רוני דניאל: "אנחנו חברה מפונקת"

"פעם הערבים חששו מה היהודים יעשו להם. היום המצב הפוך דווקא לתחושתי", אמר הכתב הצבאי הוותיק רוני דניאל בכנס אילת לעיתונות.

אלירן אהרון, אילת , י"א בכסלו תשע"ט

רוני דניאל
רוני דניאל
צילום: עדו בן פורת

בכנס אילת לעיתונות נערך הבוקר (שני) פאנל תחת הכותרת "תעודת שחרור" שעסק בסיכום כהונתו של הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט.

במושב השתתפו בין השאר תא"ל רונן מנליס, דובר צה"ל; רון בן ישי, הפרשן הביטחוני של Ynet; רוני דניאל, הפרשן הביטחוני של חברת החדשות; אלון בן דוד, הכתב הצבאי של חדשות עשר; טלי בן עובדיה, עורכת "זמן אמת" ב"כאן 11" וחה"כ חיים ילין מ"יש עתיד.

דובר צה"ל רונן מנליס אמר כי "האיומים על מדינת ישראל קיימים בכל השעות. ההתבססות האיראנית בסוריה, הניסיונות של ארגון חיזבאללה ליצר נשק מדויק. חמאס, הג'יהאד ושאר הארגונים הסוררים בעזה וגם האיומים מגזרת איו"ש".

"מי שאומר שהפעולה של צה"ל בשבוע שעבר הייתה רופסת, פשוט לא מבין. רוב אזרחי ישראל פשוט לא מכירים את הפרטים. הפעולה התחילה ביום א' במבצע מסווג מאד שכלל חילוץ הרואי, כשבתוכו הפעלנו עוצמת אש שנפלה על החמאס בהפתעה גמורה. לאחר מכן תקפנו 160 מטרות ונהרגו 20 מחבלים. אני מבין שהצפייה הייתה שנצא למבצע קרקעי אבל הדבר האחרון שאפשר לומר זה שהפעלת הכוח הייתה רופסת".

רוני דניאל אמר כי "לתפוס את האירועים בעזה ולומר שאנחנו התחלנו- יכול להיות שיש בזה אמת, אבל אני מציע לכל מי שיושב כאן להיזכר בשמונת החודשים האחרונים. היו פה מדרגות חומרה והיה ברור שצהל יצטרך לעשות משהו יותר דרמטי.

חשבתי שהתגובה של צה"ל צריכה להיות יותר אלימה וממושכת ותחת הסיכון של כניסה לסיבוב. פעם הערבים חששו מה היהודים יעשו להם. היום המצב הפוך דווקא, לתחושתי. אני רוצה לומר לתושבי העוטף- כל פעם איזור אחר במדינה שלנו נמצא בסיכון- פעם בקריית שמונה, לפני כן היה העמק. לא כל בלון הוא סיבה למלחמה. לפני שנכנסים צריכים לשקול היטב אם נכנסים. אבל אם החלטתם ללכת למבצע צבאי אז צריך להיכנס עם כל הכוח. בנוסף, לא צריך לספר ליריב שלך מה אתר מתכוון או לא מתכוון לעשות. רצועת עזה זה לא משהו שהולך להעלם לנו מהחיים. אני לא מכיר פתרונות איך להעלים אותם. הגיע הזמן לאמץ אסטרטגיה שלמה מול הרצועה. לאחר צוק איתן דיברתי עם בכיר מאד בממשלה. אמרתי בזמנו לבכיר שצריך הון בינלאומי ולשקם את אזור התעשייה של מחסום ארז. הבכיר אמר לי: "אם נעשה זאת, זה ייתפס כאילו הצד השני ניצח". אי אפשר לנצח את עזה רק דרך הכוח הצבאי אלא גם דרך פעילות מדינית של הממשלה".

רון בן ישי הוסיף, "דעתי באופן כללי דומה לזוהי של רוני. מה שמאפשר לנו לחיות עם הרצועה זה ההרתעה. היא לא גורמת לזה שהשכנים שלנו בעזה- ארגוני הטרור, לא ירו עלינו אף פעם. אבל זה מגדיל את המרווחים בין שלבי ההסלמה. יש שני סוגים של הרתעה: הראשונה היא האסטרטגית, והיא לא נפגעה, והשנייה היא צבאית נקודתית, והיא נפגעה באופן משמעותי בסבב האחרון ויש לשקמה באופן דחוף. הירי של הקורנט על האוטובוס, היה על מנת להרוג חיילים ולא כמו האגדות האורבאניות שנפוצו".

רונן מנליס העיר, "אני אומר לכם שאין לכם מושג מה נתקף ברצועת עזה. תקפנו למעלה מ- 160 מטרות. לא דיונות ולא מבנים ריקים. אם הייתם שואלים את סינואר מה הוא חושב על זה, הייתם מקבלים תשובה אחרת. התקיפה שלנו הייתה בלתי נתפסת בצד השני. יש להסתכל על עזה בפרספקטיבה של שלוש מדרגות זמן: הראשונה, ב-4 שנים האחרונות שהן השקטות שידע העוטף, כאשר במהלכן חיסלנו את פרויקט המנהור של חמאס והכנו מגוון רחב של תוכניות להמשך.

לכן מה שקרה השבוע, לא קשור למטרות של צה"ל. הפרספקטיבה השנייה היא של 8 החודשים האחרונים, וצריך לזכור שצה"ל עומד על הגדר ומונע חציה המונית. השלישית היא של השבוע האחרון שבו צה"ל עמד מול כל המטרות שציינתי קודם".

רוני דניאל ציין "אנחנו חברה מפונקת וזאת בעיה. בעניין המוטיבציה- זה לא כצעקתה, אפילו במחזור שלי של ששת הימים, דיברו על בעיות מוטיבציה, אבל זה לא מדויק ויש לנו אנשים מאד טובים בצבא".

כתב חדשות 10 בדרום, אלמוג בוקר, פנה לחברי הפאנל עם שאלה מהקהל וטען: "מה שהיה בשמונת החודשים האחרונים בעוטף זה לא חיים! אי אפשר להמשיך לעשות את ההפרדה הזאת בין הטילים שנופלים בעוטף לבין שאר המדינה!"

יואב לימור, השיב, "בקריית שמונה לא חיו גם 18 שנה עד שיצאנו מלבנון". רוני דניאל אמר "נקודת האיזון היא שהם היו יורים על תחנות הכוח באשקלון או בחדרה, ככל הנראה היו פועלים באותה עוצמת אש בתגובה. יחד עם זאת, יש יחס שונה בין טילים בעוטף לבין ירי למרכז הארץ. צריך להבין זאת אבל לא להודות בכך".