"גופים דתיים שותפים להחלשת הרבנות"

הרב לאו במכתב לחברי מועצת הרבנות: "גופים שנתמכים ע"י גורמים זרים, מנהלים מאבק במטרה לשנות את צביונה היהודי – ציוני של המדינה".

בן שאול , ל' בחשון תשע"ט

מסכם. הרב דוד לאו
מסכם. הרב דוד לאו
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חוברת סיכום של כלל החלטות שהתקבלו במועצת הרבנות בקדנציה האחרונה תחת כהונתו של נשיא בית הדין הגדול כיום, הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, שוגרה לחברי המועצה.

לחוברת צורף מכתב אישי מהרב הראשי לחברי המועצה, בו מסכם הרב לאו את שנות כהונתו כנשיא מועצת הרבנות.

בין השאר הוא כותב, "אין זה סוד, שמעמד הדת במדינת ישראל בכלל ושל הרבנות הראשית בפרט, אינו במיטבו. נושאים שעד לפני דור לא עלו על שולחנם של גדולי ישראל, עולים על שולחננו מידי יום. גופים רבים שנתמכים ע"י גורמים זרים, מנהלים מאבק במטרה לשנות את צביונה היהודי – ציוני של המדינה".

לדבריו, "מגמתם אחת, להפוך את ישראל למדינת כל אזרחיה. הם מתמקדים במספר נושאים, האחד, נגד זהותה הציונית של המדינה, והשני, נגד זהותה היהודית. אופן המאבק הוא ראשית, שינוי הסטטוס קוו בנושא דת שהיה מקובל עד כה, ובעיקר להחליש את מעמדה של הרבנות הראשית לישראל, כשהיעד הוא הפרדת דת מהמדינה. להפוך את מדינת ישראל למדינה ללא כל צביון יהודי. האמצעים שעומדים להם עצומים. הם פועלים להשפיע על דעת הקהל ומטמיעים בלב הציבור כי אין צורך ברבנות הראשית".

עוד מוסיף הרב הראשי: "לצערי, גם גופים שהם שייכים לזרם הדתי-ליברלי, משתפים פעולה עם הרעיון להחליש את הרבנות הראשית. להקים רבנות קהילתית שבה כל קהילה תוכל לבחור לעצמה רב שמתאים לה. להקים מערכת גיור נפרדת, בתי דין עצמאיים וכו'. חלקם אף מציגים את תורתם בריש גלי, ומתיימרים לומר שהם ממשיכי דרכו של מרן הגראי"ה קוק".

"הדברים מחלחלים גם לציבור הדתי. מי שנלחם למעט את מעמדה של הרבנות הראשית משתמש בכל האמצעים. ולא חסרים אמצעים כספיים בידם ללחום ולפגוע בדעת הקהל ולהרחיקם מהרבנות הראשית. הרבנות הראשית נאלצת להיאבק כנגד מגמה זו, ועל שולחנה של המועצה נדונו סוגיות כבדות משקל, במטרה להדוף את המגמה הנ"ל", מציין הרב לאו