על כוס קפה עם חנה רטנר, יועצת תעסוקתית

על כוס קפה עם חנה רטנר יועצת תעסוקתית, מרכזת התכנית לייעוץ תעסוקתי במרכז י.נ.ר

בשיתוף ינ.ר , ל' בחשון תשע"ט

יעוץ תעסוקתי
יעוץ תעסוקתי
צילום: אייסטוק

ראשית נבין, מה זה ייעוץ תעסוקתי?

"לפני שאדם בוחר מקצוע לחיים ומשקיע מכספו ומזמנו כדאי ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע כדי לעשות בחירה שקולה ונכונה. ייעוץ תעסוקתי משמע, שימוש במערכת מובנית של אבחונים בתחום הייעוץ הלימודי והתעסוקתי, וזאת כדי להביא למקסימום התאמה, להכוונה נכונה ללימודי מקצוע מתאימים ולאחריהם בעזרת השם להשמה מוצלחת בעבודה".

היכן קבלת את ההכשרה לתואר זה?

"למדתי בארצות הברית ובישראל, וסיימתי לימודי תואר ראשון ושני בתחום הייעוץ התעסוקתי. היום אני מבקשת להנגיש את המידע הרב שבידי עבור אלה שבוחנות את הצעד הבא בתחום הלימודים והתעסוקה".

מה הפרופיל של הבאות ללמוד ייעוץ תעסוקתי?

"הקורס מיועד לנשים העוסקות בחינוך או בהדרכה, המעוניינות לרכוש ידע בתחום הייעוץ והאבחון. האבחון המדויק מאפשר להבין את המתייעץ, לזהות את נקודות החוזק והחולשה שלו, לדעת איך להצמיח את אישיותו, ואיך להתגבר על חולשותיו בצורה מדעית ומדוייקת".

מה החשיבות של ייעוץ מקצועי בבחירת לימודים ועבודה?

"בשנים האחרונות חל מהפך בתחום התעסוקה - האופציות התרחבו מאוד. מחד אפשרות הבחירה גדולה יותר מבעבר, מאידך נדרשת השקעה רבה הן במשך הלימודים והן בהוצאה הכספית. כדי לוודא שאת נכנסת למסלול הלימודי-תעסוקתי הנכון, ולא מכלה את זמנך וממונך לריק, חשוב כל כך האבחון התעסוקתי.

"הייעוץ זהו תחום שעד היום היה לגמרי פרוץ, וגם אנשים ללא הכשרה מקצועית מסודרת היו נותנים חוות דעת. כיום אנשים יותר מבינים שנדרש ידע נרחב ושימוש בכלים מדוייקים ומקצועיים לקבלת מידע אמין".

בימים האלה נפתח במרכז ינר קורס אבחון וייעוץ תעסוקתי אותו את תובילי. מה היקף הקורס ותכניו?
"מדובר בקורס הנמשך על פני חמישה חודשים, וכולל עשרים מפגשים. במהלך הקורס תקבלנה הלומדות מידע מקצועי הכוללים את הנושאים: תכנון ופתוח קריירה, מסוגלות תעסוקתית, אבחון כישורים, נטיות שאיפות, יזמות אישית, סמולציות ראיונות ועוד ועוד. זהו קורס מרתק ומעשיר שקיבל גם את חסות האוניברסיטה הפתוחה, כך שהמסיימות יוצאות עם תעודה מקצועית.

הרבה מורות בסמינרים, למשל, מוצאות את עצמן מתלבטות עם הבנות, מכוונות ומייעצות. כיום קיימים גם מרכזי תעסוקה רבים בהם ניתן להשתלב. אני מזמינה את כל מי שמעוניינת לרכוש הכשרה מעשית בתחום נצרך ומבוקש להיות חלק מהקורס".