נתניהו, מה ימני בממשלה הזו? בחירות עכשיו

התנהלותו של ראש הממשלה מלמדת שהוא מזלזל באינטיליגנציה של הבוחר הימני ומתייחס אליו כאל טרף קל. אין סיבה לתת לו פרס על זה. דעה

עוזי ברוך , י' בכסלו תשע"ט

ממשלת ימין? נתניהו
ממשלת ימין? נתניהו
צילום: ערוץ 7

המציאות הפוליטית של הימים האחרונים מוכיחה את מה שידענו תמיד אך משום מה בחרנו לשכוח: נתניהו שוב משפיל את הימין.

הוא בז לימין, מזלזל באינטיליגנציה של הבוחר הימני ומתייחס אליו כאל טרף קל.

כמה אירוני, אבל בתפיסתו ובאופן בו הוא פועל, דומה נתניהו באופן מדהים דווקא לאחד מקיצוני המחנה הנגדי, איש השמאל יאיר גרבוז.

כמו גרבוז, גם נתניהו מאמין בכל ליבו שמצביעי הימין הם עדר של משלשלי "מחל". אינם חושבים, אינם מבינים, אין בכוחם להטיל ספק. נעשה ונשמע.

פעם אחר פעם שב נתניהו ומאיים על כולנו שאם נפיל את מה שהוא מכנה "ממשלת הימין בראשותו" - נשחזר את מפלת ממשלת הימין ב-92'.

רבותיי, ההיסטוריה חוזרת.

גרבוז רואה בציבור הימני עדר, כך גם נתניהו, ולא סתם עדר אלא כזה בעל זיכרון קצר במיוחד. מי שמתיימר היום לשאת את לפיד הימין ולהוביל את המחנה, שכח שההיסטוריה מראה תמונת ארכיון קצת אחרת.

המוציא לפועל של אוסלו, זה שלחץ את ידו של ערפאת ורץ להתחנף לעיתונאים בארה"ב באומרו "מצאתי חבר", זה שמסר לערפאת את השליטה על חברון, מי שהכריז בקול גדול כי הוא מאמין ומקדם את רעיון המדינה הפלסטינית במתווה אוסלו, הוא זה המנסה להפחיד אותנו כעת, שאם חלילה תיפול ממשלתו - ישוב אלינו אסון אוסלו נוסף.

באמת שקשה להבין כיצד מצליח נתניהו לשטות בנו בכל פעם מחדש, שכן אין אדם אחר שיכול להוציא לפועל אסון אוסלו נוסף מאשר הוא עצמו.

פעם אחר פעם הוא מקבל את אמונם של מצביעי הימין ומועל בו, מבטיח, מפר וחוזר חלילה. הוכחות יש למכביר:

נתניהו הוא מנהיג הליכוד הראשון שתומך במדינה פלסטינית ופועל להקמתה. נאום בר-אילן, בו הכריז על נכונותה של ישראל להקים מדינה פלסטינית, הפך תקדים חמור ובסיס לכל משא ומתן. אם מנהיג "הימין" נתן אור ירוק למדינה פלסטינית, מדוע שהעולם יתנגד?

נתניהו שחרר אלף מחבלים, רבים מהם עם דם על הידיים, דם של אנשים שאנו מכירים בשמות ובפרצופים. רבים מהם חזרו לעסוק בטרור, כך שמעגל הדמים איננו תם, הוא רק ממשיך להסתובב. אחד מהם, יחיא סינואר, משמש כיום כמנהיג החמאס בעזה וממרר את שגרת חייהם של תושבי הדרום כבר חודשים ארוכים. ברצותו יורה, ברצותו עוצר, ובכוחו לבחור אם בשדרות ישחקו הילדים בבתי הספר או ירדו למקלט לצלילי אזעקות.

נתניהו התחייב בקולו, מעל בימת הכנסת, כי ישמור מכל משמר על כוחו המופרז של בג"צ ואיפשר למערכת המשפט להמשיך להתנהג כ"ממשלת על". בניגוד לרוב ההבטחות שלו, הפעם הוא עומד מאחורי המילים שפיזר. כל כך עומד, שהעדיף את הפקרות בג"צ על פני תושבי עמונה, עפרה, בית אל ונתיב האבות. הוא יכל לפעול במלוא הכוח על מנת להעביר את חוק ההסדרה ככתבו וכלשונו. הוא לא עשה זאת. בתוך ביתו, מפלגת הליכוד, טורפד הסעיף בחוק ששמר על אותם יישובים.

למרבה הצער, אותה מהירות בה מיהרה ממשלת נתניהו לפנות ישובים יהודים, שונה בתכלית ממריחת הזמן והמסמוס שבפינוי מקביליהם הערבים. נתניהו וליברמן הצביעו בעד דחיית הפינוי של הכפר הבדואי חאן אל אחמר, באופן שמבייש את המושג 'ימין'. מסתבר שלמען פורעי חוק ערבים, נתניהו דווקא יכול לפעול בניגוד לעמדת בג"צ.

נתיהו אשם לא פחות מליברמן במצב הביטחוני הנואש בדרום, אולי אף יותר. הוא היה בעד הסדרה והפסקת אש, בעד הכנסת מזוודות הכסף הקטארי לידי החמאס, בעד כניסת דלקים ומזון, בעד הפעלת המעברים גם תחת אש, בעד הקלות וסיוע בינלאומי ומי יודע אילו עוד צ׳ופרים ברצונו להעניק לרצועה שמנוהלת בידי גורמי טרור.

אמנם הוא דאג לצאת ידי חובה ולגנות את הדברים שאמר השר ממפלגתו, צחי ("תל אביב בירת ישראל") הנגבי, אך הפליטה של הנגבי חשפה בפני כולנו בדיוק את מה שחושב ראש הממשלה ששלח אותו למרכז הבמה - זה לא נורא. 470 רקטות זה מינורי ומידתי, ובכלל, מי שאשם זה סא"ל מ' ז"ל והפעולה המורכבת שהסתבכה. בושה וחרפה הן אנדרסטייטמנט.

אם נתניהו הוא ימין אמיתי, מדוע הוא נמנע מלמנות את בנט לשר הביטחון ? ברגע ששר הזגזוגים ליברמן הכריז על התפטרותו וברח מאחריות, הוא היה אמור לקפוץ על המציאה ולחשוב על הרעיון בעצמו. אלא שנתניהו לא חפץ ליישם מדיניות ביטחונית ימנית, הרבה יותר נוח לו כאשר יש את מי להאשים.

נתניהו מוכיח פעם אחר פעם שאין לו שום רצון וכוונה ליישם מדיניות ימין.
לא אז, לא עכשיו ולא בעתיד.
הוא מדבר ימין, אבל עושה שמאל.
חזק בדיבורים, חלש בתוצאות.
ראוי כי הבוחר הימני יזכור זאת בפעם הבאה שהוא מנסה למכור לנו את הספין של "הפלת ממשלת הימין" ו"שובו של אסון אוסלו".

יזכור הבוחר, ויבוא עמו חשבון בקלפי.