גופת הטייס יקיר נווה ז״ל אותרה אחרי 56 שנים

לאחר עשרות שנים של חיפושים אותרו שרידי גופתו של טייס חיל האוויר יקיר מרדכי נווה לייפר ז״ל, שנחשב חלל צה״ל שמקום קבורתו לא נודע.

עדו בן פורת , כ"ח בחשון תשע"ט

יקיר נווה ז''ל
יקיר נווה ז''ל
צילום: אתר חיל האוויר

ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, הכריז היום (שלישי) על איתור שרידי גופתו של טייס חיל האוויר, סגן יקיר מרדכי נווה לייפר ז״ל, לאחר 56 שנים בהן נחשב חלל צה״ל שמקום קבורתו אינו נודע.

ביום ה' ה-25 באוקטובר 2018, במסגרת מבצע לאיתורו, התגלו שרידי גופתו בין שברי המטוס בכנרת והם הועברו למכון לרפואה משפטית.

שרידיו של יקיר ז״ל נמצאו במהלך מבצע לאיתורו בכנרת בהובלת חיל האוויר ובשיתוף עם אגף כוח האדם, ענף לאיתור נעדרים ויחידות נוספות.

נווה ז״ל שירת כטייס ומדריך טיסה בחיל האוויר. בשנת 1962 במסגרת טיסת הדרכה, התרסקו בכנרת נווה שהיה מדריך בבית הספר לטיסה, ופרח טיס סמל עודד קוטון ז״ל. קוטון אותר כשנה לאחר התאונה, אולם נווה לא נמצא ומקום קבורתו אינו נודע עד לעצם היום הזה.

ב-16 באוקטובר 2018, החל מבצע החיפושים ה-12 אחר יקיר בכנרת. חיל האוויר ביצע את החיפושים בעזרת טכנולוגיות חדישות ומתקדמות של חברה הנבחרה על-ידי משרד הביטחון לספק את הציוד הימי הנדרש לשאיבה מקרקעית הכנרת באתר התאונה.

בהודעת דובר צה''ל נאמר כי ''לאורך השנים חיל האוויר נמצא בקשר רציף עם המשפחה השכולה ועדכן אותה בכל שלבי המבצע. מאמץ זה הינו חלק ממחויבות ערכית ומוסרית של צה״ל באיתורם של כלל הנעדרים והשבויים, וכלל חללי צה״ל שמקום קבורתם אינו נודע''.

לווייתו של סגן יקיר נווה ז"ל, שגופתו אותרה בכנרת לאחר 56 שנים, תערך ביום שלישי בעוד שבוע בבית העלמין הצבאי בקרית שאול.

אחיו של הטייס הנעדר: מצפים ומתרגשים

ראיון עם רוניה לפיד, אחיו של סגן יקיר נווה, ביומן החדשות של ערוץ 7 בשנת 2016