פרשן "ישראל היום": למנות את נפתלי בנט לשר הביטחון

"הממשלה הנוכחית, הימנית ביותר בעשורים האחרונים, לא הצליחה להגשים את יעדיה, בעיקר בתחום הביטחון", כותב הפרשן הפוליטי מתי טוכפלד.

ערוץ 7 , י"א בכסלו תשע"ט

בנט לביטחון
בנט לביטחון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הפרשן הפוליטי של העיתון "ישראל היום" מתי טוכפלד קורא בטור דעה שפרסם הבוקר (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו למנות את יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט לשר הביטחון.

"בהצהרתו אתמול (ראשון) הבליט ראש הממשלה יותר מכל את היתרון הבולט ביותר שלו: העובדה שאין במערכת הפוליטית איש ברמתו. בעיקר מבחינה ביטחונית. למרות האכזבה והמרמור בעקבות המערכה הנפסדת האחרונה ברצועת עזה, ביקש נתניהו את שארית הקרדיט הציבורי העומד לרשותו והפציר בציבור להאמין לו ולאמץ את הערכותיו הביטחוניות מבלי לשתף במידע שהוביל להם. נתניהו צודק. הציבור אכן נותן לו קרדיט כדמות הביטחונית הבכירה בסביבה. אבל למרות זאת לא ניתן להחזיק את החבל בשני קצותיו. גם לשמור על היציבות הקואליציונית וגם להשפיל את נפתלי בנט בו זמנית", כותב טוכפלד.

"בין אם דרישתו של יו"ר הבית היהודי מוצדקת ובין אם מדובר בגחמה, ראש הממשלה יודע היטב שבמצב הנוכחי בנט לא יוכל לסגת מדרישתו. אחרי שהציב אולטימטום היה צריך לכל הפחות להידבר איתו ולהוריד אותו מהעץ בכבוד, ולא להנחית עליו הצהרה לתקשורת בשידור חי ב־20:00".

"מה גם שדרישתו של בנט, גחמתית ואישית ככל שתהיה, נשענת על אדנים של אמת", כותב טוכפלד, "הממשלה הנוכחית, הימנית ביותר בעשורים האחרונים, לא הצליחה להגשים את יעדיה, בעיקר בתחום הביטחון. מאז נבחר נתניהו לראש הממשלה ב־ 200 מיישרים שרי הביטחון שכיהנו תחתיו קו עם פורום מטכ"ל, ראש השב"כ והמוסד, כמעט ללא עימותים (יוצא דופן הוא אהוד ברק שדווקא כן התעמת עם הרמטכ"ל אשכנזי, אולם לא על רקע מבצעי או צבאי אלא אישי).

גם ברק, כמו גם יעלון וליברמן המשיכו לעכב חתימות על בנייה ביו"ש - כמו בממשלות השמאל הקודמות. המינהל האזרחי שתחתם ממשיך לייצג בעיקר את הערבים. חברון היהודית, למעט ההחלטה האחרונה של ליברמן, ממשיכה לשקוד על שמריה ולא להתפתח - כולל מערת המכפלה שלא מונגשת לנכים מחשש מפני זעם הוואקף. ואלו רק מעט מהדוגמאות הממחישות את התהליכים עליהם מדבר בנט".

טוכפלד מסכם "בנט באמת מאמין שהוא יכול לשנות את זה. להנהיג מדיניות של ימין בממשלה הימנית. ולאתגר את הרמטכ"ל והתפיסות הצבאיות הבעייתיות שמונעות ניצחון בשנים האחרונות. יש לממשלה הזאת לכל היותר עוד שנה. זה זמן מספיק כדי לראות אם אכן אפשר היה לנווט את הספינה אחרת.

אבל איך שהדברים נראים כעת זה כבר לא יקרה. במהלך של חוסר אחריות יתפטר היום ככל הנראה בנט ויעצים את חוסר האחריות של נתניהו שלא מינה אותו. היעדר מבוגר אחראי שיפשר ויגשר בין הצדדים ברגע האחרון יביא לכך. וכרגיל, כולנו נשלם את המחיר".