ציפי חוטובלי: "תוכנית השלום של טראמפ תיכנס למגירה"

סגנית שר החוץ מצפה להתמנות לשרת העלייה והקליטה, מגבה את נתניהו ולא מתרשמת מהדרישה של נפתלי בנט להתמנות לשר הביטחון.

בני טוקר , ז' בכסלו תשע"ט

ציפי חוטובלי
ציפי חוטובלי
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סגנית שר החוץ ציפי חוטבולי (הליכוד) מגיבה על התפטרות שר הביטחון אביגדור ליברמן, מקווה לקבל את משרד העלייה והקליטה ומעריכה כי תוכנית השלום של טראמפ לא תצא לפועל.

על התפטרות ליברמן אמרה חוטובלי כי ''זה אחד המהלכים הפוליטיים הציניים שנראו במקומותינו. תרגיל פוליטי במטרה להתנקות בשנת בחירות על מערכה שנמצאת כרגע בעיצומה. אני חושבת שמאז ומתמיד לא חשדנו בליברמן שהוא אדם ערכי אבל אני חושבת שזה שיא חדש של ציניות, של העדפת האינטרס האישי על פני הלאומי.

''מאחר וזה המצב אני חושבת שצריכים לשמוח ששר הביטחון פינה את כסאו ובעזרת ה' אני מקווה שישב שם אדם ראוי יותר ואין לי ספק שכל אדם שיחליף אותו בעת הזאת יבוא ממקום יותר לאומי ששוקל שיקולים ממלכתיים יותר".

עם פרישת ''ישראל ביתנו'' מהממשלה, חוטובלי רואה את עצמה כמי שתקבל לידיה את תיק העלייה והקליטה, "אנחנו נמצאים בתקופה מאוד רגישה ואני חושבת שיש טעם להמשיך בממשלה הזאת אם באמת כולנו נתאחד ונבין שתהיה עוד תקופה משמעותית להביא בה הישגים.

''אני רואה את עצמי כמי שרוצה להיות שותפה בממשלה ולקבל גם תפקיד משמעותי, את תיק העלייה והקליטה שזה תיק שמתפנה עכשיו בעקבות הפרישה של ישראל ביתנו, ואני רואה את עצמי בתפקיד שרה. אבל באמת אנחנו נמשיך בתוך הסיפור הזה רק אם כולם יקבלו אחריות ויבינו שאנחנו צריכים להמשיך עד נובמבר, אבל אם העסק עתיד להתפרק מהר מאוד אז אולי מוטב לכולנו ללכת לבחירות, אך כמו שאמרתי האינטרס הלאומי הוא להמשיך עד מועד הבחירות המקורי".

חוטובלי לא מתרשמת מדרישת נפתלי בנט לקבל את תיק הביטחון, ''אני לא אוהבת אולטימטומים, אני חושבת שצריך לעשות את זה בצורה הרבה יותר קולגיאלית. אנחנו ממשלה שכולנו אנשי ימין ורוצים להמשיך את ממשלת הימין. האינטרס הלאומי בעת הזאת כשיש לנו נשיא אוהד בבית הלבן, כשיש לנו כל כך הרבה אתגרים, גם בתחום הביטחון, גם הישגים בתחום המדיניות, זה שהממשלה תמצה את ימיה ותגיע לבחירות במועדן. זה נראה כרגע מאוד קשה ובלתי אפשרי אבל אם כולם יעמידו את האינטרס הלאומי לפני האינטרס האישי אני חושבת שנוכל להגיע לשם.

''לא אהבתי את האולטימטום של בנט, אני חושבת שאפשר היה לעשות את זה אחרת גם אם הוא מאוד רוצה את תיק הביטחון. בסוף ההחלטה היא של ראש הממשלה".

חוטובלי מבינה את כעסם של תושבי הדרום אך מגבה את מדיניותו של ראש הממשלה. ''מגיע להם מענה רציני לאיום הטילים. ראינו רק השבוע רקטה שנפלה על גן ילדים ובתים שחטפו פגיעות ישירות, כל הדברים האלה מעידים שהאויבים שלנו נחושים לגרום לפגיעה בנפש ואנחנו צריכים לתת לזה מענה. אני יכולה לומר להם שהמערכה בעזה לא הסתיימה הפעילות המבצעית והצבאית תחודש.

''אין לי ספק שאנחנו רק באמצע הדרך וראש הממשלה לדעתי לזה התכוון באזכרה של בן גוריון כשהוא אמר שרב הנסתר על הגלוי. חלק מהדרך שלנו להיאבק מול ארגון הטרור האכזרי חמאס זה בין השאר לבחור את הזמן שהכי נוח לנו לעשות את הפעולות כדי להגיע להישגים צבאיים כמה שיותר גדולים וכמה שיותר משמעותיים".

סגנית שר החוץ מתייחסת לתוכנית השלום של הנשיא טראמפ שתתפרסם בחודשים הקרובים. "בשביל לעשות שלום צריך שני צדדים וברור לכולנו שהצד הפלסטיני אינו מעוניין בשלום ואינו חפץ בשלום. התכנית האמריקנית עוד לא הונחה על השולחן ואבו מאזן כבר אמר בקול רם ובפומבי שהוא מתכוון לסרב לכל תכנית אמריקנית שתוצג.

''אז די ברור שתכנית אמריקנית, אם תוצג בעת הזאת, גורלה יהיה הכנסה למגירה. היא לא תוכל באמת להוביל אותנו לשום הסדר והסכמה בין שני הצדדים. אני בכלל חושבת שתפקידנו בעת הזאת זה להשיג יציבות במזרח התיכון המתפרק. אנחנו צריכים לשמור על נוכחות חזקה של ישראל שהיא באמת בולמת את כניסת האיסלאם הרדיקלי לעוד ועוד מקומות. ירדן ומצרים חפצות בנוכחות שלנו ועוד מדינות ערב רואות בישראל כוח חיובי.

''צריכים להפסיק לעבוד בנוסחאות הישנות צריכים בכל התחום של הסדרי שלום לחשוב בצורה חדשה ולא למחזר את התכניות שלא עובדות. פתרון שתי המדינות הוכיח שהוא נכשל ואנחנו צריכים היום לחזור על המילה 'יציבות', המילה 'שלום' לא רלוונטית בעידן הנוכחי".