האם הקנאביס הוא בועה?

לאן צועד שוק הקנאביס בעקבות החוק הקנדי?

ניקי ניקיטנקו , כ"ח בחשון תשע"ט

קרן זנית
קרן זנית
צילום: יח"צ

כשיש ראלי במניות הקנאביס,תכופות צצים מומחים וטוענים שזוהי בועה. הם מספרים שהתחום הזה מסוכן, מזכיר את שוק הקריפטו ושזה רק עניין של זמן עד שהשוק יתרסק והמשקיעים יאבדו את כספם. אפשר להבין את אותם מומחים, התנודתיות בשוק, על אחוזיה האסטרונומיים, אכן מזכירים את בועת הקריפטו של 2017 , אך פה מדובר בחיה שונה לחלוטין.

הטעות קיימת בעצם השוואת שני העולמות על פי התנהגות השווקים ולא משווים את נכס הבסיס. המטבע הדיגיטלי הוא רעיון, הקנאביס הוא מוצר צריכה.

כדי שרעיון יצליח, מספיק אנשים צריכים להאמין בו. הרעיון העומד מאחורי המטבע הדיגיטלי הוא כלכלה חופשית, סחר ללא גבולות וללא מתווכים. מספיק אנשים האמינו ברעיון כדי לייצר סביבו תודעה וגם אלמנט מסוים של ערך. אבל מה הוא אותו ערך? למה אנחנו משווים את המטבע? האם הוא שווה עגבנייה? האם הוא שווה מכונית? האם הוא שווה בית? קשה להעריך את שוויו ושם טמונה הסיבה לתנודתיות הקיצונית בשוק המטבעות.

קנאביס זה מקרה שונה. שוק הקנאביס הוא שוק קיים. אמנם הוא שוק שחור, אך מציית לאותם כללים כלכליים, ותהליך הלגליזציה שהולך ונהיה יותר פופולרי מסביב לעולם הוא בסך הכול הלבנה. לוקחים שוק קיים ומספחים אותו תחת מטריית הפיקוח והמיסוי. עובדה זו מקלה על ניתוח השוק. קיים קונצנזוס לגבי מחיר המוצר, קיימות הערכות בנוגע לכמות המשתמשים ופופולריות המוצר. אפשר לבצע מחקר מספיק איכותי כדי לקבוע שווי עתידי ריאלי למניית קנאביס.

אז למה השוק הזה כל כך תנודתי? את השאלה הזאת צריך לפרק לשניים – מה מתדלק עליות? ומה מתדלק ירידות?

עליות -

FOMO (החשש מלא להיות חלק ממשהו) - רוב הכסף הזורם לתוך מניות הקנאביס הוא ״כסף פשוט״, כסף של אנשים מהישוב בלי ידע רחב בהשקעות או בהערכות שווי. אותם אנשים שמעו על האחוזים הפנומנליים שמניות קנאביס עשו לאחרונה והם רוצים להיות חלק מהחגיגה. הם קונים את חלום ההתעשרות המהירה או הכסף הקל והם קונים אותו בכל מחיר ללא בדיקה יסודית וללא הבנה אם מחיר המניה מנופח או לא.

נגישות – שוק הקנאביס הוא סקטור חדש בשוק ההון. אין היום מדד רשמי שעוקב אחרי חברות קנאביס ולפני 2017 גם לא הייתה תעודת סל או קרן נאמנות המוקדשת לסקטור. בנוסף, קרנות גידור ומנהלי תיקים מעוניינים להגדיל חשיפה לסקטור הקנאביס. נצבר כסף מוסדי שמחפש השקעה בסקטור אך מוסדיים בהיותם מוסדיים כפופים לכללים פנימיים המגבילים אותם לבורסות מסוימות. לא כל גוף מוסדי ישקיע בבורסת OTC בה נסחרות רוב מניות הקנאביס היום בעולם כיוון שדרישות הדיווח לבורסה זו אינן מחמירות כמו בבורסות הבכירות וזה מקשה על ניתוח החברות ברמה הבסיסית ביותר. גוף מוסדי יעדיף להשקיע בנסדאק או ב-NYSE. הבעיה היא העדר נכסים בבורסות אלה. נכון למועד כתיבת שורות אלה ישנן 3 מניות קנאביס רשומות בבורסות הבכירות והכסף מתפזר בין שלושתן, מה שמנפח את מחירי המניות המדוברות. מקרה הנגישות דומה גם אצל משקיעים פרטיים. לא כל ברוקר נותן את האופציה ללקוחותיו להשקיע בבורסות הקטנות ואותם משקיעים נאלצים לקנות את אחת משלושת החברות בבורסות הבכירות אם ברצונם להיות חשופים להשקעה בקנאביס.

ירידות -

אי וודאות.מה שמניע את צמיחת השוק הם 2 דברים - דעת קהל ורגולציה. סקר גאלופ העוקב אחרי דעת הקהל האמריקאית בנוגע לחוקיות הקנאביס מראה כי בשנת 1969 12% מכלל אוכלוסיית ארה״ב הייתה בעד לגליזציה מלאה לעומת 64% בשנת 2017. דעת הקהל הכללית היא חיובית וגם הרגולציה פותחת שווקים גיאוגרפיים חדשים בקצב גבוה, אך ההשקעה במניות קנאביס בנויה על ציפיות וכאשר הציפיות לא מתגשמות זה עלול לגרום לפאניקה ולצלילה במחירי המניות. בארה״ב כ-30 מדינות אישרו שימוש בקנאביס רפואי וכ-10 מדינות אישרו שימוש בקנאביס לצרכי פנאי. ציפיית המשקיעים בארה״ב היא שקליפות הרגולציה ימשיכו להתקלף עד לכדי לגליזציה מלאה בכל ארה״ב. כאשר קורה אירוע שאינו עושה יד עם ציפיות המשקיעים כדוגמת התבטאותו של ג׳ף סשנס (התובע הכללי של ארה״ב), בתחילת 2018 שאמר כי יתמוך בחידוש אכיפה כנגד קנאביס זה שולח את השוק לירידות חדות.

Sell The News – כפי שכבר צוין מחירי המניות בסקטור הקנאביס נקבעות בין היתר ע״י ציפיות המשקיעים. אירועים מרכזיים בעולם הקנאביס תופסים במה מרכזית בתקשורת בדרך כלל קרוב למועד התרחשותם. המשקיעים נוטים לקנות מניות בציפייה לחדשות האמורות להתפרסם כדוגמת תחילת מכירות הקנאביס בקליפורניה בתחילת 2018 ותחילת המכירות בקנדה באוקטובר 2018, וביום הפרסום הם מוכרים את מניותיהם ונהנים מרווחים שנצברו על פני התקופה עד לפרסום החדשות.

הגל החמישי של אליוט – עקרון הגלים של אליוט טוען שהפסיכולוגיה של המשקיעים נעה כמטוטלת בין אופטימיות לפסימיות. הגל החמישי הוא המסוכן ביותר. הגל החמישי נוצר לאחר שהשוק כבר ביצע עליה מכובדת אך האופטימיות הופכת לחמדנות ומשקיעים שחוו עליות אינם נועלים רווחים כיוון שיצר החמדנות משתלט עליהם ומכניס בהם תקווה לעליות נוספות. בשלב זה מצב השוק הוא נפיץ כיוון שיחד עם התקווה לעליות ישנו חשש לתיקון במחירים ואכן ברגע שמתחיל התיקון האופטימיות הופכת לפסימיות, החמדנות הופכת לפאניקה ומשקיעים מוכרים את המניות בכל מחיר מה שמוביל את השוק לירידות חדות.

שוק הקנאביס הוא איננו בועה. הוא תנודתי כמצופה משוק הנמצא בחיתוליו. השוק ימשיך לצמוח אורגנית ככל שעוד מדינות יפתחו את שעריהן לצמח. בדומה לשווקים אחרים הנולדו מאפס כגון תעשיית הרכב בתחילת המאה ה-20 ותעשיית האינטרנט בתחילת המאה ה-21 לא כל מניות הקנאביס ישרדו ויהפכו לתאגידים אבל אלה שכן, יסחרו במחירים שישימו ללעג את המחירים של היום בדיוק כמו אמזון וג׳נרל מוטורס.