אישום: הלווה בריבית קצוצה וסחט את הלווים

תושב כפר יאסיף מואשם בעבירות סחיטה באיומים, הלבנת הון, עושק, זיוף ועבירות מס, במסגרת עסק למתן הלוואות וניכיון צ'קים.

ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ט

ריבית קצוצה
ריבית קצוצה
צילום: מיכל פטאל. פלאש 90

פרקליטות מחוז חיפה הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד עבדאללה עבד אלוהאב בן ג'וודת בן 46 מכפר יאסיף.

בן ג'וודת מואשם בעבירות סחיטה באיומים, הלבנת הון, עושק, זיוף בנסיבות מחמירות ועבירות מס, במסגרת עסק למתן הלוואות ועסק נכיון צ'קים שבבעלותו.

מכתב האישום עולה כי בשנים 2016-2018 עסק בן ג'וודת במתן הלוואות ובגביית ההחזרים מהלווים. במסגרת זו, הלווה לעשרות אנשים סכומי כסף בסך כולל של מיליוני שקלים.

בן ג'וודת ניצל את מצוקתם הכלכלית של הלווים וסיכם עמם כי ההלוואות יישאו ריבית קצוצה. מרבית ההלוואות ניתנו בריבית שבין 120% ל-240% לשנה, וזאת בניגוד לאמור בחוק הסדרת הלוואות חוץ-בנקאיות, התשנ"ג-1993. שבמרבית מהמקרים, הלווים נדרשו לשלם את הריבית בגין ההלוואה מדי חודש, כאשר הקרן נותרה בעינה, עד שעלה בידי הלווה להחזיר את קרן ההלוואה בתשלום אחד.

עוד עולה כי במקרים רבים התקשו הלווים לעמוד בנטל החזרי הריבית, ואז נקט בן ג'וודת באיומים כלפי הלווים, בכדי להניעם לשלם את החוב. בנוסף, עסק בן ג'וודת בנכיון שיקים תמורת ריבית, זאת מבלי שהיה לו רשיון לעסוק בכך.

לצורך ניהול עסק ההלוואות ועסק נכיון השיקים, הקים בן ג'וודת חברה בשם רובא יזמות עסקית בע"מ. על מנת להסתיר מרשויות המדינה את העיסוק במתן שירותים פינסיים, רשם בן ג'וודת את החברה כחברה העוסקת בסחר בעצים ובכלי עבודה והסתיר את עיסוקו ועיסוקה במתן שירותים פיננסיים.