על הספינים ועל האגדות

ראש הממשלה נקלע לסיטואציה שבה הוא לא קובע את מועד הבחירות, ולכן הוא מייצר ספינים מכלום וחוזר לאגדות חסרות קשר למציאות. פרשנות

שלמה פיוטרקובסקי , י' בכסלו תשע"ט

בנט וכחלון
בנט וכחלון
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

1. ראש הממשלה עסוק מאוד ביממות האחרונות. תדרוכים, ציוצים ומה שלא תרצו. אולם, בניגוד למה שהוא ואנשי התקשורת שלו היו רוצים שנחשוב, הוא ממש לא עסוק בייצוב קואליציה של 61 ח"כים.

מה שנתניהו עושה כעת זה לנסות לייצר לעצמו עמדת פתיחה נוחה למערכת הבחירות, לאחר שאביגדור ליברמן סיבך לו קצת את העניינים.

נתניהו קיווה בחודשים האחרונים שהוא יקבע את הרגע שבו הולכים לבחירות, בנקודת זמן שתאפשר לו לייצר ספין כמו זה שעמו הוא הלך לבחירות 2015 ("שתי מפלגות בקואליציה ניסו לבצע פוטש", זוכרים?), אבל ליברמן טרף לו את הקלפים.

מה שנותר כרגע לנתניהו הוא רק לנסות לקבע בתודעה הציבורית שלא הוא "אשם" בבחירות, ועל הדרך לגזור קופון פוליטי קטן. להאשים את ליברמן בבחירות זה לא נוח, כי ליברמן בהחלט מוכן לקחת על עצמו את "האשמה" ולייחס את העניין לחילוקי הדעות שבגללם הוא התפטר. הדרך לעקוף את המשוכה הזו היא להפיל את התיק על בנט או על כחלון. לכן אנחנו רואים את המאמצים המעט מגושמים להפיל עליהם את ה"תיק" מאז יום חמישי.

זה לא היה מאוד חשוב, אלמלא ההנחה שהסיפור הזה יצוץ עוד הרבה פעמים במהלך מערכת הבחירות. לכן חשוב לזכור מעכשיו, בלי קשר לשום ספין: את מועד הבחירות קבע ליברמן, יהיו מניעיו אשר יהיו.

2. בארון ספרי הילדים הפוליטי של מדינת ישראל שמור מקום של כבוד לאגדת "הימין הפיל את ממשלת שמיר בשנת 1992 ובכך הביא עלינו את אסון אוסלו".

האגדה הזו מטופחת במשך שנים על ידי בעלי האינטרס, בעיקר מפלגת הליכוד, למרות שהקשר בינה ובין המציאות שקול לקשר שבין אגדת שלגיה ושבעת הגמדים למציאות. אין שום קשר בין הקדמת בחירות 1992 בשלושה חודשים (כן, זה כל הסיפור) ובין עליית מפלגת העבודה בראשות רבין לשלטון.

על מה מבוססת האגדה? על ערבוב בין שני מהלכים שקשורים למפלגה אחת קטנה שכבר איננה, ושמה "התחיה". מפלגת התחיה היתה אחראית להקדמת בחירות 1992 בשלושה חודשים, וזה נכון, אבל מה שרלוונטי לעניין הפלת ממשלת רבין הוא החלטת מפלגות "התחיה" ו"מולדת" לפרק את הבלוק שהקימו ארבע שנים קודם לכן לצורך הריצה לכנסת. פירוק הבלוק הזה, והעובדה ש"התחיה" לא עברה לבדה את אחוז החסימה, הביאה לאובדן קולות מסוים בימין שאפשר לרבין להקים ממשלת תוך הסתמכות על הערבים כתומכים בממשלתו מבחוץ.

וגם כאן, אגב, להאשים את "התחיה" לבד בכישלון הימין תהיה שגיאה היסטורית קשה. האחראית המרכזית למפלה באותה מערכת בחירות היא מפלגת הליכוד, שנקרעה ערב הבחירות במאבקים פנימיים בלתי פוסקים בין מחנה שמיר-ארנס ובין מחנה לוי-שרון.

ערב בחירות 1992 הגיע הליכוד לאחת מנקודות השפל הכי קשות במאבקים הפנימיים שבין המחנות שבתוכו. הביטויים הזכורים ביותר מאותה התמודדות פנימית במרכז הליכוד יצאו אמנם מפיו של דוד לוי, שנשא את "נאום הקופים", בו האשים את חבריו למפלגה "הייתי בפיהם של כמה אנשי ליכוד קוף שזה עתה ירד מהעצים, תוקפים אותי, טוענים שאני פומפוזי, דמגוג ושאיני דואג לבעיות האמיתיות". גם הסלוגן הזכור לרע "ניפגש בשביעיות" מקורו באותה מערכת בחירות.

לכן, הניסיון לקשור בין התנהלותה של התחיה באותם ימים ובין הסכמי אוסלו הוא כאמור לא לחלוטין מופרך, אבל אין לו שום קשר להקדמתן של בחירות 1992 בשלושה חודשים. הכל אגדות שלגיה.

3. השאלה אם הממשלה הנוכחית תכהן עד חודש מרץ או עד חודש נובמבר לא באמת חשובה. ארבע שנים זו כהונה לגמרי מכובדת לכנסת במדינת ישראל, גם אם באופן רשמי היא יכולה לכהן עוד מספר חודשים.

השאלה החשובה באמת היא כמובן מה תהיינה תוצאות הבחירות הבאות, וכאן מי שצריך לומר את דברו הוא ציבור מצביעי הימין.

נכון, סביר מאוד להניח שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. זה לא כל כך בזכותו, זה הרבה יותר בגלל אובדן הדרך והבלבול שבו שרוי מזה לא מעט שנים מחנה השמאל-מרכז בישראל, ומנגד הנטייה הליכודניקית (הבריאה כשלעצמה) לא להדיח מנהיגים ללא סיבה טובה מאוד.

השאלה האמתית היא איזו ממשלה ירכיב נתניהו אחרי הבחירות הבאות, מי יהיו השותפות הקואליציוניות ומה יוסכם בהסכמים הקואליציוניים.

אם מצביעי הימין רוצים ממשלת ימין שתבצע מדיניות ימין הם חייבים להגדיל את כוחו של הימין האידיאולוגי שכיום מיוצג על ידי הבית היהודי, ולהקטין את כוחן של מפלגות אופורטוניסטיות כדוגמת כולנו של כחלון. אם מצביעי הימין רוצים ממשלת ימין שתבצע מדיניות ימין, הם חייבים להצביע למפלגות ימין שיש להן סיכוי לעבור את אחוז החסימה, ולא לבריתות של רסיסי מפלגות פיקטיביות, שיביאו לאובדן של רבבות רבות של קולות. אם מצביעי הימין רוצים ממשלת ימין שתבצע מדיניות ימין הם חייבים לא להיכנע גם ברגע האמת לזעקות השבר שראש הממשלה נתניהו ישגר לעברם, ולזכור שמי שמרכיב ממשלה הוא קודם כל ראש הגוש הגדול, ולא ראש המפלגה שמקבלת כך וכך מנדטים.