לשים את הפוליטיקה בצד ולהילחם באנטישמיות

דני דיין: מה שמתחיל עם תקיפות קטנות ולא נעצר בזמן מתפתח לקטסטרופה. יעקב חגואל: עלינו להיאבק ברעה החולה הזאת כעם אחד.

אורלי הררי , כ"ט בחשון תשע"ט

לקדם מדיניות של אפס סובלנות
לקדם מדיניות של אפס סובלנות
צילום: Alycia Kravitz

מאות השתתפו בכנס "אתגר הקמפוסים מול אנטישמיות ואנטי ציונות" שנערך בניו יורק בצל הטבח בבית הכנסת ''עץ החיים'' בפיטסבורג.

את הכנס ארגנו ההסתדרות הציונית העולמית והתנועה הציונית האמריקאית, והוא התקיים בהשתתפות קונסול ישראל בניו-יורק דני דיין, סגן ומ"מ יו"ר הסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל, נשיא AZM ריצ'ארד הינדמן, סגן נשיא הרבנים בניו יורק הרב ג'וזף פוטניק ו-300 מנהיגים מיהדות ארצות הברית.

הקונסול דיין אמר "כיום יש לנו ניסיון, אנחנו יודעים שמה שמתחיל עם תקיפות קטנות ולא נעצר בזמן מתפתח לקטסטרופה. לכן עלינו דרוש ממנהיגים, אם אתם אומרים 'לעולם לא עוד' - תפעלו ותפעלו עכשיו".

"בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו", הזכיר חגואל, ''שנאת היהודים הגיעה גם לכאן לארץ החופש, לא מהשבוע האחרון. אנו רואים תהליך שבעשור האחרון כל שנה ישנם יותר אירועים אנטישמיים מהשנה שקדמה לה. לא רק באירופה גם כאן בארה"ב".

"רובנו שכחנו שלפני כארבע שנים בסן דייגו אותו 'משיגנע' אנטישמי, ירה על שני מרכזיים יהודים, שני JCC, ונהרגו שלושה אנשים שהחטא היחיד שלהם, הפשע היחיד שלהם היה שהוא חשד שהם יהודים.

''אותו טבח בפיטסבורג מוכיח לכולנו דבר אחד שאנו יודעים אותו ולפעמים שוכחים, אנחנו עם אחד. גם בעיני אנטישמיים, אין הבדל בין יהודי ליהודי. בין ימני לשמאלני, בין רפורמי לאורתודוקסי, בין שמרן לדמוקרט ,בין גבר לאישה ולילדים ובין אשכנזים לספרדים. האנטישמיות מוכיחה לנו כבר אלפי שנים עוד מימי אסתר המלכה, שאנו ברוך ה' עם אחד, מיוחד וכולנו במלחמה הזאת יחד".

"האנטישמיות מאחדת אותנו", הוסיף חגואל, ''מאחדת את כולנו ללא הבדל השקפתי וללא פוליטיקה. עלינו להיאבק ברעה החולה הזאת כעם אחד. בראש ובראשונה להעלות את המודעות, להיאבק ברשת האינטרנטית בכל טוקבק וצריכים להגיב מיידי כדי למנוע את הרצח האנטישמי הבא. באפס סובלנות ובגאווה יהודית״.

נשיא AZM ריצ'רד הינדמן אמר "אנחנו חייבים לקדם מדיניות של אפס סובלנות, אנחנו צריכים להיות מאוחדים כשישראל בליבנו, לשים את הפוליטיקה בצד. זה הזמן לאחדות היהודית להיות חשובה מתמיד.

''היהדות הזאת היא המאפשרת לנו לבנות עתיד בטוח יותר לעם היהודי מסביב לעולם. מירושלים לניו יורק, פיטסבורג וכל מקום. אנחנו לא נוכל לעשות זאת בלי המדיניות הזאת. אנחנו נדבר בישירות ונקדם צעדים ונפרוץ החוצה ולעשות זאת בצורה שתכבד את כולם אבל גם מהזכות שיש לנו כיהודים לחיות בשלום", כך הינדמן.