צעד ראשון לשינוי עמוק?

המכתב ששיגרה שרת המשפטים שקד ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט צריך להיות התחלה של שינוי באופן שבו נתפס תפקידו של היעוץ המשפטי. דעה

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בחשון תשע"ט

דרוש שינוי. שקד ומנדלבליט
דרוש שינוי. שקד ומנדלבליט
צילום: Yonatan Sindel/Flash9

זילבר כועסת

האם מכתבה של שרת המשפטים שקד ליועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט בעקבות התבטאויותיה של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר הוא תחילתו של עידן חדש? זאת השאלה החשובה ביותר הערב.

מה שקרה בכנסת אתמול ושלשום בנאומיה של זילבר הוא לא החלקה מקרית. מדובר בשיא של תהליך שנמשך שנים, שבו היועצים המשפטיים, במשרדי הממשלה ובמשרד המשפטים, כבר שכחו מה תפקידם: להיות יועצים.

מי שהאזין לנאומה של זילבר הבוקר בכנסת שם לב ודאי שהיא נתנה דגש למונחים בהם נעשה שימוש בשיח, ותקפה בחריפות את השימוש שלטענתה נעשה רווח בביטויים כדוגמת "משילות" ו"נאמנות".

אז ברשותכם, גם אני כאן אעשה כמעשה זילבר ונמקד את המבט בביטוי אחד שמבטא אולי יותר מכל את המהפך התודעתי שעבר בעשורים האחרונים על מוסד היעוץ המשפטי במדינת ישראל, "שומרי סף".

כפי שעלה ממאמר שפרסם לאחרונה עו"ד גיל ברינגר בכתב העת השילוח, עד שנות האלפיים איש לא התייחס כך ליועצים המשפטיים, לא הם ולא בתי המשפט. מדובר בהמצאה חדשה שנועדה לבנות אתוס שבו היועץ המשפטי איננו עוסק ביישום מדיניות השר או הממשלה אליהם הוא כפוף, אלא בהנחלת מדיניות עצמאית שאותה הוא רואה כנכונה לטעמו.

ההמצאה הלשונית הזו, שהפכה לשגורה כיום כל כך עד שאיש לא מעלה על דעתו עד כמה היא קצרת ימים, היא רק עדות לתהליך העמוק שעבר מוסד היעוץ המשפטי עוד משלהי שנות ה-70. בסופו של דבר יש פה שאלה פשוטה: האם תפקידם של היועצים המשפטיים הוא למנוע עבירות על החוק, או שתפקידם הוא לגבש מדיניות במקום השר או הממשלה. האם מדובר ביועץ או בבעל הבית?

העובדה שמשנה ליועמ"ש מסוגלת להגיע לוועדת חוקה יום אחר יום, ולנאום נגד הצעות חוק ממשלתיות, היא הביטוי החריף ביותר של העיוות שחל כאן. מופע מרהיב של חוסר הבנה של היועצים המשפטיים מהו מקומם הראוי במארג השלטוני. איש מאיתנו לא בחר בקלפי לא ביועמ"ש מנדלבליט, לא בדינה זילבר ולא באף אחד מאנשי היעוץ המשפטי. הם כולם אנשים טובים ומוכשרים, אבל המחשבה שקביעת המדיניות צריכה להיות בידיים שלהם היא מעוותת. הנהי שנשמע מכיוונם של היועמ"שים כל פעם שמנסים לתקן את המציאות המעוותת שנוצרה כאן (ראו "מכתב היועמ"שים" מהימים האחרונים) אולי טבעי, אבל הוא עצמו ביטוי נוסף לעיוות הזה.

בעולם בריא יותר הייתי שמח להאמין שמכתבה של השרה שקד יהווה תחילה של שינוי והחזרת היעוץ המשפטי לגודלו הטבעי. לצערי, בעולם שבו אנחנו חיים, שבו היועצים המשפטיים נוהגים כבעלי הבית בחסותם של שופטי בית משפט עליון שהגיעו מאותה גילדה, הדרך לשינוי משמעותי עוד ארוכה, ותהיה רצופה קשיים ומעקשים.

אולם, זה לא הופך את הצעד הקטן הזה שבו נקטה שרת המשפטים שקד לפחות חשוב. גם מסע של אלף מילין מתחיל כידוע בצעד אחד קטן אך משמעותי מאוד.