עיתונאי בריטי: צה''ל "הקיש בגג" במשך 45 דקות

כתב "הטלגרף" שביקר בעזה סיפר: "הצבא הישראלי התקשר לאדם שפגשנו ודיבר איתו 45 דקות בטלפון כדי שיתפנה מהבניין יחד עם שכניו''.

עדו בן פורת , ח' בכסלו תשע"ט

בניין שהושמד בעזה
בניין שהושמד בעזה
צילום: רויטרס

העיתונאי ראף סאנצ'ז המסקר את המזרח התיכון עבור הטלגרף הבריטי, ביקר השבוע ברצועת עזה ושוחח עם תושבי הרצועה על ההסלמה האחרונה שכללה תקיפות משמעותיות של חיל האוויר.

סאנצ'ז שמע בין היתר, על מדיניות ''הקש בגג'' שבמסגרתה צה''ל מזהיר תושבים לפני שהוא מטיל פצצה על אזור מגוריהם.

העיתונאי הבריטי סיפר בחשבון הטוויטר שלו כי ישראל נזהרת מלפגוע בערביי הרצועה שאינם מעורבים בטרור, וכך כתב: "הצבא הישראלי התקשר לבחור אחד שפגשנו, ודיבר איתו 45 דקות בטלפון כדי שיתפנה מהבניין יחד עם שכניו לפני הפצצת בניין הטלוויזיה של חמאס שנמצא לידו''.

לדבריו, ערביי רצועת עזה אינם מודאגים מכך שהעימות שהיה השבוע ''יחזיר אחורה תהליך והתקדמות של השבועות האחרונים, (חשמל, דולרים מקטאר, מו"מ בעניין הסכם). אני לא יכול ממש להסביר מדוע אנשים לא דאגו, חוץ מזה שהם מרגישים שהטילים לגיטימיים'', העיד סאנצ'ז.

האלוף במיל' עמוס ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, מתח בתחילת השבוע ביקורת על השימוש של צה''ל במדיניות ''הקש בגג'' ואמר כי ''במלחמה לא מודיעים מראש לאויב שיתפנה ממפקדותיו. יש לפעול בכדי להימנע ככל הניתן מפגיעה בבלתי מעורבים אבל במלחמה יהיו גם נפגעים כאלה ודמם על ראשם של מנהיגי חמאס שמשתמשים בהם כמגן אנושי''.

''על ישראל ליזום, להפתיע, לפעול מעבר לציפיות האויב", הדגיש ידלין, ''ישראל צריכה לפגוע קשות בזרוע הצבאית של החמאס ולא לפעול בכללים המשחקים לידי החמאס ומונעים פגיעה משמעותית בו''.