פולין: מצעד יום העצמאות בוטל עקב גזענות

לאחר שבשנה שעברה הגיעו רבבות מפגינים עם שלטים גזעניים ואנטישמיים למצעד, הודיעה עיריית ורשה כי היא אוסרת את קיומו.

ניסן צור , ל' בחשון תשע"ט

המצעד לא יצעד? ורשה
המצעד לא יצעד? ורשה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

פולין תציין ביום ראשון הקרוב את יום העצמאות ה-100 שלה, ובמסגרת חגיגות העצמאות אמור היה להתקיים מצעד ענק של לאומנים פולניים ברחובות עיר הבירה ורשה.

אלא שלאחר התקריות האלימות וגילויי הגזענות והאנטישמיות הקשים שהתרחשו במצעד בשנה שעברה ועוררו כותרות רבות בכל רחבי העולם, הודיעה ראש עיריית ורשה, חנה גרונקייביץ'-ואלץ, כי היא אוסרת על קיום המצעד הלאומני השנה.

"וורשה סבלה מספיק מלאומנות אגרסיבית. יום העצמאות ה-100 של פולין לא אמור להיראות כך, ולכן החלטתי לאסור את המצעד הלאומני", טענה.

במצעד יום העצמאות שהתקיים בשנה שעברה בתאריך 11 בנובמבר בו מציינת פולין את יום העצמאות שלה, נשאו חלק מהמפגינים שלטים עליהם נכתב "פולין טהורה, פולין לבנה" ושלטים נגד יהודים ובעיקר נגד מהגרים מוסלמים.

הלאומנים הפולניים זכו בשנה שעברה ל"חיזוק" מצד פעילים לאומניים שהגיעו למצעד יום העצמאות בוורשה ממדינות נוספות באירופה ובהם בריטניה, איטליה ועוד. המצעד בשנה שעברה זכה לכותרות ענק לאחר הקריאות הגזעניות והאנטישמיות שנשמעו במהלכו מצד הלאומנים שלקחו בו חלק. ראשי מפלגת השלטון "חוק וצדק" הגנו על המצעד וטענו כי "היה מדובר במצעד יפה של פטריוטים פולניים" ובחרו להתעלם מהשלטים והקריאות הגזעניות והאנטישמיות נגד יהודים ובני מיעוטים שנשמעו במהלכו.

למרות החלטת ראש עיריית ורשה לאסור את קיום המצעד השנה, בו אמורים היו על פי ההערכות לקחת חלק מעל ל 100 אלף בני אדם, הודיעו חלק מארגוני הפעילים הלאומניים בפולין כי הם מתכוונים לקיים מצעד לאומני ברחובות ורשה, גם במחיר של עימות עם כוחות המשטרה במקום.