"מחצית מבתי הדין - במצב לא ראוי"

ועדת הכספים דנה במצב הבעייתי של מבני בתי הדין לעומת בתי משפט בישראל. "לאף אחד לא אכפת איך בתי הדין נראים".

חזקי ברוך , כ"ז בחשון תשע"ט

בית הדין הרבני תל אביב
בית הדין הרבני תל אביב
צילום: קובי ריכטר/TPS

ועדת הכספים דנה היום (שני) בתקציב הבינוי והפיתוח של בתי הדין בהשוואה לבתי המשפט.

במהלך הדיון ניתנה סקירה לגבי מצב בתי הדין ברחבי הארץ ועלה כי בתי דין רבים אינם במצב ראוי, גם לעמדת חטיבת הנכסים בחשב הכללי.

לגבי מספר מוקדים עלו חילוקי דעות בין הצדדים באשר למצבם. לצד כך נמתחה ביקורת כי בניגוד לבתי המשפט, בתי הדין ממוקמים במבנים בשכירות בלבד, שפעמים רבות מוסבים לצרכי השימוש, דבר המעורר בעיות רבות בשטח.

ח"כ שולי מועלם אמרה כי האוצר פשוט לא מתעניין במצב הקשה של המבנים. "אני לא חושבת שבאגף תקציבים או בדיור הממשלתי אכפת למישהו איך בתי הדין נראים. לא ראיתי שלקח כל כך הרבה שנים למצוא מבנים מתאימים לבתי המשפט".

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "הועברו אלינו בקשות לתקצוב בינוי בתי המשפט ואני ביקשתי לדעת מה קורה עם בינוי בתי הדין של כלל הדתות בישראל. מעולם לא התקיים פה דיון בנושא עם נתונים ואנחנו רוצים לדעת מה קורה איתם".

דוד מלכא, מנכ"ל בתי הדין הרבניים, סיפר כי "ראינו פרסומים שונים לגבי בינוי בתי המשפט ברחבי הארץ, אך אין מענה לזכות שלנו לקבל דיור הולם לבתי הדין הרבניים, למה אין פרסומים כאלה? אשמח שיהיו. בתי הדין עדיין במבנים שכורים, אמנם בית הדין באשקלון קיבל את מבנה בית המשפט הישן אך כל השאר במצב אחר לגמרי".

מלכא פירט לבקשת הוועדה את מצב בתי הדין ברחבי הארץ. "לגבי בית הדין הגדול בירושלים רק לפני מספר שנים נכנסו אליו אך הוא נבנה במקור כמבנה מגורים שלא הצליחו לשווק והוסב לבית הדין, כאשר ההסבה לא מתאימה".

הוא המשיך ואמר כי "באילת – עכשיו עשו הקצאה תקציבית חדשה, מדובר על שטח של 100 מטר לשכירות, במסגרת קריית הממשלה בעיר. בב"ש – יש מבנה בשכירות המתאים לצרכים. באשקלון יש מבנה לשכירות ששופץ. באשדוד בית הדין לא עונה לצרכים, צפוף, קטן. יש מבנה של עיריית אשדוד שמתאים לנו, ניתן להשכיר אותו. ברחובות, בית הדין הכי גרוע, ברמה קיצונית. בת"א כבר 8 שנים מחכים למקום, המבנה מאוד מיושן, לא עונה לצרכים. היה מכרז שנפל. בנתניה גם יש מבנה שלא מתאים, ללא מיזוג. גם לפי הדיור הממשלתי 5 בתי דין לא מתאימים. בחיפה אין אוורור מבחוץ, בטבריה – עברו לדיור חדש ב-2016, אך יש מחסור חמור בשטח קבלת קהל".

ח"כ יצחק וקנין אמר כי ניכרת ההזנחה של המדינה את בתי הדין. "מה שהמדינה עושה זו אחיזת עיניים גדולה בכל הנוגע לבתי הדין. בושה וחרפה למדינה שמתייחסת כך. אני מתבייש שזו המציאות".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון ואמר כי "המצב בבתי הדין לא נורמלי לחלוטין, חצי במקום לא ראוי, והחצי השני לא מתקרבים במצבם לבתי המשפט, שאנחנו מברכים על ההיכלים שנבנו להם אך מנגד בתי הדין במצב בלתי מתקבל על הדעת".

גפני אף הורה לבתי הדין הרבניים, השרעיים והדרוזים להעביר מסמכים עם צרכי בתי הדין שיועבר לבינוי הממשלתי.