסברה מול העולם על "הדמון הישראלי שהורג ילדים שרק הדליקו צמיג וכו'".

אם לרגע נדמה היה שאבו מאזן וההנהגה הפלשתינית יסתירו את הענקת התקציבים למחבלים ובני משפחותיהם מהעולם בשל העמדה האמריקאית ובשל ביקורת אירופית שמתחילה להישמע על הסוגיה, הרי שטעות בידינו. מזרחי מזכיר כי "אבו מאזן לא מתבייש ומול עצרת האו"ם הוא אמר שימשיכו להעניק תשלומים. הוא באמת מאמין בזה וחוזר ואומר את זה". עם זאת הוא מציין כי בהנהגה הפלשתינית עדיין נזהרים מלהזמין נציגים אירופים לטקסי חנוכת בתי ספר על שם מחבלים.

עוד נשאל מזרחי אם קיים גם אפיק הסברה והסתה פלשתיני המיועד לזירה הישראלית, על מנת להרחיב את הקיטוב הישראלי סביב הסוגיה הפלשתינית וחיזוק עמדות פרו-פלשתיניות בחברה הישראלית. מזרחי אינו ממהר להשיב, אך מציין כי אפיק זה פחות נראה בפעילות ההסברתית הפלשתינית וניתן לציין גם כי באחרונה פחתו האירועים אותם קיים יו"ר הרש"פ לאירוח גורמים ישראליים, עיתונאיים או פוליטיים.

באשר לפערים בין ההסתה במחוזות הפתח' לזו שבחמאס, מציין מזרחי כי "עיקר הקריאות לחידוש פיגועי התאבדות מגיעות מחמאס ובעיקר ברשתות החברתיות ששם אין גבולות. האינטרס של חמאס הוא להבעיר את השטח בכל מחיר". לעומת זאת "האדרת מחבלים, בקבלות הפנים והביקורים היא תופעה משותפת לשניהם". לדבריו הפערים בין שני הארגונים נובעים מהמתח הקיים ברש"פ המחויבת לפי שעה לשיתוף פעולה ביטחוני ואחר ברמה כזו או אחרת עם ישראל.

עוד נשאל מזרחי אודות הקשר, אם יש כזה, בין השיח העולה ויורד סביב מצבו הרפואי של אבו מאזן ושאלת היורש לבין העלייה והירידה בשיח ההסתה. לדבריו כאשר השיח עולה על מצבו של אבו מאזן יש התלהמות יתרה בשיח של הבכירים המשמיעים התקפות משמעותיות יותר על ישראל. נראה שגישה לפיה מתקפה על ישראל תועיל במאבקי הירושה הפנים פלשתיניים - מוכיחה את עצמה.