אל תיקחו להם את הניצחון

ניצחונה של ראשת העיר הנכנסת בבית שמש כשיעור למדינת ישראל כולה. דעה

אסף פאסי , ל' בחשון תשע"ט

אסף פאסי
אסף פאסי
צילום: חזקי ברוך

עכשיו כולם רוצים לומר שהניצחון בבית שמש הוא ניצחון של סקטור מסוים שניצח ציבור אחר. אבל אני הייתי שם, והניצחון היה מאוד מאוד רחב.

אני ראיתי חסיד קרלין שכשנשמעו התוצאות הוא פשוט בכה מאושר ושמח על הניצחון הזה. ראיתי מאות עולים מאתיופיה ומרוסיה, מחכים שעות בתור הארוך כדי להיכנס ולהצביע ולשנות את עתידם. ראיתי גברים ונשים מבוגרים, קשי יום, שבאו להצביע בכאב לאחר שנתיים שבבית שמש לטענתם אין רווחה. ראיתי את קהילת דוברי האנגלית בבית שמש, שייחלו שנים לניצחון הזה, עם עיניים נוצצות באיפוק האופייני להם. ראיתי צעירים שרוצים שינוי בעיר הזאת, שהסתובבו יומם ולילה כדי לעשות ככל האפשר. ראיתי דתיים שמבחינתם קידוש השם הגדול ביותר הוא לעצור את המלחמה הקשה הנקרית בדרכם. ראיתי חילונים שנמאס להם ורוצים עיר טובה יותר. ראיתי חיילים וסטודנטים וחרדים ודתיים ונשים וגברים ועולים וותיקים - אנשים שונים כל כך, שרוצים כל כך שהעיר הזאת תנצח - אז בבקשה אל תיקחו להם את הניצחון הזה.

לא, זה לא רק ניצחון של נשים או של גברים. זהו לא ניצחונה של הציונות הדתית ולא ניצחונם של הפמיניסטיות. לא ניצחון המזרחים או האשכנזים. לא ניצחון הנכים או נתמכי הרווחה. לא ניצחון חרדים ולא ניצחון חילונים. היה כאן רצון וניצחון של אישה אחת, עליזה בלוך, שרוצה לשנות את סדר היום בבית שמש ולשים את העיר במרכז. להעביר את הפוקוס ממאבקים קטנים ושוליים שיוצרים הקצנה, ולכן מקבלים במה, אל הצרכים הבסיסיים של כל אחד ואחת מאיתנו.

בסופו של יום, עיר נורמלית צריכה תשתיות בסיסיות. היא צריכה ניהול תקין. היא צריכה רחובות נקיים וחינוך מצוין לכלל התושבים. עיר נורמלית צריכה שיסיטו מסדר היום שלה אנשים קיצוניים מהשוליים שמנסים לנהל את השיח. יש להחזיר את התושב למרכז. זה ניצחון שמהותו למחוק את הכתות והשמות הכלליים ולתת משהו אחד גדול יותר לכולם.

וכעת, כשמנסים לחלק, הסכנה מתחילה. אם כל צד יתעקש על ניצחונו העיר הזאת תפסיד. מה שבית שמש אומרת למדינת ישראל הוא חד וברור: עצרו. שימו רגע את האינטריגות בצד. שימו במרכז את חיי היומיום שלנו. תנו לנו לתקן בעדינות, לפרום חוט אחר חוט של תפירה לא נכונה שנעשתה בעבר ובהמשך ליישר את ההדורים. יש לפרק אבן אחר אבן של בניין עקום ולנסות לבנות מחדש בניין אחר עם יסודות מוצקים יותר של חברה שמכילה את כלל אזרחיה.

שם המשחק כעת הוא סבלנות. רק עם סבלנות, בית שמש - כמיקרוקוסמוס לחברה הישראלית כולה - תנצח. אל תנסו לדחוק בעיר הכל כך מורכבת הזאת, תנו לה ולעליזה בלוך לבנות מחדש את הגשר.

הכותב מנכ"ל ושותף בפאסי-קראוס דיגיטל וניהל, לצד רוני רימון, את הקמפיין לבחירתה של עליזה בלוך לראשות עיריית בבית שמש