הקרב על הכותל - בסמכות היועמ"ש?

פרקליטת 'נשים למען הכותל' פנתה טוענת כי מנדלבליט הוא חרג מסמכותו בהוראה המאפשרת ל'נשות הכותל' להתפלל ברחבה בראשי חודשים.

ערוץ 7 , ל' בחשון תשע"ט

נשות הכותל
נשות הכותל
צילום: עדי גפן/TPS

עוד גפרור נוסף למדורת מלחמת הסמכויות של היועץ המשפטי לממשלה.

במכתב חריף ששוגר השבוע לגיל לימון, עוזר בכיר ליועץ המשפטי לממשלה, טוענת עו"ד צפנת נורדמן ממשרד הראל ארנון ושות' כי היועמ"ש חרג מסמכותו ואף הורה בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון.

ברקע הדברים, הסערה שנוצרה בראש החודש האחרון עקב ההנחיה התקדימית של היועץ המשפטי לממשלה לאפשר ל'נשות הכותל' לקיים את הטקס שלהם תוך גישה "לאבני הכותל עצמן", במקום מתחם מגודר בחלק האחורי של הרחבה, כפי שהיה עד כה.

עו"ד נורדמן, המייצגת את ארגון 'נשים למען הכותל', טוענת במכתב כי "ההחלטה לאפשר ל'נשות הכותל' בטקסיהן קירבה עד אבני הכותל ממש אינה חוקית. ראשית משום שהיועץ המשפטי לממשלה נעדר סמכות לקבוע בעצמו איסור תפילה בכותל. מרשתי הדגישה ,כי ההחלטה המורה לא נסמכת על פסיקת בית המשפט העליון לא נובעת ממנה היא עומדת בסתירה לפסיקה ומפרה את האיזון שנערך בה, במטרה לצמצם הפגיעה במתפללות ומתפללים במקום. שנית, גם אילו הייתה הקביעה מסוג זה בסמכותו של היועץ ברי כי הוא אינו מוסמך להורות בניגוד לפסיקת בית המשפט העליון".

בהמשך מפורטת עמדת בית המשפט בפסיקותיו השונות בעניין שבאו ליצור איזון שיאפשר לקיים את הטקס של נשות הכותל ללא פגיעה במתפללות הכותל, איזו , שלטענת המכתב הופר עקב הנחיית היועמ"ש החדשה.

יש לציין, כי מכתב זה נשלח לאחר שתשובה ראשונה שנתן היועמ"ש על התלונה לא סיפקה את העותרות ולטענת עוה"ד במכתב "התשובה מתעלמת מהטענה כי היועץ המשפטי לממשלה לא מוסמך לקבוע סדר תפילה בעצמו" וזאת על פי פסיקת בג"ץ בעבר בו הורה בית המשפט העליון לממשלה לקבוע את הסדרים בכותל.

במכתב מודגש כי הסמכות שנתן בית המשפט היא ל"גורם הממשלתי המוסמך לקבוע הסדרי תפילה בכותל הוא השר לשירותי דת, לשם כך חייב השר להיוועץ בנציגי הדת הנוגעת בדבר הם הרבנים הראשיים לישראל".

לקראת סיום המכתב שוב מופנית אצבע מאשימה כלפי התנהלות היועץ המשפטי לממשלה "אופן קבלת ההחלטה מעורר תחושות קשות אצל מרשתי, יחד עם נשים רבות נוספות. בעוד הן, 'נשים סתם', הרוב המכריע של פוקדות הכותל, נאלצות לפנות פעם אחר פעם לבית המשפט העליון בניסיון להגן על זכויותיהן בכדי לשמר את המצב הקיים עד להכרעה בעתירות התלויות ועומדות, 'נשות הכותל' לא נדרשות להטריח עצמן בעתירות ; די בפנייה למשרד המשפטים כדי שיקבלו את מבוקשן, גם כאשר משמעות הדברים היא שינוי המצב הקיים מזה כשלושה עשורים, בשעה שעתירות בנושא תלויות ועומדות; הסגת גבולן של הרשויות המוסמכות ;והתעלמות מפסיקת העבר של בית המשפט העליון ומהאיזון שנערך בה".

המכתב מסתיים בדרישה מהיועץ המשפטי לממשלה לשנות את ההנחיה, כבר בנוגע לתפילת ראש חודש שתתקיים מחר, יום שישי, בכותל.

מכתב דומה נשלח גם לממונה על הכותל ומקומות הקדושים, הרב רבינוביץ', בטענה כי אפשר את התקדים שגרם לסערה תוך חריגה מסמכות בכך שלא נועץ עם הרבנים הראשיים לישראל, כפי שאמור היה לעשות עפ"י חוק.