הפעולה שבה השתתף סא''ל מ' נועדה להטמנת אמצעי מודיעין

בכיר נוסף בחמאס מאשר כי מבצע צה"ל שנכשל בח'אן יונס נשא אופי מודיעיני ולא היה ניסיון חיסול.

דלית הלוי , י"א בכסלו תשע"ט

נשיא המדינה מחבק את בנו של סא"ל מ', בהלוויה
נשיא המדינה מחבק את בנו של סא"ל מ', בהלוויה
צילום: קובי גדעון, לע"מ

מוסא אבו מרזוק, חבר הלשכה המדינית של חמאס, מביע חשדנות רבה כלפי כוונות ישראל בכל הקשור להסכם ההסדרה הנידון בין הצדדים בתיווך מצרי.

בראיון לעיתון חמאס אל-ריסאלה, אמר אבו מרזוק כי ישראל לא כיבדה את הסכמי חילופי השבויים עם הארגונים הפלסטינים, וכן לא את הסכם הפסקת אש והסכמים אחרים. אשר על כן, אמר אבו מרזוק, חמאס צריכה להיות מודעת לדפוסי ההתנהגות של ישראל בכל מגעים המתנהלים עימה.

בהתייחסו למבצע הצבאי שנכשל בשבוע שעבר בח'אן יונס, אמר אבו מרזוק כי מדובר היה במבצע שהיה קשור לפעילות הישראלית לאיתור מנהרות ולביסוס קווי תקשורת בין ישראל לסוכנים שהיא מפעילה ברצועת עזה.

לדבריו, ההחלטה הישראלית לתקוף "מבנים אזרחיים" ו"מבני תקשורת" בסבב העימות בשבוע שעבר מלמדת כי מדובר במהלך כושל שלא הביא לתוצאות משמעותיות. הוא טען, כי ארגוני המאבק הפלסטיניים השיגו "ניצחון אסטרטגי" על ישראל.

ח'ליל אל-חיה, חבר הלשכה המדינית של חמאס הנמנה על בכירי התנועה, אמר כי מטרת מבצע צה"ל ברצועת עזה הייתה להטמין "אמצעים שונים" שהיו יכולים לגרום לתוצאות קשות עבור הפלסטינים.

דברי אבו מרזוק ואל-חיה משקפים את הערכת חמאס לפיה ישראל ניסתה להטמין אמצעים לאיסוף מודיעין, ובכך הם מאשרים את הגרסה לפיה הכוונה המקורית של המבצע לא הייתה לבצע פעולת סיכול ממוקד.