טיפול בהזעת יתר: איך עושים את זה?

הרפואה מציעה היום מספר טיפולים יעילים למדי: מזריקות בוטוקס, דרך מכשירים מקצועיים וביתיים ועד ניתוחים.

בשיתוף קליניקת ד"ר וידר , ה' בכסלו תשע"ט

סובלים מהזעה?
סובלים מהזעה?
iStock

בעוד שהזעה היא תהליך טבעי הנחוץ לגוף כמנגנון צינון כאשר גופנו מתחמם, אצל למעלה מ- 5% מהאוכלוסיה קיימת תופעה של הזעת יתר, הקרויה בשפה המקצועית hyperhidrosis.

הזעת יתר היא מצב רפואי שבמהלכו הגוף מייצר יותר זיעה מהכמות הדרושה לו לצורך קירור הגוף, גם במצבים שאינם קשורים למאמץ או פעילות גופנית, לטמפרטורת הסביבה או למצב נפשי.

אנשים שהם מזיעים כבדים חושבים שאין לכך פתרון, והם פשוט צריכים לחיות עם זה. אבל האמת היא שהרפואה מציעה היום מספר טיפולים יעילים למדי: מזריקות בוטוקס, דרך מכשירים מקצועיים וביתיים ועד ניתוחים. לצערי, רוב האנשים שסובלים מהזעת יתר אפילו לא הולכים לרופא כלל, על אף שמדובר בבעיה רפואית, ומתמודדים לבד עם הבעיה.

אז איך מתנהל תהליך הטיפול בהזעת יתר? כדאי שתדעו לקראת מה אתם הולכים ומה מצפה לכם בדרך להיפטר מהזעת היתר שמלווה אתכם. השלב הראשון הוא להבין שיש בעיה רפואית, ושלא צריך לחיות איתה. זו אינה גזרה משמיים ויש לה טיפול. בשלב הבא, יש להיוועץ עם רופא מומחה. תהליך זה מתחיל בד"כ בשיחת טלפון להיכרות עם המרפאה ועם מגוון הפתרונות להזעת יתר..

לאחר מכן תתקיים פגישה אישית בה תצטרכו לפרט על האזורים הבעייתיים בגוף בהם מתמקדת ההזעה, על מנת שהרופא יבין את ההיסטוריה הרפואית המשפחתית שלכם ואת הסיטואציות בהן אתן חווים הזעה מוגברת. בפגישה זו, בד"כ תקבלו מידע כללי על התופעה, למה זה קורה ומה הפתרונות.

חשוב להבין כי תופעת הזעת היתר מתרחשת אצל גברים ונשים באופן שווה ושחוקרים מצאו קשר גנטי ומשפחתי בהזעת יתר, כך שניתן לומר שלרבים מהסובלים מהזעת יתר יש קרוב משפחה נוסף הסובל מהבעיה. בנוסף, כל המכשירים והטיפולים מאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות בישראל וה- FDA בארצות הברית, שאלפי מטופלים (ולעיתים עשרות אלפים) כבר נפתרו מבעיית ההזעה המוגברת ונהנים מאיכות חיים שהם קודם רק חלמו עליה, ושתופעת ההזעה המפצה מתרחשת רק לאחר ניתוח סימפטקטומיה.

כיום יש מספר טיפולים להפסקת או הקלת הזעת היתר, ולא רק פתרון אחד. אז מה מתאים לכם? תלוי באזור בגוף בו אתם מזיעים ובתקציב שלכם. לכל אחד מהטיפולים יתרונות וחסרונות הנוגעים למשך יעילות הטיפול, תופעות לוואי, עלויות וכדומה. חשוב להכיר את כל המידע, על מנת שתוכלו לקבל את ההחלטה הכי טובה עבורכם. זו שמתאימה לכם כמו כפפה ליד, בהתאם למצב הרפואי ולרצון האישי שלכם.