השופט רוזן: הפרקליטות הסתירה "ראיית זהב" מההגנה

נציב תלונות הציבור על הפרקליטות מותח ביקורת חריפה על הדרך בה נהגה הפרקליטות בתיק שוד, בו הסתירה התביעה מידע קריטי מההגנה.

ערוץ 7 , ג' בכסלו תשע"ט

השופט בדימוס דוד רוזן
השופט בדימוס דוד רוזן
צילום: Motti Kimchi/POOL/Flash90

נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות השופט דוד רוזן מפרסם הבוקר (ראשון) החלטה שקיבל בתלונה שקיבל בנוגע להתנהלות הפרקליטות בתיק שוד, ונמצאה מוצדקת.

הנציב קובע בהחלטתו כי הפגמים שנפלו בהתנהלות הפרקליטות בתיק, אשר בסיומו זוכה הנאשם מהאישומים נגדו, היו חמורים.

סנגורו של הנאשם טען בתלונה, כי המדובב מטעם המשטרה שיקר בבית המשפט ביחס לקיומם של סימוני ידיים מפלילים מצדו של הנאשם.

הנציב קיבל את טענת הסנגור לפיה עובדת קיומה של תצפית על תא המעצר הוסתרה תחת תעודת חיסיון והפרקליטות נמנעה מלגבות עדויות מהשוטרים התצפיתנים, אשר אף לא אחד מהם ראה סימוני ידיים מפלילים מצדו של הנאשם, להם טען המדובב.

הנציב קבע כי נפל פגם חמור בהתנהלות הפרקליטות באי חשיפת עצם קיומה של התצפית, שהינה, כאמור, בבחינת "ראיית הזהב" עבור ההגנה, כמו גם בהימנעותה מגביית עדויות השוטרים התצפיתנים.

טענה נוספת שנבדקה התמקדה בהחלטה שהוציא בית המשפט, שהורה לפרקליטות לגלות מידע בדבר קביעות מהימנות של בתי משפט ביחס למדובב במקרים קודמים.

תחילה הודיעה התובעת לסניגור כי: "בתיקים בהם העיד המדובב, לא נקבעו ממצאי מהימנות לגביו". בהמשך המשפט, כך על פי התלונה, מידע זה התברר כשגוי. בנסיבות אלה, הנציב קבע, כי הטענה מוצדקת וכי נפל פגם בהתנהלות הפרקליטות בעניין זה.

טענה אחרת נגעה להימנעות הפרקליטות מלקיים אחר החלטות בית משפט, אשר הורו על חשיפת נתונים אודות שיטת הפעולה של המדובב בעבר. בירור התלונה העלה כי חומר חקירה מהותי, שנתקבל במשרדי הפרקליטות, לא הועבר, כנדרש וכצריך להגנה.

נוכח הפגמים שהתגלו בבדיקת התלונה, המליץ הנציב, בהתאם לסמכותו, בפני פרקליט המדינה להפיק הלקחים המתאימים ולרענן ההנחיות הרלוונטיות למניעת הישנות מקרים דומים בעתיד.

כמו כן, לאור פגמים שנפלו במהות ההסכם שנחתם עם המדובב בתיק דנן, המליץ הנציב בפני הגורמים הרלוונטיים במשטרת ישראל על ריענון וחידוד הצורך ביישום פסיקת בית המשפט העליון בכל הקשור לתמורה המובטחת למדובבים במסגרת ההסכמים הנערכים עמם.