המטרה: לייצב את הקואליציה

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקיים התייעצויות עם ראשי הקואליציה ובכירי הליכוד, במטרה לשמר את הרכב הממשלה, לאחר פרישת ישראל ביתנו.

חזקי ברוך , ו' בכסלו תשע"ט

ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: חזקי ברוך

ליברמן מתפטר: ישראל נכנעה לטרור

ראש הממשלה בנימין נתניהו החל אחר הצהריים (רביעי) בהתייעצויות עם ראשי הקואליציה ועם בכירי הליכוד, לאחר הודעת ההתפטרות של השר אביגדור ליברמן ופרישתה הצפויה של מפלגתו מהממשלה.

נתניהו מבקש לייצב את הקואליציה ולאפשר לה להמשיך לפעול.

מוקדם יותר, כאמור, הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי בכוונתו להתפטר מהממשלה על רקע התנהלותה מול ארגוני הטרור בעזה.

"אני מודיע על התפטרותי. הפסקת האש של אתמול, בשילוב תהליך ההסדרה מול חמאס זאת כניעה לטרור. מה שבפועל עושים כרגע זה לקנות שקט לטווח קצר במחיר פגיעה בביטחון הלאומי לטווח ארוך".

"הייתה לי מחלוקת גם בנושא חאן אל-אחמר. חשבתי שחובה לפנות ולצערי גם פה נתניהו מנע את הפינוי. גם בנושאים האחרים, ואני לא אפרט את כל הסוגיות, הייתה מחלוקת שלמרות חילוקי דעות לא חיפשתי סיבות לפרוש. שמרתי מחלוקות בפנים גם במחיר אלקטורלי ותדמיתי קשה".

ליברמן הביע ביקורת קשה על התנהלות הממשלה שנכנעת לטרור החמאס, כלשונו. הוא ביקר גם את החלטת ישראל להעברת 15 מיליון דולר לעזה.

"המענה שנתנו ל-500 רקטות היה לא מספיק ולא הולם. מבחינת האינטרס הביטחוני היינו חייבים לסיים קודם כל את נושא הדרום. הרפיסות שגילינו שם מקרינה לזירות אחרות".

"לו הייתי ממשיך בתפקיד לא הייתי יכול להסתכל בעיניים של תושבי הדרום ומשפחות החטופים והנעדרים. היינו צריכים להתנות את ההתקדמות במצב ההומניטרי בהסדרת השבויים והתחייבות של חמאס להפסיק להביא אנשים לגבול הרצועה".

ליברמן קרא לקבוע תאריך לבחירות ושעד יום ראשון יגיעו לתאריך מוסכם.

גורם בכיר בליכוד התייחס להתפטרות ליברמן מתפקידו, "אין הכרח ללכת לבחירות בתקופה ביטחונית רגישה זו. הממשלה יכולה להשלים את ימיה. בכל מקרה, בשלב המיידי תיק הביטחון יועבר לאחריות ראש הממשלה נתניהו".

בתוך כך, צפויים בבית היהודי לדרוש את תיק הביטחון עבור השר נפתלי בנט, אם אכן ליברמן יודיע על התפטרותו מהממשלה. במפלגה אמרו כי ניתן לקיים את הקואליציה גם בלי ישראל ביתנו, אך בתנאי שייכנסו למשרד הביטחון במקום ליברמן.