זייפני שטרות ישלמו על הפרת זכויות יוצרים

מדובר בתביעה תקדימית שהוגשה נגד זייפני שטרות שהורשעו בהליך פלילי, במסגרתה תבע בנק ישראל את הזייפנים על הפרת זכויות יוצרים.

ערוץ 7 , ד' בכסלו תשע"ט

זויפו. שטרות כסף
זויפו. שטרות כסף
צילום: אריה מינקוב

בית משפט השלום באשקלון נתן תוקף של פסק דין להסכם פשרה אליו הגיע בנק ישראל עם רועי בר איתן שהורשע בזיוף שטרות כסף.

על פי ההסכם, הואיל ובר איתן מודה בהפרת זכויות היוצרים של בנק ישראל והוא נוטל את האחריות על מעשיו הוא ישלם סכום של 150,000 ש"ח כפיצוי בגין הפרת זכויות יוצרים של בנק ישראל, לאחר שהורשע בזיוף שטרות.

במקביל בית המשפט קיבל לאחרונה את בקשת המדינה וניתן פסק דין בהעדר הגנה נגד יעקב מורסיאנו, שהורשע במשותף עם בר איתן, וזאת על מלוא סכום התביעה, בגובה 400,000 ש"ח.

כזכור, היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה ופרקליטות מחוז דרום (אזרחי) הגישו בשם בנק ישראל תביעה ראשונה מסוגה כנגד שני נאשמים שהורשעו על פי הודאתם בעבירת "זיוף שטר כסף", בעקבות הפרת זכויות היוצרים של בנק ישראל.

התביעה הוגשה כתביעת המשך להליך הפלילי ומטרתה היתה לשפות את בנק ישראל בגין הנזקים שנגרמו עקב מעשיהם של הנתבעים.

הנתבעים, יעקב מורסיאנו ורועי בר איתן, הורשעו בבית משפט השלום באשקלון, על פי הודאתם במסגרת הסדר טיעון, בעבירות סיוע לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות וכן בעבירות זיוף שטר כסף וזיוף מסמך.

לפי כתב האישום בו הורשעו, במהלך חודש ינואר 2017, קשרו השניים קשר לבצע סדרת פשעים שעניינה, בין היתר, ייצור וזיוף של שטרי כסף. הנתבעים רכשו והשיגו ציוד ייעודי לצרכי הזיוף ופעלו במשך מספר חודשים לזיוף שטרות של 200 ש"ח בערך כספי של עשרות אלפי שקלים.

מהפרקליטות נמסר, "מדובר בתביעה תקדימית בה נעשה שימוש בכלי של תביעה אזרחית כנגד נאשמים שהורשעו בפלילים בגין מעשיהם – זיוף שטרות כסף. הנתבעים הפכו ל'ספקים' של כסף מזויף לצרכי מרמה שונים תוך שהם מפרים את זכויות היוצרים של בנק ישראל בשטרי הכסף וזאת כדי להפיק רווח כספי. הפרקליטות האזרחית תמשיך לפעול תוך שימוש בכלים אזרחיים כמשלימים להליך הפלילי במקרים דומים בעתיד, בכדי לאכוף ולהרתיע גורמים מלפגוע בזכויות הציבור".

התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין אסנת דפנה מהיחידה לאכיפה אזרחית ואנטוניוס מרשי מפרקליטות מחוז דרום, בשיתוף בנק ישראל.