ליברמן נכשל, בנט לביטחון

ליברמן כשל במשימה המרכזית שמוטלת לפתחו של כל שר ביטחון. בנט חייב לדרוש את המשרד כתנאי להמשך קיום הממשלה. דעה

עוזי ברוך , ו' בכסלו תשע"ט

ליברמן ובנט
ליברמן ובנט
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ליברמן הוא אולי שר הביטחון המביך ביותר שהיה למדינת ישראל בכל שנות קיומה.

ספק אם בכל תולדותיה של המדינה היה שר ביטחון כמו ליברמן שמצד אחד הצהיר על התנגדות למדיניות הביטחונית שקבע הקבינט, ומנגד אחז בתפקידו וטען לביצוע התפקיד כיאות.

כששר הביטחון מתחיל לצייץ בטוויטר מה צריך הקבינט להחליט ולעשות, סימן מובהק הוא שאת השפעתו הממשית על המדיניות הביטחונית של מדינת ישראל הוא איבד. ליברמן אמנם יושב במשרד הנאה בבניין החדש והיפה בקריה, אבל זה לא עושה אותו לשר ביטחון. ליברמן חדל למעשה להיות שר ביטחון במובן האמתי והפך לעוד פרשן צייצן טוויטר מטעם עצמו.

אבל המציאות הזו היא לא לב העניין. המציאות הזו היא התוצאה של משהו חמור הרבה יותר. הבעיה של ליברמן היא לא חוסר השפעתו על מה שקורה בקבינט. הבעיה של ליברמן היא חוסר ההשפעה שלו על גורמי הביטחון ובעיקר על צמרת צה"ל. ליברמן הוא אולי שר הביטחון בתואר, אבל הוא בטח לא שר הביטחון בפועל, מול הפיקוד הבכיר של צבא ההגנה לישראל.

מה שהכתיב יותר מכל דבר אחר את המדיניות מול עזה בשנים האחרונות הוא עמדת מערכת הביטחון וצמרת צה"ל. הקבינט יכול להציב יעדים ומטרות, אבל הוא הרבה יותר טוב בלכוון ולרסן סוסים אבירים הששים אלי קרב ולעשות בהם שימוש מדויק מאשר בלדרבן סוסים עצלים שאינם מעוניינים לקחת סיכונים ולדהור למערכה.

ההשפעה הגדולה ביותר של שר ביטחון על המדיניות הביטחונית של המדינה מתרחשת דרך צה"ל. ההשפעה שלו היא בעיקרה על מה שצה"ל מציג בפני הדרג המדיני. שר הביטחון הוא זה שצריך להוביל את צה"ל למקום שבו הוא יהיה בגדר סוסים אבירים הששים אלי קרב.

הוא זה שחייב לנער את צמרת הצבא ולסייע לה להתקדם למקום הזה. ליברמן כשל במקום הזה כישלון חרוץ וכואב, ומצבו הבריאותי המעודכן של איסמעיל הנייה הוא כמובן רק דוגמה, והמבין יבין.

מצבה של מערכת הביטחון כאמור לא טוב וליברמן צריך לקחת אחריות ולהתפטר. אבל מידה של אחריות יש לכל שרי הממשלה. שר החינוך בנט מצהיר כבר שנים כי הוא מסוגל לעשות את השינוי הנדרש במערכת הזו.

בהנחה שלא מדובר בהתפארות גרידא ולבנט באמת יש תכנית ליצירת השינוי הדרוש, הוא חייב לדרוש את ההזדמנות ליישם אותה. אם הוא לא יעשה זאת זה יהיה חוסר אחריות לגורלה של המדינה.

בנט חייב לדרוש לקבל את תיק הביטחון אם ליברמן יתפטר, ולהתנות את המשך קיומה של הממשלה במילוי הדרישה הזו. אי הליכה בדרך הזו תהיה בראש ובראשונה חוסר אחריות כלפי מדינת ישראל ואזרחי ישראל