בשבע מהדורה דיגיטלית

חדש וישן נפגשו

הלבוש הוא המראה שלנו. כיום יש לי את הפניות ואת האפשרות להשקיע בלבוש, ואני רואה בזה קידוש השם גדול.

ד"ר חנה קטן , ל' בחשון תשע"ט

כיסוי הראש עבר טרנספורמציה לפריט אופנה נחשק.
כיסוי הראש עבר טרנספורמציה לפריט אופנה נחשק.
איור: עדי דוד

בעלי הוא מחובבי ההיסטוריה. טיפוס נוסטלגי. אהבתו לפריטים ישנים ולסיפורים ישנים נותנים תקווה לאחריתי.

אני הרי לא צעירה בימים, אך בעיני האיש, כמו יין ישן, אני רק הולכת ומשתבחת עם השנים. ילדיי לא מבינים למה אני כל כך שמחה להיות זקנה. כל שנה ושנה מוסיפה לי חן וחוכמה ודעת. אולי כשיתבגרו יבינו.

ועם כל זה, אני עתידנית בנשמתי. צופה למרחוק. חסרת קשב וסבלנות. פשוט לא מתחברת לנבירה ארכיאולוגית. בעקבות מסע נוסטלגי, התוודעתי לאחרונה לכובעי התלתל שעוצבו בקיבוץ בית אלפא בשנות ה‑40, כחלק מסוג של בגד לאומי שחיפשו אז לייצר. "תלתלי אוזניים" הוא פריט לבוש ייחודי שמניחים על הראש והוא יורד משני צידיו ליד האוזניים. הם נלבשים גם היום במסגרת חג המים וחג העומר בקיבוץ רמת יוחנן, ואני מתעתדת לחפש תלתל שישדרג את הופעתי פלאים.

אכן, היום כיסוי הראש עבר טרנספורמציה לפריט אופנה נחשק. הקולגות שלי, שאינן שומרות מצוות, מחמיאות במבט חמדני על יופיו של המגדל שלראשי. עד כדי כך רבה ההתפעלות, שצלמת חילונית מחברת פרסום נחשבת פנתה אליי ביוזמתה בבקשה לערוך סט צילומים של כיסוי הראש שלראשי, והוא יוצג בתערוכה על רב-תרבותיות שתתקיים במוזיאון ישראל.

הלבוש הוא המראה שלנו. לעיתים אני מצרה על כך שלא נבראתי גבר, כי הייתי חוסכת זמן רב של עיסוק בלוּק. אבל במחשבה שנייה, אני הרי מתחברת לאסתטיקה, אוהבת את זה, והיום, בניגוד לשנים עברו שבהן לבשתי שקי היריון במשך עשרים ואחת שנים ברציפות, יש לי את הפניות ואת האפשרות להשקיע בלבוש, ואני רואה בזה קידוש השם גדול.

ואני עם המבט לעתיד. מתברר שכל המלתחה שלי הולכת להשתנות בהתאם לצו הטכנולוגיה. בעתיד הקרוב היא תכלול את הפריטים הבאים: חולצה חכמה הכוללת יחידות עיבוד המסוגלות לנטר קצב לב, קצב נשימה, איכות שינה, ספירת צעדים ועוד. כובעי תלתל שיכילו חיישנים שיזהו פעילות חשמלית במוחי הקודח כדי להתריע מפני תקלות. שמלה שבתוכה יושתלו מיקרו קפסולות שיידעו לקרוא את מזג האוויר ובהתאם לחמם או לקרר אותי. חולצה שתשחרר תוך לחיצה על מיקרו קפסולה את ריח הבושם האהוב עליי, תוצרת היישוב איתמר שבשומרון. ולאיש - מכנסיים עם סט חיישנים שיקלטו את קצב התנועה שלו ויעבירו לו הדרכות בזמן האימון, ממש כמו מאמן כושר צמוד.

ועדיין, פריט הלבוש החשוב ביותר שיאמן את שרירי ליבו של האיש ויגן עליו מפגעי הטרשת הוא התפילין. חוקרים מארצות הברית מצאו כי כריכת התפילין משפרת את בריאות הלב. החסימה החלקית של זרימת הדם, בעקבות כריכת רצועת התפילין על היד, מחשלת מפני מצבים של התקף לב. זאת רק עוד הוכחה מדעית לסימביוזה הקיימת בין התפילה, על כל מרכיביה, ובין בריאות טובה.

לאלטרואיסטים כואב יותר

בעיתון 'הארץ' פורסם מחקר שבא לבדוק מה מתחולל במוחם של תורמי כליה. לדידם, התופעה העל-טבעית הזאת דורשת הסבר מדעי, שאיננו מבוסס על ערכים וחינוך ואהבה פשוטה לזולת. החוקרים נטלו מדגם של אלטרואיסטים ומדגם של אנשים רגילים, ובדקו כיצד מגיב המוח שלהם לכאב של אחרים.

הנבדקים נדרשו לצפות בסיטואציה שבה הופעל לחץ לא מבוטל על אגודל של מתנדב. באמצעות מכשיר MRI בחנו החוקרים את הפעילות המוחית של הנבדקים, ומצאו כי אצל האלטרואיסטים הפעילות המוחית הייתה קרובה מאוד לזו שנוצרת כתוצאה מכאב אצל האדם שעליו הופעל הכוח, בניגוד לקבוצה השנייה שלא חוותה את הכאב.

ועדיין, כל הסבר ביולוגי לא יטשטש את קידוש השם הענקי שנישא על כנפי תרומות הכליה של הציבור היקר שלנו. אולי מחר יתפרסם מאמר פרוספקטיבי כפול-משמעות על מסירות הנפש של חיילינו. הרי שום כלי מדעי לא ייתן מענה לנהירה של בנינו למסלול של מסירות נפש במשך שנים ארוכות, של חירוף הנפש מתוך תחושת שליחות ונתינה אין-סופית.

ובכלל, בכל עת ובכל שעה אפשר לעשות מבצעי קידוש השם, בפגישות פנים אל פנים עם אחינו הרחוקים. אומנם בתי וחתני המתגוררים ברמת השרון חלוקים עליי. לדידם, בלי לנשום יחד את המתרחש, לעמוד בתור יחד למכולת או לרופא, להשאיל חלב ועל הדרך להלבין שיניים, קשה מאוד להשפיע. לדעתם, רק כך, בצורה אותנטית, ניתן לשקף את הפנים היפות של התורה המתוקה שלנו בצורה פוטוגנית ומתקבלת.

ואני, לעומתם, חושבת שריאיון שקיימתי בערוץ הידברות על לימוד תורה, על משפחה, על שליחות - כוחו רב להבקיע חומות ולהאיר את הלבבות יותר ממאה שקיות חלב לשכנים. כן, עם לבוש ושיח שמדבר את שם ה' מול עשרות אלפי נשמות פעורות בצימאון אפשר לחולל פלאות. תסמכו על הטכנולוגיה.

הסיפוק האמיתי

ויש אלטרואיזם השמור לבעלי ההון. לתורמי הכליה יש כלים מאת ריבונו של עולם המאפשרים תרומת כליה מתוך גוף בריא, ואילו האדם העשיר קיבל את השפע האלוקי בצורת ממון כדי להיטיב עמו. בדיוק מהסיבה הזאת מספרת הגמרא שרבי היה מכבד עשירים. ביל גייטס הידוע, מייסד ונשיא מייקרוסופט, הוא אחד האנשים העשירים והמשפיעים בעולם. הוא חולש על מיליארדים רבים של דולרים בכסף ובנכסים. לפני חמש שנים החליט להעביר את האחריות על החברה לאחרים, ומאז הוא עוסק ברוב שעות היום בעסקי פילנתרופיה. בעזרת קרן צדקה ענקית שהקים הוא כבר תרם מכספו עשרות מיליארדי דולרים לפרויקטים שונים בעולם, ועוד לא אמר די. השמועה אומרת שלכל אחד משלושת ילדיו הוא הפקיד בחשבונות סגורים 25 מיליון דולר, ואת השאר הוא מקדיש לצדקה. כיף אמיתי. מה צריך אדם יותר כדי לנשום סיפוק בסוף ימיו?

לתגובות: drchana2@gmail.com