הנשיא באיטליה: חמאס מנצל את מצוקת תושבי עזה

"אין מדינה בעולם שהייתה מקבלת בהבנה את הירי ופעילות הטרור לה אחראי חמאס", אמר נשיא המדינה בביקורו באיטליה.

עוזי ברוך , ח' בכסלו תשע"ט

הנשיא באיטליה
הנשיא באיטליה
קובי גדעון/ לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ממשיך היום (שישי) את ביקורו ברומא בסדרה של פגישות מדיניות.

בשעות הבוקר נפגש הנשיא עם ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה. פגישתם עסקה בסוגיות העומדות על סדר היום האזורי לאור השינויים במזרח התיכון, וברצון המשותף להוסיף ולחזק את היחסים החמים בין ישראל לאיטליה.

הנשיא וראש הממשלה דנו באפשרויות לקידום שיתופי פעולה במגוון תחומים, בין היתר בתחומי המודיעין, הסייבר, והלוחמה בטרור והחלל.

בשיחתם על המציאות האזורית דנו הנשיא וראש הממשלה בהתפתחויות והאתגרים העומדים לפתחה של מדינת ישראל בתקופה זו. באשר למאבק בהתפתחות הגרעין האיראני הדגיש הנשיא כי ישנה חשיבות רבה להתגייסות בינלאומית ללחץ האמריקני הפוגע בפעילותה השלילית של איראן וכי ״אסור למדינות המערב להעניק לאיראן חבל הצלה כלכלי ומדיני".

עוד הוסיף הנשיא כי על מדינות המערב כולן לדרוש מהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית את חקירת ממצאי ארכיב הגרעין כמו גם לדרוש את עצירת העברת הטילים לזירה הצפונית, "העברות אלו מאיימות גם על אירופה, שם מקדמת איראן תשתיות טרור", הדגיש הנשיא.

באשר למצב בגבול בין ישראל ולבנון הודה הנשיא לראש הממשלה קונטה על תרומתה המשמעותית של איטליה לכוחות שמירת השלום ביוניפי"ל, שם משרתים כאלף חיילים איטלקים בפיקודו של גנרל איטלקי. הנשיא הדגיש שישראל עוקבת בדאגה אחר התעצמות חיזבאללה וכי "לבנון תישא באחריות ובהשלכות במידה וביטחון אזרחינו יעורער".

בשיחתם על המצב בעזה הדגיש הנשיא כי לא נאפשר שיגור רקטות ליישובים ויעדים אזרחיים, וכי חמאס מוביל הסלמה אחר הסלמה תוך ניצול ציני של מצוקת תושבי רצועת עזה. הנשיא אמר עוד: ״אין מדינה בעולם שהייתה מקבלת בהבנה את הירי ופעילות הטרור לה אחראי חמאס. שיגור הרקטות הבלתי פוסק מעמיד את כל תושבי ישראל תחת סכנה ועל העולם כולו להגיב בחריפות מול התנהלות נפשעת שכזו״.

"לא נאפשר את ערעור היציבות ופגיעה בחיי אזרחים", הוסיף הנשיא והבהיר כי הפסקת האלימות והטרור יאפשרו קידום מהלכים לשיפור המציאות האזרחית. עוד הדגיש כי ישראל מחויבת להחזרת האזרחים והחיילים המוחזקים על ידי חמאס בניגוד לכל מוסכמה הומניטארית לפני כל מהלך שכזה.

בשיחתם על המציאות החברתית בישראל הדגיש הנשיא כי מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית וכי אין ביכולתנו לדמיין בכלל את מציאות החיים במדינה ללא השילוב ההדוק בין עובדת היותה דמוקרטית ובאותה הנשימה- יהודית, המבטיחה שוויון הזדמנויות וזכויות לכל אזרחיה.

מוקדם יותר הבוקר פגש הנשיא את נשיאת איחוד הקהילות היהודיות של איטליה, נעמי די סני, עמה שוחח על הקשרים החמים בין הקהילה היהודית באיטליה וישראל. בקהילות היהודיות השונות באיטליה כ-25,000 חברים, וההערכה היא שכלל יהודי איטליה מונים כ-30,000. הקהילה הגדולה ביותר יושבת ברומא, השנייה במילאנו ולצידן קהילות קטנות בטורינו, פירנצה, ונציה ונאפולי.

בהמשך היום עתיד הנשיא להיפגש עם נשיא איטליה סרג'יו מטארלה ולדון עמו אודות היחסים האיתנים בין ישראל לאיטליה ובתכניות לחיזוק ופיתוח שיתוף הפעולה בין המדינות.

בצאת השבת יעשו נשיא המדינה ורעייתו נחמה את דרכם חזרה לישראל.