הצגה: נר למאה

הצגה חדשה על דמותו של הרב משה צבי נריה ורעייתו רחל

קובי פינקלר , א' בכסלו תשע"ט

נר למאה
נר למאה
צילום: יוסי צבקר.

לא בכדי זכה הרב משה צבי נריה להיות הדמות השנתית לשנת תשע"ט במסגרת החמ"ד – מנהל החינוך הדתי.

הרב נריה זכה לתואר אבי "דור הכיפות הסרוגות" על פועלו כמייסד ישיבות בני עקיבא וכמי שסלל לנוער את הדרך של הציונות הדתית המשלבת חיי תורה עם חיי מעשה.

לצידו סייעה בעבודת הקודש, רעייתו רחל וכפי שהוא עצמו העיד עליה "שלו ושל כולנו, משלה". במסגרת הדמות השנתית ב"תיאטרון אספקלריא" הפיקו הצגה על הרב והרבנית.

הצגה חדשה נר למאה, מגוללת את סיפורו רב ההשראה של הרב נריה שמכוח אישיותו ותחושת השליחות שפיעמה בו הצליח להדליק לבבות של אלפי תלמידים שממשיכים ומדליקים אחריו עד אינסוף.

נער, שזה עתה ניצל מתופת השואה, מגיע לבדו לישראל בספינת מעפילים. ללא קרקע להישען עליה, נקלע הנער לישיבת כפר הרוא"ה בראשות הרב נריה.

רוחה של הישיבה זרה לו והוא מבקש לעזוב, אולם המפגש הייחודי עם הרב ותלמידיו מעורר בו רגשות שמעולם לא חווה ומושך אותו אל עולמם ואל סיפורו האישי של הרב.

ההצגה מפגישה את הילדים ובני הנוער עם דמותו של המחנך רב הפעלים, ומאפשרת לכל אחד מהם לחוש באופן אישי כאילו היה תלמידו המיוחד של הרב.

נר לאחד נר למאה הוא ביטוי תלמודי שמשמעותו היא שישנם מעשים שבהם אותה התועלת הצומחת ליחיד יכולה להועיל גם לרבים. הביטוי עוסק באורו של נר שיכול להועיל למאה בני אדם כשם שהוא מועיל לאדם יחיד.

וכיצד רואה את ההצגה דור ההמשך? הרב פתחיה נריה בנו של הרב אמר, "אני מלא התרגשות לראות דברים שקרנו מאבא קורנים דרך השחקנים, זה להעביר את החיות שלו הלאה". נכדו של הרב יהודה בראלי הוסיף, "זו הצגה מושכת, מסקרנת, מצחיקה ומשעשעת".

מיועד לילדים ובני נוער בגילאים הצעירים.