יוסי פלד: צה"ל נעלם לאנשי צד"ל בליל הנסיגה

אלוף (מיל') יוסי פלד בועדת החוץ והביטחון: "צה"ל נעלם לאנשי צד"ל בליל הנסיגה. הם לא עלו לארץ כי חלמו על הרצל אלא נסו על חייהם".

ערוץ 7 , ה' בכסלו תשע"ט

חובה מוסרית. יוסי פלד
חובה מוסרית. יוסי פלד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עדת החוץ והביטחון, בראשות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), קיימה היום (שלישי) דיון מיוחד על הסיוע שמספקת המדינה לאנשי צבא דרום לבנון ובני משפחותיהם.

הדיון נערך בנוכחות עשרות מאנשי צד"ל המתגוררים בישראל, כחלק מיום ההוקרה לאנשי צד"ל אשר מצוין היום בכנסת.

יגאל פרסלר, המרכז את נושא צד"ל במשרד ראש הממשלה, אמר בדיון, "יש נושא אחד שעד היום לא סודר בנושא והוא 'ההפרדה' והאפליה שהיא יצרה. יש קבוצה של יוצאי צד"ל שהייתה בקשרים מיוחדים עם כוחות הביטחון, לרבות כל מי שהיה בדרגת מפקד פלוגה ומעלה, ואותם הסכים השב"כ להכניס לאחריותו השיקומית, והם מצבם בסדר גמור ואף יותר מכך. את שאר המשפחות, שמו תחת אחריות משרד העלייה והקליטה, שהתייחס אליהם כעולים מארצות המערב, סייע להם כמה שנים, ואז חדל, והיום הם רק מקבלים סיוע קטן בשכר דירה דרך משרד השיכון. להערכתי מדובר היום בכ-300 משפחות, הם אומרים שמדובר בכ-400, אבל ברור שלכולם מגיע השיקום הזה".

לדבריו, "לפני כשלוש שנים ביקש ראש הממשלה שאחליף את יוסי פלד באחריות לנושא הזה, והגענו היום למצב שעוד שתי ישיבות נוכל להביא החלטה לממשלה שתפתור את הסוגיה. אני יודע שאתמול הודלף ופורסם שהנושא גמור, ואכן יש הסכמות בינינו לבין משרד הביטחון והשיכון, אבל לאוצר יש עוד כמה שאלות, טובות, שהוא דורש לברר, בצדק. ראש הממשלה גם הנחה את מזכיר הממשלה לוודא שנושא התקציב יוסכם ואני מקווה שלאחר מכן זה ייפתר".

אלוף (במיל') יוסי פלד ציין בישיבה, "עברו 18 שנה מאז היציאה או הנסיגה, וזה לא לכבודה של מדינת ישראל שאנו עדיין עוסקים בנושא הזה. כל השנים הקשר של אנשי צד"ל לישראל נעשה רק דרך צה"ל, ובליל הנסיגה, ואני אומר זאת בכאב לב, צה"ל נעלם להם. השב"כ שם כתף, והציל את המצב יחסית, כאשר לקח את חלקם לתוך מנהלת השיקום שלו, שזה לא ייעודה".

לדבריו, "ההחלטה הכי לא מוסרית הייתה לחלק אותם לשתי קבוצות – 'חברה גבוהה' שקיבלו עולם ומלואו, וקבוצה שניה, כאילו עולים חדשים, בטיפול משרד הקליטה. הם לא עלו לארץ כי חלמו על הרצל, אלא באו במנוסה על חייהם מכורח הנסיבות. זה יצר פילוג, אפילו בתוך משפחות, עם אח שקיבל דיור ואח שלא, ואנו מחויבים מוסרית לכולם שיקבלו את מה שמגיע להם".

יאיר רביד רביץ ציין, "ב-1976 הייתי מפקד מרחב צפון של יחידה 504. וקיבלתי את הפניה של נוצרים מדרום לבנון שביקשו שנעזור להם להגן על עצמם. הם לא באו וביקשו להיות צד"ל, אלא ביקשו סיוע בנשק, תחמושת, אימונים וציוד, בשל הסכנה שריחפה מעל ראשם. אם היו מקבלים רק את זה, הם היו עוד מיליציה בדרום לבנון, אחת מיני רבות שלא קרה להן כלום, אבל מה ש'דפק' אותם זה שמדינת ישראל הפכה אותם לצד"ל. היות שאנו הפכנו אותם לצד"ל, האחריות היא שלנו לשקם אותם, אתם כולם. אמרו להם מפורשות שאם יום אחד צה"ל ייסוג והם יחליטו לצאת יחד אתנו, אנחנו נדאג להם לבית תמורת בית, עץ תמורת עץ ועז תמורת עז. מדינת ישראל חייבת להם זאת".

עלי בינג מאגף התקציבים במשרד האוצר אמר לח"כים, "הנושא בהחלט על סדר יומה של הממשלה. מונחת טיוטת החלטה שגיבש יגאל יחד עם משרד הביטחון, ואנחנו בעבודת מטה בנושא מספר חודשים. יש בדיקות משפטיות ויש בדיקת מקור תקציבי, כי משרד הביטחון לא רוצה להביא את הכל מתקציבו, ולאור תוצאות הבחינה, להביא את החלטת הממשלה המתאימה, בדגש על פתרון סוגיית הדיור".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), אחד מיוזמי יום ההוקרה, תקף "היום הזה היה קבוע בלוח השנה זמן רב, וכמו שאנו נערכנו אליו, קיוויתי שגם משרדי הממשלה ייערכו. חבל שהאוצר לא באו לדיון הזה עם פתרונות לנושא הדיור, כי החלטה כזאת מקפלת בתוכה גם את ההכרה בטעות המוסרית שנעשתה, וכך היום הזה היה יכול להיות יום רק לטובת חיבוק והוקרה של אנשי צד"ל".

זכות הדיבר ניתנה בשלב זה לאנשי צד"ל ובני משפחותיהם. ראשון דיבר פאדי נמור: "עקב נסיגת צה"ל ללא הסכם, נאלצתי לנטוש את הורי, משפחתי המורחבת וביתי, ללא הודעה מוקדמת. האכזבה מהדבר רק הלכה והתגברה בשל היחס הרשלני של הממשלה כלפינו והגיע הזמן להסיר את העוול. אנו שבים וקוראים לממשלה לקבל החלטה לפתור את אי הצדק הזה, וכן להוקיר גם את חללי צד"ל ביום הזיכרון ולציין את יום הנסיגה בתכנית הלימודים".

פארס אלחג' הוסיף, "אתם הפקרתם את אנשי צד"ל, למרות שאתם מודעים למה שהקריבו למענכם. הקשר שלי עם הורי ניתק בנסיגה, ועל המוות של אימי הייתי צריך לגלות מחבר, ובוודאי לא יכולתי להיות בלוויה. כל אחד מאתנו ויתר על המולדת שלו, ושום מחיר שתיתנו לא ישתווה לזה, אז לפחות תנו לנו לחיות כמו אזרחים במדינה הזו, ותקנו את העוול הנורא של אפליה בין המשפחות".

את הדור השני ליוצאי צד"ל ייצג סגן ג'ורג' דיאב, אחד ממצטייני הנשיא בצה"ל השנה, שאמר: "אני תושב נהריה ובן למשפחה של יוצאי צד"ל, שרוב משפחתנו נשארה מאחור. אני התגייסתי, לאחר שנלחמתי לבטל את הפטור שניתן לי, מתוך אמונה בחינוך הממלכתי שקיבלתי בישראל והערכים הנוצרים שקיבלתי מהוריי. אני הצלחתי להשתלב בארץ ומאמין שאמשיך להתקדם באופן שוויוני, ויש רבים כמוני בדור שלי, וכבר יש גם דור שלישי ליוצאי צד"ל, אבל חשוב לזכור שההגעה לארץ ברגע אחד, העזיבה הפתאומית של הכל מאחור לדור הראשון, הייתה אתגר גדולה שעד היום חלקם לא מתיחים להתגבר עליו ומצויים במצוקה כלכלית גדולה".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר בדיון, "ההפרדה הזו היא לא לכבודה של מדינת ישראל והיא לא מוסרית, ואחרי 18 שנה ודאי שיש להגיע לפתרון שלה, והוא יתחיל עם מסד נתונים מדויק. לא יכול להיות שיש גרסאות שונות לגבי כמות המשפחות הקיימת". ח"כ ענת ברקו (הליכוד) הוסיפה "יש לנו חוב מוסרי ברור לצד"ל ולא עושים להם שום טובה כאן. היום, כשהדיור בעיה עוד יותר קשה, החובה לפתור את הסוגיה הזו עוד יותר הכרחית".

ח"כ אורן חזן (הליכוד) אמר, "התחושה היא שהצד"לניק עשה את שלו ועכשיו הוא יכול ללכת. אין להם לוביסטים משומנים היטב שיכולים לקדם את הנושא הזה. השיטה בישראל, וזה לא רק עם צד"ל אלא גם עם ניצולי שואה, קשישים – פשוט מתעלמים עד שימותו. זו לא דרך ולא הנחת עבודה שאפשר לקבל. אני מבטיח לכם שאעשה שתקבלו את המגיע לכם וגם לספר את הסיפור של צד"ל – של האנשים, הלחימה, רוח הקרב, כי הדור הצעיר לא מכיר כבר וההנצחה היא חלק בלתי נפרד מהניצחון".

יו"ר הוועדה, ח"כ דיכטר, סיכם את הדיון: "לא מובן מאליו שביום כזה, כאשר עשרות אלפי ישראלים רצים בין ממ"ד לממ"ד, נקדיש שעתיים לדיון, אך כולנו כאן תמימי דעים שיש דברים שלא מבטלים, וזו זכות עבורנו כחברי כנסת לקיים את הדיון ההוקרה לאנשי צד"ל. צערי, משרד מאוד דומיננטי בנושא, משרד העלייה והקליטה, הוזמנו לדיון חשוב זה, אך פשוט לא טרחו לבוא ונדרוש הסברים על כך".

"עם כל הכבוד להחלטת ממשלה, ואנו בהחלט היינו רוצים לראות את האוצר מסיים את התהליך ומביא החלטה עם יעד, מקור תקציבי ולוח זמנים, הרי שמעליה עומד החוק. חוק אנשי צד"ל ומשפחותיהם, שאושר בכנסת ב-2004 קובע שהממשלה תפעל למציאת פתרונות דיור ותעסוקה, ולשם כך ייקבע תקציב שנתי בתקציב הביטחון. מבחינתי, זהו נשק בידי הוועדה, שאנו נדרוש בעזרתו לקבל פתרונות בהקדם. אנו מבקשים ממשרד האוצר ומזכיר הממשלה לעדכן את הוועדה עד 15 בינואר על פתרונות, ולא על הסברים בדבר שיהוי בקבלת ההחלטה".