דוד אזולאי ז"ל - איש הר הזיתים

הרב הלל הורביץ סופד לשר הדתות דוד אזולאי. "כשסיפרתי לו שחנכנו את הקו להר הזיתים אמר לי רבי דוד 'עכשיו אני יכול לנוח'".

הרב הלל הורביץ , כ"ח בחשון תשע"ט

דוד אזולאי
דוד אזולאי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

את רבי דוד אזולאי הכרתי עוד כפעיל בהתיישבות בחברון. חברון הייתה קרובה לליבו מאוד. למרות שלא נבחר לכנסת על נושא חיזוק ההתיישבות, תמיד הוא היה לנו לעזר מול הממשל הצבאי והממשלה. האהבה שלו למתיישבים ולהתיישבות הייתה משהו ייחודי שבלט לעין בעשייה שלו.

בהמשך הדרך שוב נפגשו דרכינו שמוניתי לתפקיד מנכ"ל מועצת בתי העלמין בירושלים, ורבי דוד מונה לתפקיד שר הדתות. הוא אמר לי שהוא שמח מאוד לראות שבתפקיד הרגיש הזה הוא מוצא את ידידו ורעו. מיד עם כניסתו למשרד הוא הציב את נושא הקבורה והדאגה למשפחות ברגעים הקשים והרגישים במיוחד.

הוא זכה לחנוך את כוכבית 120 שמעניקה למשפחות מידע 24 שעות ביממה שבעה ימים בשבוע. כאשר בשבתות ובחגים המוקד מופעל על ידי גוי. כל משפחה שיקירה נפטר יכולה להתקשר למספר ולקבל מידע בכל עיר ועיר בפרטים הנוגעים לקבורת יקירם, ובכך להנגיש את נושא הקבורה למשפחות בשעתן הקשה.

דגל העשייה של רבי דוד, היה הר הזיתים. בית הקברות העתיק בעולם שבו קבורים קדושי וצדיקי עולם, חולל על ידי פורעים דבר יום ביומו. זאת ועוד בשל בעיות האבטחה הדירו רבים את רגליהם מהר הזיתים ולא היו יכולים לפקוד את קברות הצדיקים וקברי יקיריהם הטמונים בהר.

עוד בתפקידו כיו"ר ועדת הפנים לא הפסיק רבי דוד לפעול מול גורמי הממשלה לתיקון המצב בהר הזיתים. הפתרון המיוחל למצב הגיע עם כניסתו לתפקיד השר לשירותי דת.

בשורה של דיונים עם הנהלת מועצת בתי העלמין בשיתוף עם הרב יצחק הנאו חבר מועצת בתי העלמין ומנהל אגף מבני דת בעיריית ירושלים והרב יצחק גלבשטיין מנכ"ל חברה קדישא פרושים וחבר מועצת בתי העלמין ויתר החברים, הוא קיבל החלטה ברורה להפעיל קו תחבורה ישיר להר הזיתים: "עד שלא יהיה אוטובוס נגיש ונוח להר הזיתים לא נצליח לפתור את הבעיות של ההר" הוא אמר לי.

"זה שאני מגיע להר זה לא חכמה. אני רוצה שכל אישה ממאה שערים, משמואל הנביא ומבית וגן תוכל לעלות בכל שעה ולהגיד תהילים בהר הזיתים ותוכל להגיע בלי חשש להר הזיתים".

בחסדי ד' בזכות העידוד והדחיפה שלו זכינו לפני כחצי שנה בשיתוף הנהלת מועצת בתי העלמין ובעזרתם של שר התחבורה ישראל כץ, וראש העיר ניר ברקת לחנוך את קו 84 קו אוטובוס מהיר וישיר להר הזיתים מתחנת הרכבת הקלה בגבעת התחמושת להר הזיתים תוך 10 דק. רצינו מאוד שרבי דוד יזכה לחנוך את הקו שעליו חלם, אך למרבה הצער בשל הטיפולים הקשים שהיו מנת חלקו באותם ימים, הדבר לא עלה בידו. כשהגעתי לבקר אותו וסיפרתי לו על הקו החדש שהחל לפעול הוא אמר לי: "עכשיו אני יכול לנוח", הגשמנו את החלום.

זה היה רבי דוד איש הר הזיתים.

זה רק קצת מסיפור חייו של האיש שהיה סמל ומופת למידות טובות ולנועם הליכות איש של תורה ודרך ארץ שהלך מאתנו בטרם עת והותיר אחריו חלל גדול.

ינוח בשלום על משכבו לקץ הימין ויזכה לשכר הצפון לאלו המטיבים עם החיים והמתים.

(הכותל הוא יו"ר מועצת בתי העלמין בירושלים)