פרופ' זמיר: "על דינה זילבר צריך להגן"

שופט בית המשפט העליון בדימוס פרופ' יצחק זמיר: ''על דינה זילבר צריך להגן, את חוק היועמ"שים חייבים לעצור''.

ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ט

השופט זמיר נואם בכנס
השופט זמיר נואם בכנס
צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

שופט בית המשפט העליון בדימוס, פרופ' יצחק זמיר, נאם הבוקר (חמישי) בכנס חיפה למשפט של הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה ומחוז חיפה בלשכת עורכי הדין.

זמיר הקדיש חלק מדבריו לסערה שפרצה סביב דבריה של המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בכנסת והנחיית שרת המשטים בעניינה, "אני רוצה לומר בתפקיד קאטו הזקן – על דינה זילבר צריך להגן".

זמיר תקף גם את הצעת החוק של שרת המשפטים איילת שקד לשינוי דרך המינוי של היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה.

"הצעת החוק הזו היא יותר חמורה לשלטון החוק במדינת ישראל מאשר פסקת ההתגברות או חוק הלאום. את הצעת החוק הזו חייבים לעצור", אמר זמיר.

כנס שנת המשפט של הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת חיפה ומחוז חיפה בלשכת עורכי הדין החל עם דברים שאמרה ראש מחוז חיפה בלשכת עורכי הדין עו"ד תמי אולמן על חוק הלאום, "בחוק הלאום נשכחו 2 ערכי יסוד: שישראל מדינה דמוקרטית ושהיא מקנה שיוויון לכל אזרחיה. ולכן מהרגע שהחוק חוקק, ישראל אינה דמוקרטית ואינה מקנה שיוויון מלא לאזרחיה. ומה שמפריע לי מאוד זה שכולם אדישים לכך".

בפאנל הראשון, שדן בסמכויות של השלטון המקומי אל מול הארצי אמר שופט בית המשפט המחוזי בנצרת, עאטף עילבוני, שציין "אנחנו עדים לניסיונות של ארגוני פשיעה להשתלט על מוקדי כוח, גם בשלטון המקומי".

עוד הוא הוסיף כי יש לחשוב על הגבלת שתי קדנציות לראש ראשות בחלק מהמקומות ויותר מכך, צריך להציב תנאי סף לכל מועמד לראשות מקומית.

ראש עיריית חיפה היוצא יונה יהב, מתח ביקורת קשה על הסחבת בבתי המשפט ואמר: "תעשיית הצדק צריכה להיעשות ולהיראות והיא לא נראית. הסחבת בבתי המשפט גורמת לשלטון המקומי נזק בלתי הפיך".

כדוגמא לכך הביא יהב לגבי מאבק שקיימה העירייה, לדבריו, נגד פולשים שהקימו בית כנסת בנכס עירוני בעיר ונמשך ארבע שנים ולא הועיל. "המאבק להסרת מכלי האמוניה נמשך בבתי המשפט לא פחות מ-14 שנה, כולל דרישה מבית משפט לאלץ אותי להביא מומחה מאנגליה שיוכיח שיש במיכלים האלו אמוניה. אלו הדוגמאות שבתי המשפט נותנים לנו?".