האשים את הפולנים ברצח יהודים - ותובע

יאן גרבובסקי, היסטוריון פולני-קנדי שהאשים את הפולנים בביצוע פוגרומים נגד יהודים, תובע את ארגון "הליגה הפולנית נגד השמצה".

ניסן צור , ט' בכסלו תשע"ט

משטרת פולין
משטרת פולין
צילום: iStock

יאן גרבובסקי, היסטוריון פולני-קנדי שהאשים את הפולנים בביצוע פוגרומים נגד יהודים, תובע את ארגון "הליגה הפולנית נגד השמצה" שטען כי הוא "פגע בשמה הטוב של פולין".

גרבובסקי, היסטוריון באוניברסיטת אוטווה ואחד ממייסדי המרכז לחקר השואה בקנדה, הודיע ביום שישי כי החליט להגיש תביעה נגד הארגון "הליגה הפולנית נגד השמצה" לאחר שזה ניהל נגדו קמפיין מתוקשר בשנה שעברה וטען כי גרבובסקי "פגע בשמה הטוב של פולין" לאחר שההיסטוריון פירסם מספר מאמרים ועבודות אקדמיות בהן האשים חלק מהפולנים בביצוע פשעים נגד יהודים במהלך מלחמת העולם השנייה.

אחד הספרים אותם פירסם גרבובסקי שגרמו לזעם בקרב ראשי הממשל בפולין ואנשי "הליגה נגד השמצה" היה "הציד אחר היהודים: בגידה ורצח בפולין הכבושה ע"י הנאצים" בו האשים גרבובסקי במפורש חלק מהפולנים ברציחתם של שכניהם היהודים. בתגובה פירסם בשנה שעברה ארגון "הליגה נגד השמצה" בפולין מכתב עליו חתמו עשרות אנשי אקדמיה בו נטען כי גרבובסקי "משנה את ההיסטוריה ופוגע בשמה הטוב של פולין".

במכתב נאמר כי "גרבובסקי מזייף את ההיסטוריה של פולין בכך שהוא מכריז כי הפולנים היו שותפים להשמדת היהודים. לאור פעולות הדיכוי של הגרמנים במהלך מלחמת העולם השנייה, ניתן היה למצוא פולנים ויהודים כאחד שביצעו מעשים מתועבים. עם זאת, עלינו לזכור כי מטרתם של הגרמנים היתה לחסל את העם הפולני ולהשמיד את פולין כולה".

בראיון לסוכנות הידיעות AP אמר מאצ'יי בסירסקי, יו"ר ארגון "הליגה נגד השמצה" בפולין כי עדיין לא קיבל את מכתב התביעה מצד ההיסטוריון הפולני-קנדי, שנולד לאב יהודי, וכי יגיב רק לאחר שיקבל את המכתב. גרבובסקי עצמו אמר לסוכנות הידיעות AP כי "מה שחשוב כעת מבחינתי הוא שהלאומנים המיליטנטים המחזיקים בעמדת כוח כעת בפולין ידעו כי הם יצטרכו לשלם ולהגיש דין וחשבון, והם טועים אם הם חושבים שההצהרות וההשמצות המזעזעות שלהם יעברו בשקט".