הצבע המכוער בעולם בדרך לחפיסות הסיגריות בישראל

הצעת חוק חדשה המוגשת בכנסת עתידה לצבוע את כל חפיסות הסיגריות בארץ בצבע המכוער ביותר בעולם.

מתנאל ראט , ה' בכסלו תשע"ט

השלב הבא במאבק כנגד העישון?
השלב הבא במאבק כנגד העישון?
צילום: iStock

המאבק בעישון במרחב הציבורי והפרטי עולה מדרגה בשנים האחרונות.

לאחר שהעישון הוגדר כלא חוקי במקומות ציבוריים, הממשלה החלה להיאבק גם בעישון במרחב הפרטי. כבר כיום, חברות הסיגריות נאלצות להוסיף תוויות אזהרה לחפיסות הסיגריות שלהן, אך הצעת החוק החדשה, שיזמו חברי הכנסת יהודה גליק ואיתן כבל, מנסה לגרום לחפיסות להיראות דוחות במיוחד.

לפני כשש שנים ערכה ממשלת אוסטרליה מחקר קטן ותמים. במחקר, הוזמנו כאלף מעשנים שהתבקשו לקבוע אילו מבין הצבעים המופיעים מולם הוא המכוער ביותר. מהמחקר עלה שהצבע Pantone C448 שנראה כשילוב של בוץ עם זפת הוא הצבע המכוער ביותר בעולם.

לאור תוצאות המחקר, האוסטרלים חוקקו חוק בו נדרשו כל יצרני הסיגריות לצבוע את החפיסות שלהן בצבע הדוחה בצירוף אזהרה על סכנות העישון. ואם לא די בזה- הממשלה אף קבעה שיש להוסיף תמונה הממחישה את פגעי העישון. חברות הסיגריות ניסו לתבוע את המדינה בבית המשפט אך הפסידו, וכיום כל חפיסות הסיגריות באוסטרליה מעוצבות באופן אחיד עם תמונת האזהרה ובצבע הלא אטרקטיבי.הצעת החוק הישראלית אמנם מנסה להעתיק את ההצעה האוסטרלית אך באופן מרוכך יותר. חפיסות הסיגריות יעוצבו לפי הצבע האוסטרלי אך ללא התמונות הקשות שעל החפיסה. ככל הנראה גם חברות הסיגריות בארץ ינסו להיאבק כנגד החוק במידה ויאושר, והדבר יהיה תלוי בבית המשפט הישראלי.

והאם הצבע הדוחה והתמונות באמת מונעים ממעשנים לקנות סיגריות? לא בטוח. מחקר שנעשה באוסטרליה לאחר החוק לעיצוב הסיגריות הראה שדווקא חלה עליה של 0.3% ברכישת סיגריות לאחר המהלך הממשלתי. החוקרים מסבירים את התופעה בכך שחברות הסיגריות הורידו את המחירים באופן דרסטי ובכך סייעו ליותר אנשים לקנות סיגריות.

אם נלמד משהו מהמקרה האוסטרלי, ניתן לומר שאף אם החוק החדש לא יועיל למניעת עישון- הוא בטוח ישנה את שוק הסיגריות בישראל באופן מיידי.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!