אור דולק בבתי הכנסת

בלילה שבין ה – 9 ל 10 בנובמבר התרחש 'ליל הבדולח', שבו נערך בכל רחבי גרמניה ואוסטריה פוגרום ביהודים. הלילה האורות לא יכבו

קובי פינקלר , א' בכסלו תשע"ט

אור דולק בטירת צבי
אור דולק בטירת צבי
צילום: קובי פינקלר

לפני עשר שנים, במלאת 70 שנה לאירועי ליל הבדולח, יזם הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, את הרעיון – להדליק את האורות בבית הכנסת בישראל ובתפוצות ולהשאירם דולקים במשך כל הלילה, שבין 9 ל 10 בנובמבר.

הרבנות הראשית אימצה את המיזם והפיצה אותו לגבאים בבתי הכנסת. הומלץ לקיים אירועי זיכרון שבמרכזם לימוד תורה והדלקת אורות בבתי הכנסת בישראל ובתפוצות. בתי כנסת אחדים עשו זאת, אורות בתי הכנסת הושארו דולקים במשך כל הלילה.

זה היה אחד הלילות האיומים ביותר בתולדות עם ישראל. הלילה שבין 9 ל 10 בנובמבר 1938. ט"ז בחשוון תרצ"ט. לילה זה ידוע בכינוי "ליל הבדולח" בשל רסיסי הזכוכית הרבים שהצטברו על הארץ, כתוצאה מניפוץ הזגוגיות של בתי מגורים, מוסדות ציבור ובתי עסק רבים של יהודים בגרמניה ובאוסטריה. מאות יהודים נרצחו ואלפים נעצרו ונשלחו למחנות ריכוז. כמעט כל בתי הכנסת בגרמניה הוצתו ועלו באש. הלילה הזה סימן את העתיד לבוא אחריו – השואה על כל נוראותיה.

כעת, עשור לאחר האירוע החד פעמי ובמלאת 80 לאירועי ליל הבדולח מבקשת דליה ורטהיים יוחנן מרצה ומורה לספרות, היסטוריה ואמנות מקיבוץ טירת צבי להפיץ את הבשורה ברחבי הארץ ובתפוצות: להשאיר אורות דולקים במשך כל הלילה, כנגד האורות שכבו בלילה ההוא. אור במקום חושך. תקומה במקום אובדן. לימוד תורה במקום חורבן.