בנט ושקד:
"באנו להחליף את המבוכה בעוצמה"

ראשי 'הבית היהודי' החליטו שלא להתפטר מהממשלה. השר בנט: "אני מעדיף להפסיד לנתניהו מאשר שמדינת ישראל תפסיד ליחייא סינוואר".

חזקי ברוך , י"א בכסלו תשע"ט | עודכן: 15:30

בנט ושקד, הבוקר
בנט ושקד, הבוקר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ראשי מפלגת הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, החליטו שלא להתפטר מהממשלה.

הקואליציה תישאר עם 61 חברי כנסת והממשלה תמשיך לכהן לעת עתה.

בהצהרה מיוחדת של בנט במשכן הכנסת אמר בנט "מדינת ישראל מצויה במשבר ביטחוני. אבל אויבים אכזריים אינם דבר חדש. המצב לא השתנה מאז פעל נתניהו להפלת ממשלתו. אין שום אפוקליפסה בדרך, יש אויבים. אסור לעשות פוליטיקה מהביטחון".

לדבריו, "כבר שנים לא מועטות, כולל בעשור האחרון של הממשלות בראשות נתניהו, שמדינת ישראל הפסיקה לנצח".

"אנחנו מטילים על לוחמינו חישוקים על גבי חישוקים, משפטיים ותפיסתיים, הלוחמים מפחדים מהפצ"ר יותר מאשר מיחיא סינוואר. מהכרעת אויב הפכנו להכלת אויב", הוסיף.

"מה שראש הממשלה מכנה אחריות מתפרש על ידי אויבינו כהססנות והקו הוא דק. הספינה של ביטחון ישראל שטה בעשור האחרון לכיוון לא טוב וזה מסוכן. כשישראל תרצה לנצח אנחנו נחזור לנצח, זו לא גזירת גורל. באנו לפוליטיקה כדי להציב אלטרנטיבה, להחליף את ההססנות ביוזמה, את המבוכה בעוצמה", אמר בנט.

"בשיחתנו ביום שישי הבהרתי לראש הממשלה שאינני מציב אולטימטום וקיבלתי בהערכה את אמרתו שהוא רואה בי מועמד לשר הביטחון. אתמול הודיע ראש הממשלה שבכוונתו לשנות כיוון. אני מודיע ברגע זה שאנחנו מסירים את כל דרישותינו הפוליטיות ונעזור לראש הממשלה לנצח. אני יודע שאני אפסיד נקודות פוליטיות אבל זה לא משנה, אני מעדיף להפסיד לנתניהו מאשר שמדינת ישראל תפסיד ליחייא סינוואר", אמר בנט.

שרת המשפטים איילת שקד הסבירה את ההחלטה, "אנחנו שליחי ציבור. אנחנו לא נברח מאחריות. אנחנו לא נבחר בחרפה. אנחנו לא נעצים את ההישג התדמיתי שהעניק ליברמן לארגוני הטרור ברצועה. הם צופים בצעדנו, ולא רק הם. המזרח התיכון כולו מביט לעברנו".

"יתכן שההחלטה שקיבלנו תיפגע בנו ברמה האישית", ציינה שקד, "בחרנו לנהוג באחריות לאומית. אין לנו את הלוקסוס לשקול שיקולים אישיים. היד שלנו חשובה מכדי להורידה מההגה. מפלגת הבית היהודי תמשיך להיות המצפן הלאומי של הממשלה הזאת. לראשונה מאז הימין עלה לשלטון הוא התחיל למשול. עשינו עבודה מדהימה בחינוך ובמשפטים, ועוד היד נטויה. אני מקווה שקרב היום, שנעשה זאת גם בביטחון הלאומי של מדינת ישראל. ולי, יש לי ועדה לבחירת שופטים ביום שישי".

חברי הכנסת של הבית היהודי הביעו תמיכה בהחלטת בנט ושקד, ח״כ ניסן סלומינסקי אמר "מדינת ישראל זקוקה ליציבות פוליטית. נמשיך לפעול ברוח הציונות הדתית לטובת מדינת ישראל ואזרחיה. אני קורא לכל סיעות הקואליציה לנהוג באותה אחריות לאומית".

חבר הכנסת מוטי יוגב מסר כי הוא "מברך את ראשי סיעת הבית היהודי על החלטתם להמשיך במאמץ לניהול המדינה כחברים בממשלה ובקבינט, מתוך אחריות רבה לטובת העם והמדינה. לעת הזו מול האתגרים הביטחוניים והאחרים העומדים לפתחינו, נכון לאחד שורות בממשלה ובעם ולעשות כל מאמץ להמשך ניהול המדינה באופן אחראי".