דרכי מימון לרכב חדש - המדריך למתחילים

התלות ברכב פרטי מעודדת יבואנים וחברות ליסינג להציע תנאי מימון נוחים עבור קהל הלקוחות. הנה המדריך המלא

תוכן שיווקי , ד' בכסלו תשע"ט

מימון לרכב חדש?
מימון לרכב חדש?
iStock

התחבורה הציבורית בישראל לוקה בחסר ורובנו תלויים ברכב פרטי כדי להגיע לעבודה, לצאת ללימודים או לבלות עם חברים, בני זוג, ילדים ומשפחה.

כתוצאה מכך עולה מספר הרכבים הפרטיים על כבישי הארץ באופן קבוע וגם היבואנים וחברות הליסינג מזהות את הפוטנציאל. למעשה, הביקוש לרכב פרטי עדיין לא פוגש את ההיצע ולכן קיימות דרכי מימון חדשות שלא היו קיימות בעבר.

הבעיה היא שרבים לא מודעים להבדלים בין שיטות המימון הקיימות. חוסר מודעות כזה פוגע בלקוח כי הוא עלול לגרור אובדן זכויות והטבות, כמו גם בזבוז מיותר של כספים ומשאבים. הפתרון הוא כמו תמיד להכין את שיעורי הבית ולהתאים את שיטת המימון הנבחרת ליכולות הקיימות.

הלוואות: מי נותן אותן ומה בודקים?

הלוואה יכולה לשמש לרכישת כל סוגי הרכבים וגם לניצול המחיר הנמוך של רכב 0 ק"מ מהיבואן, מחברת ההשכרה או מחברת ליסינג. ההבדל הוא בין הלוואה מכרטיס אשראי שניתנת במהירות וללא צורך בהעמדת ערבים אך בריביות יחסית גבוהות, לבין הלוואה מהבנק שמותנית בהיסטוריית האשראי ובהתנהגות הלקוח. כמו כן, קיימת אפשרות של נטילת הלוואות מחברות ביטוח, בתי הלוואות וחברות מימון וזאת בתנאים שדומים להלוואות של חברות האשראי.

הלוואה היא שיטת מימון שמתאימה לרוכשי רכבים חדשים שרוצים לנצל את המזומן כדי להתמקח על המחיר. מי שמשלם במזומן מקבל בדרך כלל תנאים טובים יותר מאשר מי שקונה את הרכב בתשלומים, מה גם שההתנהלות החודשית היא מול הגורם המלווה ולא מול המוכר. כמו כן, יש מקרים שבהם ניתן לשעבד את הרכב בתמורה להחזר ההלוואה וכך לצמצם משמעותית את גובה הריבית החודשית.

ליסינג: איזה אפשרויות קיימות ולאיזה רכבים זה מתאים?

ליסינג היא שיטת מימון פופולארית שבעזרתה אפשר לקנות רכב חדש בתנאים נוחים. ההבדל הוא בין ליסינג פרטי שמכונה גם "ליסינג מימוני", לבין ליסינג תפעולי.

הליסינג המימוני מתאים לאנשים פרטיים ובו מסלול רכישת הרכב מורכב משלושה שלבים. בשלב הראשון הלקוח משלם מקדמה על הרכב, בשלב השני הוא נושא בתשלומים חודשיים בסכום קבוע שמוסכם בדרך כלל ל-3 שנים ובשלב השלישי הוא מקבל את האופציה לבחור האם לשלם את יתרת הסכום כדי לרכוש את הרכב סופית – או לשדרג אותו לרכב חדש יותר.

לשם השוואה, ליסינג תפעולי בנוי באותה צורה אך בו התשלומים החודשיים כוללים גם תחזוקה. כאן הלקוח משלם בין היתר על טיפולים במוסך, החלפת צמיגים, איזון גלגלים, החלפת מצבר, תיקון חלונות וכן הלאה. במקרה הזה העלות החודשית כמובן גבוהה יותר כי היא מגלמת בתוכה את הוצאות האחזקה השונות.