הממסד אומר: אנחנו מכירים בטעות שלנו

אלפים ציינו בירושלים את חג הסיגד. מנכ"לית עמותת פידל, מיכל אברה סמואל, אומרת לערוץ 7: "האפליה עדיין קיימת"

אלירן אהרון , כ"ט בחשון תשע"ט

הממסד אומר "אנחנו מכירים בטעות שלנו"
הממסד אומר "אנחנו מכירים בטעות שלנו"
צילום: אלירן אהרון

אלפי אנשים הגיעו לאירוע המרכזי של חג הסיגד וביקרו בתערוכה שהקימה עמותת פידל בארמון הנציב. האירוע התחיל בתפילה המסורתית של הקייסים והמשיך לטקס חלוקת ברכות על ידי הנשיא ראובן ריבלין ושרים.

באירוע הוקם מאהל הסברה רחב ידיים לקהל הרחב ובו ניתנה הזדמנות למבקרים להכיר מקרוב את מורשתם של יהודי אתיופיה. במקום הוצבו שלטים המספרים את סיפור הקהילה האתיופית, מי שהגיע יכל לטעום מהדאבו, הלחם המסורתי, להכיר, לגעת ולהתלבש בתלבושות אותם לבשו היהודים באתיופיה. פעילויות והפעלות חיכו לילדים שהגיעו למקום והסברים מפי נציגי עמותת פידל.

עמותת פידל, אשר מדי שנה אחראית על הקמת המאהל, מבקשת להנגיש בכך את המורשת המפוארת של יהודי אתיופיה הן לדור השני והשלישי של הקהילה והן לציבור הרחב. לאוהל הגיעו אנשים רבים מכל רחבי הארץ וקיבלו הזדמנות לעשות היכרות מעמיקה עם התרבות והמנהגים אשר הביאו איתם העולים מאתיופיה.

חג הסיגד, הוא יום שחציו מוקדש לחשבון נפש, תפילות וצום ולאחריו היו נפגשים כל תושבי הכפרים לחגיגה מרכזית המסמלת את הגעגועים והזיקה לירושלים.

הנשיא רובי ריבלין אמר באירוע, "ההיסטוריה של העם היהודי מחייבת אותנו להמשיך לפעול יחד כדי למנוע פעולה גזענית נגד יוצאי אתיופיה. אזרחי ישראל לא יתנו יד לאפליה, בין עור לעור ובין דם לדם. מי שיעז לערער על כך אין לו חלק במדינת ישראל".

"אני מבקש להזכיר לכל אזרחי ישראל את אברה מנגיסטו שגורלו הפך אותנו לבן של כולנו ושחסרונו והדאגה לשלומו מאיבים על שמחת החג כבר ארבע שנים. יש לפנינו עוד עשייה רבה אך כמה טוב לדעת שכבר הגענו הביתה ושאנחנו כאן יחד, חולקים תקווה ישראלית משותפת לכולנו ודרך אחת העולה לירושלים", הוסיף ריבלין.

מנכ"לית עמותת פידל, מיכל אברה סמואל, אמרה באירוע: "שמחתי לפגוש את כל עולי הרגל מכל קצוות הארץ שהגיעו לירושלים לחגוג את חג הסיגד. הקמנו את המאהל כדי להנגיש את הידע החשוב על מסורת יהודי אתיופיה הן לציבור הרחב והן לדור הצעיר. מדהים לראות את הצמא של החברה הישראלית להכיר וללמוד על התרבות והמורשת של יוצאי אתיופיה".

"החג הזה הוא כבר לא חג פרטי אלא חג לאומי. הגענו לחג אחרי עבודה חינוכית רבה במוסדות החינוך ברחבי בארץ והאירוע הזה הוא אירוע שיא שמסכם תקופה ארוכה של למידה והתכוננות", דברי אברה סמואל.