מינה פנטון: מגיע לירושלים לחזור לקדושתה

חברת המועצה לשעבר מקווה כי בראשותו של משה ליאון מצעדי הגאווה יצומצמו, "משנה לשנה זה נהיה יותר גרוע".

בני טוקר , א' בכסלו תשע"ט

ירושלים
ירושלים
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

להחזיר את ירושלים לקדושתה

חברת מועצת העיר ירושלים לשעבר, מינה פנטון, מקווה שירושלים בראשותו של משה ליאון אם אכן ינצח בבחירות, תחזור לקדושתה הטבעית, כלשונה.

"עומד כאן אדם עם כיפה מול אדם בלי כיפה. הגיע הזמן שעם ישראל יבין שירושלים זו עיר ייחודית שאינה דומה לאף עיר בארץ ובעולם, זו עיר קדושה לעם ישראל שעלו עליה טרמפ עוד שתי דתות. נכון שצריך להיות איזון כי בירושלים חיים אנשים מאמינים יותר ומאמינים פחות אבל היות ואף אחד לא מתכחש לכך שלירושלים יש ייעוד אז אסור לזלזל בעיר הזאת".

פנטון קוראת לצמצם את מצעדי הגאווה ולהרחיקם ממרכז העיר, "ב- 2006 ניהלתי מאבק לבלימה של מצעד הגאווה. זכותו של כל אדם לחיות ולקבל את זכויותיו אבל רחובה של עיר, הפרהסיה של עיר, אסור שיגיעו למצב של זלזול וביזוי.

''משנה לשנה זה נהיה יותר ויותר גרוע, בכל שנה זה הולך ונעשה גדול יותר, מבזה יותר ולועג למהות של ירושלים. חייבים לשמור על קדושת העיר, זו חובה אישית שלנו. אני לא יודעת אם אפשר לבטל את מצעד הגאווה אבל לדוגמא ב -2006 הגעתי מתוך עבודה סיזיפית למצב של צמצום גדול מאוד, המצעד התקיים ביום שישי ליד משרדי הממשלה באצטדיון גבעת רם וזה לא נכנס בתוך מרכז העיר".

לדבריה גם חילולי השבת חייבים להצטמצם, "נכון שצריכים למצוא את האיזונים, ויש במועצת העיר אנשים עם ניסיון. אבל צריכים לזכור שלירושלים יש בסיס שצריכים לשמור עליו. באים לכאן תיירים מכל העולם ורואים בתי עינוגים פתוחים בשבת והם המומים, הם אומרים לנו 'היינו בטוחים שיש בשבת איזו שמירה בירושלים'".

ולבסוף קוראת פנטון לשים סוף להשתלטות של נשות הכותל על רחבת התפילה בראש חודש, "הציבור לא מבין איזה זוועות יש שם. באות נשים ונערות להתפלל בראש חודש ויש קומץ של עשרים נשים רפורמיות שעושות ככל העולה על רוחן, הן דוחפות ומתרכזות במרכז הרחבה במקום שהן יתפללו במתחם שהוקצה להן ולנהל שם את הקרקס שלהן, הן מפריעות לכולנו.

''הן יוצרות לעצמן מעגל במרכז הכותל והחזנית הבלונדינית שלהן עומדת ומנהלת את כל התפילה בגאון. אסור להן להכניס ספר תורה אז הן מביאות יריעה של ספר תורה שעליה כתובה הפרשה של אותו יום והן מניפות אותה שזה ביזוי נוראי. לא ברור לי אין נתנו להן לעבור דרך הבידוק, הן מכניסות מזוודות עם תפילין וטליתות לנשים זה לא ברור איך הבידוק נותן להן. כל זה חייב להיפסק".