מנדלבליט: מנסים לפגוע במוסד היועמ"ש

היועץ המשפטי לממשלה התייחס לביקורת של המערכת הפוליטית נגד המשנה שלו, עו"ד דינה זילבר: "האחריות לגבי הצוות שלי - היא שלי בלבד"

ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ט

מנדלבליט בכנס חיפה למשפט, הערב
מנדלבליט בכנס חיפה למשפט, הערב
צילום: יניב קופל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט מתייחס הערב (חמישי) לפרשת דינה זילבר, בנאום בכנס חיפה למשפט של אוניברסיטת חיפה.

"יש כאלה שרוצים לקחת את מה שקרה ולמנף זאת לפגיעה במוסד היועץ המשפטי לממשלה – ואת זה אני אעקור מהשורש, אמר מנדלבליט.

הוא התייחס לדרישתה של שרת המשפטים איילת שקד שעו"ד זילבר לא תגיע יותר לייצג את משרד המשפטים בכנסת, "האחריות לגבי הצוות שלי היא שלי בלבד ולא אקבל שיורו לי מי יגיע לייצג משרד כזה או אחר. ככל שיש טענות לגבי דברים שנאמרו בשם היועץ המשפטי לממשלה הן צריכות להיות מופנות אליי, ולא אל הכפופים לי ואני אדאג, אם אמצא לנכון לברר את הפרטים".

מנדלבליט דיבר גם על להמלצות המשטרה בפרשת הצוללות. "זו פרשה משמעותית, קשה ורצינית - היה צריך לחקור אותה עד תום וטוב שעשו זאת".

לגבי חקירות אחרות בהן נקשר שמו של ראש הממשלה אמר היועץ כי הוא מודע לכך שיש אינטרס ברור של הציבור לדעת כמה שיותר מהר מה קורה עם החקירות, אולם יש גם אינטרס חשוב לא פחות לבצע את החקירות במקצועיות הרבה ביותר. "החקירות נמצאות בשלבי סיכום", אמר.

לפני כן דיברה בכנס שרת המשפטים איילת שקד. לגבי פרשת הצוללות אמרה השרה, "אני מציעה שנחכה להחלטת הפרקליטות. צריך להתאזר בסבלנות. שר הביטחון אמר לי שהוא מתכנן להקים ועדה פנים משרדית כדי לבחון את תהליך הרכש במשרד הביטחון. זה הזמן לנצל את הפרשה הזו כדי לעשות בדק בית", אמרה שקד.

גם היא התייחסה לסערה סביב המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר. "צריך להיזהר מפוליטיזציה של הייעוץ המשפטי, וכשיועץ משפטי נושא נאום פוליטי זה תהליך מסוכן ופוגע באמון הדרג הנבחר. אף אחד ממערך הייעוץ המשפטי לממשלה לא מביע עמדות פוליטיות ובטח לא נגד הממשלה".

היא דיברה גם על טענת היועץ שהסמכות בנושא זילבר, היא שלו בלבד. "היועמ"ש ואני עובדים יחד כמה שנים ויש נושאים שאנחנו חלוקים עליהם. אני לא מדברת על סמכות. לא יכול להיות שיועץ משפטי ינצל פלטפורמה בכנסת למסרים פוליטיים".

שקד התייחסה גם לפרשת יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נווה. "הוא כנראה לא ישתתף בוועדה הבאה לבחירת שופטים. אני רוצה להמתין להחלטת פרקליט המדינה בנושא", אמרה.