העימות הבא? כחלון מתנגד לחוק סער

במהלך פגישתו עם ראש הממשלה, הבהיר שר האוצר כי הוא מתנגד לחוק גדעון סער במתכונתו הנוכחית. החוק הוסר משולחן ועדת השרים לחקיקה

מיכל לוי , י"ב בכסלו תשע"ט

משה כחלון
משה כחלון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

קואליציית ה-61 יצאה לדרך והעימות הבא כבר כאן: שר האוצר משה כחלון אמר לראש הממשלה נתניהו כי הוא מתנגד ל''חוק גדעון סער'' במתכונתו הנוכחית.

מדובר בהצעת החוק המגבילה את סמכות נשיא המדינה בהטלת תפקיד הרכבת הממשלה, וקובעת כי התפקיד יוטל רק על ראשי מפלגות.

ההצעה, שזכתה לכינוי "חוק סער", אמורה היתה לעלות בהליך מזורז ביוזמתו של ראש הממשלה נתניהו, לאחר ששר האוצר כחלון השתכנע לתמוך בה.

אולם עם הגשתה התברר לכחלון כי ראש הממשלה הטמיע בחוק מרכיבים נוספים. על פי גורמים ב'כולנו', ראש הממשלה מבקש להכניס סעיף בחוק לפיו על הנשיא להגיש את מפתחות ההרכבה לאיש שזכה להמלצות הסיעות בכנסת, וללא כל אפשרות לשיקול דעת מצידו. המשמעות: עיקור סמכויותיו של נשיא המדינה.

כחלון הבהיר לנתניהו כי אינו מסכים לנוסח המוצע. לפיכך ההצעה הוסרה לפי שעה מסדר יומה של ועדת השרים לחקיקה.

הרקע להצעת החוק הוא טענות של מקורבים לנתניהו לפיהן שר החינוך לשעבר גדעון סער יזם מהלך להדחת נתניהו לאחר הבחירות ושכנוע הנשיא ריבלין להטיל את הרכבת הממשלה עליו.

לטענות הללו הצטרף גם ראש הממשלה נתניהו, אשר במסיבת יום ההולדת שנערכה לו לאחרונה אמר "זה כמה שבועות שאני יודע ששר לשעבר בליכוד מדבר עם גורמים בקואליציה ורקח איזה תרגיל חתרני, שאני אביא את הליכוד לניצחון סוחף בבחירות ואחר כך ידאגו שאני לא אהיה ראש ממשלה, בניגוד לרצון בוחרי הליכוד, בניגוד לרצון הציבור, בניגוד לדמוקרטיה".

"אני מסתובב בארץ יחד אתכם ואני רואה את התמיכה האדירה בנו: בי, ברעייתי, תמיכה שאני לא זוכר כמותה מאז שנכנסתי לפוליטיקה. ולכן מלכתחילה זה נועד לכישלון כי הציבור לא נותן לדבר כזה לקרות. אבל זה כן חשף פרצה בחוק ואנחנו נחשוב מה לעשות עם זה", הוסיף ראש הממשלה.